Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 firm z branży gier wideo o największych przychodach w 2012 roku

Rok 2013 powoli zbliża się ku końcowi – dla nas był to rok posumowań, również tych dotyczących minionego roku 2012. To właśnie przez cały rok 2013 firmy z branży gier wideo publikowały swoje sprawozdania finansowe, które w ostatecznym rozrachunku pozwoliły przygotować ranking firm, które dobrze wiedzą jak wyciągnąć pieniądze od spragnionych rozrywki graczy.

Eksperci szacują, że w 2012 cała branża gier wideo wygenerowała przychód wynoszący około 78 miliardów dolarów. To ponad dwa razy więcej niż przychody, które wygenerowały kina z tytułu sprzedaży biletów na filmy (34 miliardy dolarów). To doskonale pokazuje czym gry wideo są dla całej branży rozrywkowej. Oto 10 firm zajmujących się grami wideo, o największym przychodzie w 2012 roku.

1. Microsoft: 10 miliardów dolarów.

Microsoft, firma znana w szczególności z systemu operacyjnego Windows, działa na rynku konsol do gier od 2000 roku – każdego roku sukcesywnie powiększając swoje znaczenie. Sprzedaż konsoli, gier na konsole, urządzeń peryferyjnych (w tym kontrolera ruchu), abonamentu Xbox live itd. pozwoliło firmie osiągnąć w 2012 przychód wynoszący trochę ponad 10 miliardów dolarów. To najwięcej w całej branży gier wideo.

2. Sony: 7,2 miliarda dolarów.

Sony Computer Entertainment jest jednym z największych producentów gier wideo na świecie, a ich konsole Playstation są ogromnym hitem wśród wszystkich ludzi oczekujących czystej rozrywki. Firma, podobnie do Nintendo, oferuje bardzo dużo gier ekskluzywnych, których zadaniem jest zachęcenie graczy o kupna konsoli Playstation. Sony również oferuje abonament Playstation Plus dla osób grających na ich konsolach do gier.

3. Nintendo: 6,5 miliarda dolarów.

Przez bardzo długi czas nazwa Nintendo była synonimem gier wideo. Jedną z najpopularniejszych marek, obecnych niemal od początku powstania branży gier wideo. To właśnie ta firma stworzyła pierwszą powszechnie akceptowaną konsolę do gier – Nintendo Entertainment System – która masowo trafiła pod strzechy w 1983 roku. Mimo iż obecnie Nintendo wydaje specyficzne systemy do gier, ich konsole znajdują uznanie u graczy.

4. Blizzard Entertainment: 4,8 miliarda dolarów.

Blizzard Entertainment to firma odpowiedzialna za stworzenie najpopularniejszej gry MMORPG w historii, gry którą zna każdy z nas, gry która na stałe zagościła w popkulturze: mowa o World of Warcraft. Blizzard Entertainment to firma znana graczom również z produkcji innych popularnych gier, w tym Starcrafta oraz Warcrafta. Obecnie ich produkty są bardziej funkcjonalne niż kiedykolwiek wcześniej. To pozwoliło firmie osiągnąć przychów rzędu 4,8 miliarda dolarów.

5. Electronic Arts: 4,1 miliarda dolarów.

Electronic Arts to wielki gracz w branży gier komputerowych i konsolowych. Gry elektroników goszczą niemal we wszystkich domach: niektórzy wychowują wirtualne awatary w grze Sims, podczas gdy inni rywalizują w FIFA. Studio Electronic Arts szybko stało się jednym z największych producentów gier komputerowych na świecie. Ich tytuły dominują zwłaszcza w segmencie gier sportowych: FIFA, NHL, NBA, MMA, Tenis, Golf itp.

6. Sega: 3,3 miliarda dolarów.

Sega to kolejny stary wyjadacz przemysły rozrywkowego. To firma, która z branżą gier wideo związana jest niemal od początku jej istnienia. Jedną z głównych marek, która wciąż przynosi firmie ogromne przychody jest Sonic the Hedgehog – seria gier o niebieskim, superszybkim jeżu. W 2000 roku Sega porzuciła wydawanie własnych konsol o gier, na rzecz tworzenia gier wideo na inne konsole do gier – w tym te należące do Sony, Nintendo i Microsoftu.

7. Ubisoft: 1,6 miliarda dolarów.

Za jedne z najbardziej popularnych gier ostatnich lat opowiada nie kto inny jak firma Ubisoft. To właśnie ta firma zyskała uznanie krytyków oraz graczy wydając na światło dzienne tak kasowe marki jak: Rayman, Assassin Creed i Far Cry. Ponto studio dało światu wiele innych znakomitych gier, że wymienimy tylko Beyond Good & Evil, Brothers in Arms, Myst, Prince of Persia oraz Tom Clancy's Rainbow Six. Wysokiej jakości gry sprawiają, że gracze chętnie sięgają do kieszeni.

8. Square Enix: 1,4 miliarda dolarów.

Square Enix to japońska firma zajmująca się produkcją i wydawaniem gier komputerowych, studio tworzące jedne z najbardziej udanych gier wideo wszechczasów: Final Fantasy, Dragon Quest, Kingdom Hearts, Deus Ex czy ostatni Tomb Raider z 2013 roku. Firma postawiła poprzeczkę bardzo wysoko wydając grę Final Fantasy 7 – uważaną dzisiaj za klasyka wszechczasów. Chociaż kryzys dał im się ostro we znaki, lojalni fani wciąż napędzają ogromne przychody.

9. Konami: 1,2 miliarda dolarów.

Konami to jeden z tych producentów gier, którzy są z nami najdłużej. Firmie udało się stworzyć kilka znakomitych marek, które po dziś dzień generują duże przychody: Dance Dance Revolution, Pro Evolution Soccer, Silent Hill, Metal Gear Solid. Te i kilka innych tytułów zdecydowały o zeszłorocznym sukcesie firmy.  To właśnie Konami odpowiedzialne jest za wypuszczenie takich gier jak Contra oraz Castlevania.

10. Capcom: 950 milionów dolarów.

Capcom to międzynarodowy producent i wydawca gier komputerowych z siedzibą w Osace w Japonii. Jedną z najbardziej udanych serii gier Capcomu jest Street Fighter – marka która zrodziła wiele sequeli i spinoffów. Innymi znanymi grami wydanymi przez Capcom są Resident Evil, Devil May Cry, Lost Planet oraz Megaman. Na rynku Japońskim Capcom zarabia również na dystrybucji i tłumaczeniu zachodnich tytułów, w tym gier Disneya.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane

Najlepsze czekolady

Resident Evil 2 Pobierz

Gra do pobrania w pełnej polskiej wersji. Resident Evil 2 to odświeżona wersja gry z roku 1998. Pobierz na PC wersję z 2019 roku.

osuszanie mieszkań warszawa

Osuszanie Mieszkań. Pomiar wilgotności Tel 799 978 679 Optimal-osuszanie.pl
optimal-osuszanie.pl