Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 firm technologicznych o największych budżetach na badania i rozwój

W niezwykle konkurencyjnym świecie technologii informacyjnych i komunikacji istnieje kilka sposobów na to aby przegonić swoich rywali. Można się połączyć z inną firmą, kupić mniejszą firmę i jej technologie lub przeznaczać pieniądze na własne badania nad technologią i jej rozwojem. Ten ostatni sposób jest bardzo popularny, czasochłonny i drogi – przez co pochlania ogromne ilości pieniędzy.

Pięć lat temu zostały przeprowadzone badania z których wynikło, że firmy z branży technologii informatycznych i komunikacyjnych wydają na badania i rozwój około 10 dolarów z każdych 100 dolarów przychodu. Dla gigantycznych firm są to ogromne pieniądze, sięgające miliardów dolarów. Jakie firmy technologiczne wydają najwięcej pieniędzy na badania nad nowymi technologiami i rozwój? Oto największe budżety na badania i rozwój:

1. Microsoft – 9 miliardów dolarów.

Microsoft jest międzynarodowym producentem oprogramowania z siedzibą w Redmond w Waszyngtonie. Firma została założona przez Billa Gatesa i Paula Allena w 1975 roku. Od tego czasu Microsoft stał się największym na świecie producentem oprogramowania. Tworzy, rozwija, obsługuje wiele produktów i usług związanych z informatyką. Dominuje w segmencie systemów operacyjnych i pakietów biurowych.

2. Samsung – 9 miliardów dolarów.

Samsung to ogromny konglomerat z siedzibą w Seulu w Korei Południowej. Oferuje szereg produktów i usług, w tym: odzież, chemikalia, sprzęt medyczny, usługi finansowe a nawet usługi medyczne. Oczywiście nas najbardziej interesuje z uwagi na Samsung Electronics, która jest największą na świecie firma technologiczną. Dostarcza elektronikę użytkową (telewizory itd.), półprzewodniki, sprzęt do komunikacji itd.

3. Intel – 8,4 miliarda dolarów.

Intel to międzynarodowa firma z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii. Firma została założona w 1968 roku przez Gordona Moorea i Roberta Noycea. Jest to obecnie największy i najwyżej ceniony producent półprzewodników na świecie. Rozwija procesory które są sercami komputerów osobistych na całym świecie. Ponadto opracowuje i produkuje chipsety płyt głównych, sterowniki sieciowe, układy scalone, pamięci flash i wiele więcej.

4. Nokia – 7,8 miliarda dolarów.

Nokia jest międzynarodową firmą z branży technologii komunikacyjnych i informatycznych z siedzibą w Espoo w Finlandii. Fredrik Idestam i Leo Mechelin założył firmę już w 1871 roku. W ofercie firmy znajdują się telefony komórkowe i urządzenia przenośne. Ponadto dostarcza szeregu usług, takich jak: aplikacje na telefony i komputery, gry itd. Od 1998 do 1012 Nokia była największym sprzedawcą telefonów komórkowych. W 2013 roku kupiona przez Microsoft.

5. Panasonic – 6,6 miliarda dolarów.

Panasonic jest międzynarodową firmą z siedzibą w Osace w Japonii, zajmującą się szeroko pojętą elektroniką. Firma została założona w 1918 roku przez Konosuke Matsushita i początkowo funkcjonowała pod nazwą Matsushita Electric Industrial Co Ltd. Panasonic jest jednym z największych producentów elektroniki w Japonii. Jest też czwartym na świecie producentem telewizorów. Firma produkuje również aparaty fotograficzne, odtwarzacze, nagrywarki i sprzęt samochodowy.

6. IBM – 6,3 miliarda dolarów.

International Business Machines Corporation, szerzej znany jako IMB, to jeden z najstarszych koncernów informatycznych świata. Firma oferuje sprzęt i oprogramowanie, a także infrastrukturę, hosting i usługi doradcze dla różnych przedsiębiorstw: od tych zajmujących się technologią informatyczną po nanotechnologię. Ma 12 laboratoriów badawczych na całym świecie. Przez 20 lat z rzędu dzierży rekord patentów zgłaszanych przez firmę.

7. Cisco – 5,8 miliarda dolarów.

Cisco to amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w San Jose w Kalifornii. Leonard Bosack i Sandy Lerner założyli firmę w 1984 roku. Firma projektuje, rozwija, produkuje i sprzedaje sprzęt sieciowy. Jej produkty to m.in. elementy do zarządzania siecią, centra danych, routery itd. Firma oferuje również zapory sieciowe, przełączniki, koncentratory, oprogramowanie oraz wiele innych produktów związanych z teleinformatyką.

8. Google – 5,2 miliarda dolarów.

Google jest międzynarodową korporacją z siedzibą w Kalifornii. Firma specjalizuje się w produktach i usługach związanych z Internetem, takich jak: wyszukiwarki, oprogramowanie działające w chmurze i reklama internetowa. Mimo, że firma została założona ledwie w 1998 roku już teraz należy do czołówki firm technologicznych. Prócz wyszukiwarki innymi znanymi produktami firmy są: Gmail, Google Drive, Google Plus, system Android i Google OS.

9. Amazon – 2,9 miliarda dolarów.

Amazon to firma zajmująca się handlem elektronicznym z siedzibą w Seattle w stanie Waszyngton. Jeff Bezos założył firmę w 1994 roku i rok później wystartował w serwisem. Początkowo była to jedynie księgarnia internetowa. Z czasem zaczęła sprzedawać kasety VHS, CD, DVD, oprogramowanie, żywność, odzież a nawet biżuterię.  Końcu stworzyła własny sprzęt elektroniczny: czytnik ebooków Kindle oraz tablet Kindle Fire.

10. Apple – 2,4 miliarda dolarów.

Apple jest międzynarodową korporacją z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Firma zajmuje się projektowaniem, rozwojem i produkcją komputerów osobistych, oprogramowania i innych urządzeń elektronicznych. Chociaż zajmuje ledwie 10 miejsce w wydatkach na badania i rozwój, bardzo efektywnie wykorzystuje cały budżet. Firma konsekwentnie chwalona za gadżety ciekawe i łatwe w obsłudze: iPod, iPad, iPhone – to tylko kilka z produktów Apple.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze