Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 korzyści płynących ze stosowania oświetlenia indukcyjnego

Tradycyjne żarówki, świetlówki fluorescencyjne, lampy LED oraz lampy indukcyjne. Decydując się na oświetlenie domu, okolic domu, firmy lub miejsca użytku publicznego możemy przebierać w różnych technologiach oświetleniowych.

Każda z technologii wymienionych w pierwszym akapicie ma swoje wady i zalety, każda wykazuje inny stopień energooszczędności i inaczej wpływa na środowisko naturalne. Gdybyśmy mieli wskazać wam dwie najlepsze były by to: oświetlenie LED oraz oświetlenie indukcyjne. Jako, że o LED'ach większość z nas wie bardzo dużo, dziś chcielibyśmy przedstawić wam największe zalety stosowania oświetlenia w oparciu o technologię indukcyjną.

 

1. Brak elektrod.

Lampy indukcyjne są nazywane lampami bezelektrodowymi z jednej prostej przyczyny: w bańce brakuje elektrod, które w przypadku tradycyjnych świetlówek pobudzają środowisko wyładowcze do emitowania promieniowania. Zamiast tego lampa indukcyjne używa cewki indukcyjnej umieszczonej na zewnątrz bańki. Brak elektrod sprawia, że na jaw wychodzi wiele innych zalet lamp indukcyjnych, na czele z dużą wytrzymałością.

2. Długa żywotność.

Brak elektrod znacząco wydłużył żywotność lamp indukcyjnych. Żywotność zwykłej żarówki to zaledwie 1 000 godzin, świetlówka kompaktowa może świecić przez około 6 000 godzin, lampa LED będzie świeciła około 50 000 godzin, zaś lampa indukcyjna osiąga żywotność 100 000 godzin. Oznacza to, że raz zapalona lampa indukcyjna może świecić przez 11 lat bez przerwy, lub 22 lata gdy zapalana jest tylko na połowę dnia.

3. Duża wytrzymałość.

Elektrody znajdujące się w żarówkach oraz świetlówkach kompaktowych sprawiają, że te są podatne na wstrząsy i drgania skracające żywotność obu źródeł światła. W lampach indukcyjnych brakuje elektrod, przez co te mogą być stosowane w miejscach występowania częstych wstrząsów i drgań. Do takich miejsc możemy zaliczyć ulice, mosty, tunele, stacje paliw i wiele więcej. We wszystkich tych miejscach zastosowanie lampy indukcyjnej będzie zbawienne w skutkach.

4. Wysoka skuteczność świetlna.

Czy wiedziałeś, że tradycyjna żarówka dostarcza około 10 lumenów na każdy wat? Świetlówka kompaktowa może dostarczyć już 40 lumenów na każdy wat. Skuteczność świetlna lamp indukcyjnych jest o wiele większa, dochodzi do 90 lumenów na każdy wat. Dzięki temu lampy indukcyjne są bardzo energooszczędne i coraz częściej stosowane w ramach zamienników dla tradycyjnych źródeł światła.

5. Energooszczędność.

Wysoka skuteczność świetlna cechująca oświetlenie indukcyjne wpływa na energooszczędność tej technologii. Chociaż lampy indukcyjne nie należą do najtańszych, to z uwagi na energooszczędność są coraz częściej wykorzystywane przez samorządy, firmy, przedsiębiorców i gospodarzy. Dalszy rozwój technologii może kiedyś doprowadzić do spadku cen i sprawi, że indukcja trafi również do domowych odbiorców.

6. Mała ilość lub brak rtęci.

Chociaż w skład typowego środowiska wyładowczego w lampie indukcyjnej wchodzi rtęć, to dzięki brakowi elektrod możliwe jest zrezygnowanie z niej na rzecz innych substancji generujących światło. W tradycyjnych świetlówkach nie ma takiej możliwości bowiem wspomniane substancje mogły by reagować z wewnętrznymi elektrodami. Nawe jeżeli rtęć została wykorzystana w środowisku wyładowczym to jest jej o wiele mniej niż w świetlówkach.

7. Ekologiczność.

Dużą żywotność oraz energooszczędność sprawiają, że lampy indukcyjne cechują się dużą ekologicznością. Lampa indukcyjna wytrzymuje do 100 000 godzin, zaś tradycyjna żarówka tylko 1 000 godzin. Wyobraź sobie, że po 100 000 godzinach do recyklingu trafia jedna lampa indukcyjna i 100 zwykłych żarówek. Popatrz również na to ile energii musiało zostać zużyte przez zwykłe żarówki oraz do samej produkcji żarówek. Dzięki lampom indukcyjnym spada zużycie energii przez co do środowiska trafia mniej CO2 oraz odpadów.

8. Mała ilość konserwacji.

Długa żywotność, wytrzymałość na wstrząsy i drgania znacząco zmniejszają ilość konserwacji systemu oświetlenia opartego o lampy indukcyjne. Lampę indukcyjną można zamontować w oprawie i zapomnieć o niej na 100 tysięcy godzin. Dzięki małej ilości konserwacji oświetlenie indukcyjne możemy coraz częściej spotkać w miejscach w których konserwacja zmniejsza bezpieczeństwo oraz powoduje straty finansowe. Do takich sytuacji dochodzi w przypadku oświetlenia ulicznego, oświetlenia mostów i tuneli, oświetlenia stacji benzynowych, przestrzeni biurowych i miejsc pracy.

9. Brak migotania i buczenia.

Każdy kto pracuje pod dachem, na dużej przestrzeni, z pewnością miał do czynienia z efektem migotania i buczenia spotykanymi w tradycyjnych lampach i świetlówkach fluorescencyjnych. Efekt ten wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i powoduje bóle głowy. Efekt migotania można łatwo zaobserwować na obrazie z kamery, zaś nieprzyjemne buczenie jest słyszalne dla większości z nas. Konstrukcja lamp indukcyjnych eliminuje oba efekty.

10. Światło wysokiej jakości.

Cechą charakterystyczną oświetlenia indukcyjnego jest wysokiej jakości białe światło. Światło lamp indukcyjnych posiada bardzo dobry współczynnik oddawania barw oraz pożądana temperaturą barwową, bliską barwie dziennej. CRI oświetlenia indukcyjnego wynosi ponad 80 jednostek, zaś lamp sodowych tylko 20-25. Wysokie CRI (skala od 0 do 100) sprawia, że barwy oświetlanych przedmiotów wyglądają naturalniej. Ze względu na swoją wydajność oświetlenie indukcyjne często jest stosowane jako oświetlenie stacji paliw.

Komentarze   

 
0 #1 Piotr 2013-11-19 13:35
Soloidne kompendium informacji na temat indukcyjnej technologii wytwarzania światła.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze