Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 zawodów w których mogą nas zastąpić roboty

Wielu ekspertów przewiduje, że roboty zabiorą około 30% miejsc pracy do 2025 roku. Tradycyjnie ci mordercy pracy są wykorzystywani w przemyśle wytwórczym, hodowli oraz przy pracach, które wymagają ogromnej precyzji, są trudne do wykonania, niebezpieczne, brudne i nudne. Ale z perspektywą szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji staje się jasne, że miejsca pracy osób pracujących umysłowo również są w niebezpieczeństwie.

Ray Kurzweil, dyrektor inżynierii w Google, przewiduje, że roboty osiągną poziom ludzkiej inteligencji już w około 2029 roku – według najbardziej optymistycznej perspektywy. Jeżeli rzeczywiście do tego dojdzie, zagrożone będą kolejne miejsca pracy. Poniżej przewidujemy jakie.

1. Żołnierze.

Chyba najstraszniejszym, a zarazem bardzo prawdopodobnym kierunkiem rozwoju robotów, jest wykorzystanie tych maszyn zamiast żołnierzy. DARPA już opracowuje różne roboty, które mogą zostać wykorzystane w warunkach bojowych, więc doskonale widać, że podążamy w kierunku militaryzacji robotów.

Roboty Żołnierze

2. Lekarze i chirurdzy.

Już teraz wykorzystuje się roboty chirurgiczne, które pozwalają na osiągnięcie niewiarygodnej dokładności – chociaż wciąż są sterowane rękoma prawdziwych chirurgów. Jednakże można sobie wyobrazić, że idąc tym tropem w przyszłości roboty będą nas badać, wystawiać recepty, a nawet wykonywać operacje w sposób autonomiczny.

Roboty Lekarze i chirurdzy

3. Astronauci.

Obecnie na międzynarodowej stacji kosmicznej znajduje się już robot Robonaut 2 (R2), który wyruszył tam 24 lutego 2011 wraz z misją STS-133. Aktualnie jest zainstalowany w laboratorium Destiny, jednak w przyszłości ma pomagać w pracach wewnątrz jak i na zewnątrz stacji kosmicznej. To pierwszy krok w kierunku częściowego zastąpienia astronautów robotami.

Roboty Astronauci

4. Farmaceuci.

Na świecie powstają już zrobotyzowane apteki, wiec perspektywa zastąpienia farmaceutów robotami nie jest znów taka daleka. Taka apteka przypomina wielki automat, gdzie skanujesz receptę, a następnie robot umieszczony na prowadnicy sam wybiera dla ciebie wszystkie potrzebne leki. Na UCSF zrobotyzowana apteka wydała w 2012 roku 350000 dawek leków bez pomyłki.

Roboty Farmaceuci

5. Kurierzy i listonosze.

W literaturze i filmach science fiction wiele razy pojawiały się zautomatyzowane systemy dostarczające przesyłki. Takie systemy już zaczęły pojawiać się na świecie, a wiele rozwiązań wciąż jest w fazie testów. W przyszłości paczki mogą dostarczać nam drony, ale dobrze by było, aby ich czas pracy na baterii jeszcze wzrósł.

Roboty Kurierzy i listonosze

6. Marketing Online.

Jednym z pierwszych miejsc w którym inteligentne drony mogą zastąpić osoby pracujące umysłowo jest dziedzina marketingu online. Roboty będą szybko potrafiły stworzyć tekst reklamy, który osiągnie dużą skuteczność w wybranej grupie docelowej – a wszystko w oparciu o stały dostęp do wyników badań, które człowiek musiałby studiować długi czas.

Roboty Marketing Online

7. Dziennikarstwo.

Jednym z zastosowań przyszłych robotów, może być wykorzystanie ich umiejętności w dziennikarstwie. Roboty powinny sobie dobrze poradzić zwłaszcza w pisaniu sprawozdań, raportów i skrótów informacji. Wykonają to szybciej od człowieka i najpewniej całkowicie wyeliminują wszystkie błędy.

Roboty Dziennikarstwo

8. Analitycy finansowi.

Umiejętność przetwarzania i przechowywania ogromnej ilości danych będzie kluczem do sukcesu robotów w tej dziedzinie. Człowiek może się pomylić, a jego analiza finansowa będzie wykonywana długo – natomiast robot przedstawi suche fakty, bez pomyłek, na podstawie których będzie można podjąć najbardziej trafną decyzję.

Roboty Analitycy finansowi

9. Prawnicy i adwokaci.

Jak wspomnieliśmy powyżej roboty będą posiadały niesamowitą umiejętność przetwarzania i analizy dużej ilości informacji, a to w pracy prawników i adwokatów kluczowe. Robot szybciej znajdzie jakieś kruczki i precedensy, co powinno podnieść skuteczność systemu karnego.

Roboty Prawnicy i adwokaci

10. Kierowcy.

Autonomiczne samochody, to jeden z najnowszych i najszybciej rozwijających się trendów w motoryzacji i robotyce. Google ma przedstawić w pełni funkcjonalny i bezpieczny samochód autonomiczny w ciągu najbliższych 5 lat. Samochód wyszukiwarkowego giganta już teraz jest całkiem funkcjonalny, ale wciąż trwają jego testy.

Roboty Kierowcy

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze