Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 robotów szokująco podobnych do ludzi

Czy się nam to podoba czy nie, era robotów jest tuż, tuż. Wraz z rozwojem technologii i miniaturyzacji, a także dzięki coraz większej ilości pieniędzy poświęcanych na badania, to naturalne, że z każdym rokiem roboty stają się coraz bardziej ludzkie i naturalne.

Analogicznie jest z komputerami. Dzisiejsze smartfony przewyższają komputery sprzed dekady, a technologia nie stoi w miejscu. Praca w laboratoriach wciąż idzie pełną parą. Już teraz istnieją roboty potrafiące odczytywać ludzkie emocje, a nawet roboty wchodzące w interakcję z ludźmi. Kilka takich realistycznych robotów humanoidalnych możecie zobaczyć w rozwinięciu artykułu.

1. ASIMO.

Pierwszy eksperymentalny model robota ASIMO został uruchomiony przez Hondę w 1986 roku. Od tego czasu robot jest sukcesywnie rozwijany, wciąż dodawane są do niego nowe udoskonalenia, dzięki którym ASIMO coraz bardziej przypomina ludzi. Podczas gdy pierwsza wersja robota była sterowana zdalnie, obecnie ASIMO może działać autonomicznie, dostosowując się do otoczenia.

2. Atlas.

Atlas to dwunożny, humanoidalny robot opracowany przez Boston Dynamics dla agencji Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA). Robot został zaprojektowany przy użyciu modelu PETMAN. Robot jest projektowany do zadań poszukiwawczo-ratowniczych. Najnowszy model potrafi otwierać drzwi, utrzymywać równowagę na jednej nodze i wiele więcej. Poniżej wideo prezentujące robota.

3. NAO.

NAO to humanoidalny robot opracowany i rozwijany przez francuską firmę Aldebaran Robotics. Robot jest niewielki, bo ma około 60 centymetrów wzrostu, jednak potrafi bardzo dużo. NAO potrafi rozpoznawać rysy twarzy i mowę, a także bardzo płynnie się porusza. Potrafi mówić do człowieka i stale ewoluuje, aby zrozumieć swojego właściciela. Robota NAO możecie podejrzeć na filmie poniżej.

4. PETMAN.

PETMAN to kolejny niesamowity robot tworzony dla agencji DARPA. Dzięki swojemu ubiorowi (zobaczysz na filmiku poniżej) PETMAN wydaje się być jednym z najbardziej ludzkich robotów w dzisiejszym zestawieniu. Naukowcy zaprojektowali tego robota do symulacji fizjologii człowieka. Robot potrafi chodzić, wchodzić po schodach, robić pompki, biegać i wiele więcej.

5. Roboty Kodomoroid, Ontonaroud i Telenoid.

Skoro mowa o robotach przypominających ludzi, w rankingu nie mogło zabraknąć trzech kobiecych robotów o nazwach: Kodomoroid, Ontonaroud i Telenoid. Roboty zostały stworzone przez naukowca Hiroshi'ego Ishiguro oraz jego zespół z Uniwersytetu w Osace. Chociaż ich wnętrze może być nieco mnie zaawansowane od robotów przedstawianych wyżej, to zewnętrznie bardzo przypominają ludzi.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze