Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najdroższych superkomputerów świata

Superkomputery to jednostki o bardzo wysokim poziomie mocy obliczeniowej, której miarą są tak zwane FLOPS'y, czyli liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Duża prędkość obliczeniowa superkomputerów sprawia, że urządzenia te odgrywają ważną rolę w dziedzinie nauk obliczeniowych, i są wykorzystywane w mechanice kwantowej, prognozowaniu pogody, badaniu klimatu, poszukiwaniach ropy i gazu, oraz różnego rodzaju symulacjach.

Współczesne superkomputery uzyskują swoją wydajność dzięki połączeniu wielu tysięcy procesorów, a to sprawia, że maszyny te są niezwykle drogie. Poniżej znajdziecie spis aktualnie najdroższych superkomputerów.

1. Fujitsu K (Japonia): 1,2 miliarda dolarów.

Komputer został uruchomiony w czerwcu 2011 roku uzyskując prędkość obliczeniową ponad 8 petaflopów , a w listopadzie 2011 roku, Fujitsu K, jako pierwszy superkomputer w historii osiągnął prędkość 10 petaflopów.

Fujitsu K

2. Earth Simulator (Japonia): 500 milionów dolarów.

Superkomputer Earth Simulator został opracowany w 1997 roku kosztem około 500 milionów dolarów. Zajmował się między innymi globalnymi modelami klimatycznymi. W latach 2002-2004 był najszybszym komputerem świata.

Earth Simulator

3. Tianhe-2 (Chiny): 390 milionów dolarów.

Chiński superkomputer Tianhe-2 to obecnie najszybszy superkomputer świata, osiągający prędkość niemal 55 petaflopów. Dla porównania drugi w rankingu Titan osiąga prędkość obliczeniową wynoszącą 27 petaflopów.

Tianhe-2

4. Sierra i Summit (Stany Zjednoczone): 325 milionów dolarów.

Sierra i Summit to dwa superkomputery, które powinny zostać ukończone do 2017 roku kosztem 325 milionów dolarów za jeden. Superkomputer Sierra powinien osiągać prędkość obliczeniową wynoszącą nawet 300 PFLOPS.

Sierra i Summit

5. ASC Purple i BlueGene/L (Stany Zjednoczone): 290 milionów dolarów.

Te dwa superkomputery zostały zbudowane w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku w Lawrence Livermore Lab za łączną kwotę 290 milionów dolarów. Zostały wycofane ze służby w 2010 roku, kiedy ASC Purple był na 66 miejscu najszybszych komputerów świata.

ASC Purple i BlueGene/L

6. Sequoia BlueGene/Q (Stany Zjednoczone): 250 milionów dolarów.

BlueGene/Q to superkomputer opracowany przez IBM, który rozpoczął pracę w czerwcu 2012 roku w Lawrence Livermore National Laboratory. W 2012 roku był najszybszym superkomputerem świata.

Sequoia BlueGene/Q

7. Trinity (Stany Zjednoczone): 174 miliony dolarów.

Trinity to obecnie budowany superkomputer, którego koszt szacuje się na 174 miliony dolarów, jednocześnie zaznaczając, że może być nieco droższy. Trinity to wspólne przedsięwzięcie Sandia National Laboratory i Los Alamos National Laboratory.

Trinity

8. IBM Roadrunner: 130 milionów dolarów.

IBM Roadrunner został zbudowany przez IBM dla Los Alamos National Laboratory w Nowym Meksyku. Rozpoczął działanie w 2008 roku, stając się w tym czasie najszybszym komputerem świata. Wycofany ze służby w marcu 2013 roku.

IBM Roadrunner

9. SuperMUC (Niemcy): 111 milionów dolarów.

SuperMUC to obecnie 14 najszybszy superkomputer świata. System stworzony przez IMB zawiera ponad 19000 procesorów Intela i Westmere-EX. Superkomputery używany w dziedzinie medycyny, astrofizyki, analizy genomu i symulacjach.

SuperMUC

10. Vulcan BlueGene/Q (Stany Zjednoczone): 100 milionów dolarów.

Superkomputer Vulcan BlueGene/Q został stworzony przez IBM dla DoE i można go znaleźć w Lawrence Livermore National Laboratory, w Livermore, w Kalifornii. Został oddany do użytku w 2013 roku.

Vulcan BlueGene/Q

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze