Superkomputery to jednostki o bardzo wysokim poziomie mocy obliczeniowej, której miarą są tak zwane FLOPS'y, czyli liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Duża prędkość obliczeniowa superkomputerów sprawia, że urządzenia te odgrywają ważną rolę w dziedzinie nauk obliczeniowych, i są wykorzystywane w mechanice kwantowej, prognozowaniu pogody, badaniu klimatu, poszukiwaniach ropy i gazu, oraz różnego rodzaju symulacjach.
Współczesne superkomputery uzyskują swoją wydajność dzięki połączeniu wielu tysięcy procesorów, a to sprawia, że maszyny te są niezwykle drogie. Poniżej znajdziecie spis aktualnie najdroższych superkomputerów.
Komputer został uruchomiony w czerwcu 2011 roku uzyskując prędkość obliczeniową ponad 8 petaflopów , a w listopadzie 2011 roku, Fujitsu K, jako pierwszy superkomputer w historii osiągnął prędkość 10 petaflopów.
Superkomputer Earth Simulator został opracowany w 1997 roku kosztem około 500 milionów dolarów. Zajmował się między innymi globalnymi modelami klimatycznymi. W latach 2002-2004 był najszybszym komputerem świata.
Chiński superkomputer Tianhe-2 to obecnie najszybszy superkomputer świata, osiągający prędkość niemal 55 petaflopów. Dla porównania drugi w rankingu Titan osiąga prędkość obliczeniową wynoszącą 27 petaflopów.
Sierra i Summit to dwa superkomputery, które powinny zostać ukończone do 2017 roku kosztem 325 milionów dolarów za jeden. Superkomputer Sierra powinien osiągać prędkość obliczeniową wynoszącą nawet 300 PFLOPS.
Te dwa superkomputery zostały zbudowane w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku w Lawrence Livermore Lab za łączną kwotę 290 milionów dolarów. Zostały wycofane ze służby w 2010 roku, kiedy ASC Purple był na 66 miejscu najszybszych komputerów świata.
BlueGene/Q to superkomputer opracowany przez IBM, który rozpoczął pracę w czerwcu 2012 roku w Lawrence Livermore National Laboratory. W 2012 roku był najszybszym superkomputerem świata.
Trinity to obecnie budowany superkomputer, którego koszt szacuje się na 174 miliony dolarów, jednocześnie zaznaczając, że może być nieco droższy. Trinity to wspólne przedsięwzięcie Sandia National Laboratory i Los Alamos National Laboratory.
IBM Roadrunner został zbudowany przez IBM dla Los Alamos National Laboratory w Nowym Meksyku. Rozpoczął działanie w 2008 roku, stając się w tym czasie najszybszym komputerem świata. Wycofany ze służby w marcu 2013 roku.
SuperMUC to obecnie 14 najszybszy superkomputer świata. System stworzony przez IMB zawiera ponad 19000 procesorów Intela i Westmere-EX. Superkomputery używany w dziedzinie medycyny, astrofizyki, analizy genomu i symulacjach.
Superkomputer Vulcan BlueGene/Q został stworzony przez IBM dla DoE i można go znaleźć w Lawrence Livermore National Laboratory, w Livermore, w Kalifornii. Został oddany do użytku w 2013 roku.