Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o MŚ w Piłce Nożnej

Mundial w Brazylii nie przestaje zadziwiać. Za nami wiele ciekawych spotkań i niezwykłych wyników. Z imprezą pożegnały się już niektóre z najlepszych reprezentacji – chociażby Hiszpania i Anglia – a udziału w fazie pucharowej nie są jeszcze pewni inni wielcy piłkarskiego świata, np. Portugalia. Nie ma wątpliwości, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014 przejdą do historii.

Chociaż wielu z nas jeszcze długo będzie się rozkoszować turniejem w Brazylii, spójrzmy na chwilę w przeszłość i przyjrzyjmy się poprzednim edycjom tej piłkarskiej imprezy. Niektóre fakty, dotyczące MŚ w Piłce Nożnej są po prostu zaskakujące. Zresztą sami zobaczcie:

1. Stare trofeum zostało na stałe przyznane Brazylii w 1970 roku.
Po tym jak w 1970 r. reprezentacja Brazylii po raz trzeci zwyciężyła w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej przyznano jej na własność trofeum o nazwie "Złota Nike", które było pierwszą, oryginalną nagrodą wręczaną zwycięzcy mistrzostw świata w piłce nożnej w latach 1930–1970 przez władze FIFA. Od kolejnych mistrzostw świata w 1974 roku przyznawano już Puchar Świata FIFA, który jest w użytku do dnia dzisiejszego. Co się stało z poprzednią nagrodą? W grudniu 1983 roku została skradziona i nigdy nie odnaleziona, prawdopodobnie przetopiona na złoty złom. Dziś w siedzibie Brazylijskiej Federacji znajduje się jej replika.

2. Just Fontaine jest najlepszym strzelcem pojedynczego mundialu.
Just Fontaine to urodzony w Marrakeszu w Maroku były francuski piłkarz grający na pozycjo napastnika. Dziś jest uważany za jednego z najlepszych francuskich piłkarzy wszech czasów, a to między innymi za sprawą pamiętnego mundialu z 1958 roku, który rozgrywał się na szwedzkich boiskach. To właśnie na tym turnieju Fontaine strzelił aż 13 goli w sześciu meczach. Nie pomogło to reprezentacji Francji, która ostatecznie w turnieju zajęła trzecie miejsce. W ostatnim meczu z reprezentacją RFN Fontaine strzelił aż 4 gole. Trzy lata po tym turnieju piłkarz zakończył karierę po tym jak w odstępie kilku miesięcy dwukrotnie złamał nogę.

3. W 1950 roku Urugwaj otrzymał trofeum bez słowa i ceremonii wręczenia nagród.
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej z 1950 roku odbyły się w Brazylii. Wtedy nie rozgrywano tradycyjnego spotkania finałowego, zaś zwycięzcą turnieju zostawał ten, kto wygrał grupę finałową. Bardzo bliska tego wyczynu była Brazylia, której wystarczał remis w ostatnim meczu z Urugwajem. Chociaż Brazylijczycy prowadzili po pierwszej połowie 1:0, ostatecznie przegrali 1:2 i to Urugwaj został mistrzem. Zdziwiona musiała być również FIFA, która miała przygotowaną mowę gratulacyjną w języku portugalskim (język ojczysty Brazylii) a nic w języku hiszpańskim (język ojczysty Urugwaju). Trofeum zostało wręczone bez słowa i hucznej ceremonii wręczenia nagród. Co ciekawe w meczu Brazylia – Urugwaj na stadionie Maracana w Rio de Janeiro zasiadła rekordowa liczba 199 854 kibiców.

Zobacz: 10 meczów fazy grupowej MŚ w Piłce Nożnej 2014, które warto zobaczyć.

4. Gospodarze wygrali 6 z 19 dotychczasowych turniejów.
Chociaż niektórym ciężko może być w to uwierzyć, to dotychczas mistrzami świata zostawało tylko osiem reprezentacji, w tym: Urugwaj, Włochy, Niemcy, Brazylia, Anglia, Argentyna, Francja i Hiszpania. Co ciekawe z 19 turniejów, które miały miejsce do tej pory, aż 6 krotnie Puchar Świata w Pilce Nożnej zdobywali gospodarze: po raz pierwszy w 1934 zrobiła to reprezentacja Włoch, zaś ostatnio w 1998 reprezentacja Francji. Uważacie, że Brazylia w tym roku potwierdzi siłę gospodarzy na MŚ i wygra turniej?

5. Pierwsza żółta kartka i pierwsza zmiana na MŚ w Piłce Nożnej miała miejsce w 1970 roku.
Mundial z 1970 roku jest do dziś uważany za jedną z najlepszych piłkarskich imprez w historii, ze średnią 2,97 gola na mecz i trofeum które na stałe powędrowało do Brazylii. Wielka Brazylia w tym turnieju była naprawdę wielka, posiadała prawdopodobnie najsilniejszą jedenastkę w historii wszystkich MŚ i wszystkich reprezentacji. Turniej z 1970 roku zostanie zapamiętany jeszcze z jednego powodu – były to pierwsze mistrzostwa na których pozwolono na zmiany zawodników oraz zastosowano żółte kartki. Już w pierwszym meczu wręczono 5 żółtych kartek. Pierwszą z nich dostał reprezentant ZSRR Jewgienij Łowczew. Reprezentacja ZSRR przeprowadziła również pierwszą zmianę w 46 minucie.

6. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Brazylia 2014 są najdroższym turniejem w historii.
Brazylia zdecydowanie poszła na całość z przygotowaniami do Pucharu Świata, a sami Brazylijczycy nie zostali obojętni na to jak wielkie pieniądze ich rząd wydaje na organizację imprezy. Szacuje się, że tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej kosztowały Brazylię około 14-16 miliardów dolarów. To więcej niż dwa poprzednie Puchary Świata razem wzięte. Kraj poszedł na całość i wybudował nawet stadion w mieście Manaus w centrum amazońskiej dżungli: kosztował on 300 milionów dolarów i będzie używany tylko podczas czterech spotkań mundialu w Brazylii. Ze względu na odległe położenie i brak tradycji piłkarskich w mieście, stadion będzie prawdopodobnie stać niewykorzystany po mistrzostwach.

Zobacz: 10 czarnych koni Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014.

7. Grecja ma najdłuższy hymn na Mistrzostwach Świata.
Imnos eis tin Eleftherian to hymn Grecji, który jako hymn państwowy został zatwierdzony przez króla Jerzego I w 1864 roku. Hymn Grecji posiada aż 158 zwrotek, dzięki czemu trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższy hymn. Jedna z wersji hymnu dostępna na YouTube trwa aż 55 minut! Oczywiście pełna wersja hymnu nie może być śpiewana podczas Pucharu Świata, bowiem przepisy FIFA mówią, że hymn może trwać tylko 90 sekund. Z drugiej strony Japonia ma najkrótszy hymn na mistrzostwach świata – składa się on tylko z 11 zwrotek.

8. Holandia trzy razy grała w meczu finałowym i ani razu nie wygrała.
Przez wielu ekspertów i kibiców reprezentacja Holandii jest uważana za jedną z najlepszych, która nigdy nie sięgnęła po Puchar Świata. Reprezentacja Holandii grała w finale w 1974, 1978 oraz ostatnio w 2010. Mistrzostwa Świata z 1974 są pamiętne również dla nas, bowiem wtedy reprezentacja Polski zajęła w turnieju 3 miejsce. Wróćmy jednak do samej Holandii, która w 1974 roku przegrała 1:2 z reprezentacją RFN (Holandia prowadziła po pierwszej połowie), w 1978 roku przegrała 1:3 z Argentyną (po dogrywce), zaś w 2010 poległa 0:1 z Hiszpanią (również po dogrywce). Jak widać Holendrom zawsze niewiele brakowało do pełni szczęścia.

9. Zinédine Zidane jest najczęściej karanym piłkarzem w historii Pucharu Świata.
Chociaż Zinédine Zidane był wielkim francuskim piłkarzem, to wielu zapamięta go przede wszystkim ze względu na finał z Włochami w 2006 roku, kiedy to podszedł do Marco Materazziego i uderzył go głową w klatkę piersiową. Mimo wszystko Zidane został wybrany najlepszym piłkarzem całego turnieju. Wróćmy jednak do tematu kartek otrzymywanych przez tego zawodnika. W ciągu trzech mundiali – w 1998, 2002 i 2006 roku – Zidane dostał cztery żółte kartki i dwie czerwone co czyni z niego najczęściej karanego piłkarza Pucharu Świata.

10. Brazylia 2014: pierwszy mundial z technologią goal-line.
Aktualnie trwający mundial w Brazylii, jest pierwszym podczas którego zdecydowano się wykorzystać technologię goal-line, która pomaga skutecznie określić czy piłka przekroczyła całym obwodem linie bramkową. System wykorzystuje 14 kamer, po siedem na każdą bramkę. Kiedy piłka w całości przekracza linie bramkową sędzia natychmiastowo dostaje sygnał na zegarku, który informuje go o strzeleniu gola. Być może w przyszłości doczekamy się również powtórek wideo, które wyeliminowały by inne pomyłki sędziowskie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze