Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbardziej cennych klubów piłkarskich na świecie

Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych świata, zaś FIFA jest jedną z największych międzynarodowych organizacji pozarządowych. Do Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej należy aż 209 narodowych federacji piłki nożnej! Ponadto FIFA jest podzielona na kilka mniejszych organizacji regionalnych, organizujących rozgrywki w Azji, Afryce, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Środkowej i Karaibach, Oceanii oraz Europie.

Jak widać piłką nożną pasjonują się ludzie z całego świata. Nic więc dziwnego, że wartość najlepszych klubów piłkarskich przekracza kilkaset milionów Euro, zaś w przypadku kilku osiąga wartość ponad miliarda dolarów. Dziś mamy dla was omówienie listy najcenniejszych klubów piłkarskich wg magazynu Forbes.

1. Real Madryt: 3,3 miliarda dolarów.

Real Madryt jest najbardziej utytułowanym zespołem w historii Europy. Klub dziewięciokrotnie wygrywał Puchar Europy/Ligę Mistrzów, zaś w 2000 roku otrzymał od FIFA tytuł najlepszego klubu piłkarskiego w XX wieku. Forbes szacuje aktualną wartość marki „Real Madryt" na około 3,3 miliarda dolarów. Co ciekawe hiszpański klub osiągnął w 2013 roku przychód wynoszący około 650 milionów dolarów! Polityka Galaktycznych polega na ściąganiu najlepszych piłkarzy świata, co jest osiągane dzięki renomie klubu oraz wysokim zarobkom.

2. Manchester United: 3,17 miliarda dolarów.

Manchester United to bez wątpienia najbardziej prestiżowy angielski klub piłkarski, co potwierdza wartość marki. Klub wiele swoich sukcesów zawdzięcza długoletniej współpracy z Alexem Fergusonem, który od 1986 nieprzerwanie do 2013 roku był trenerem Manchesteru United. Akcje klubu są przedmiotem obrotu na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, dzięki czemu można łatwo określić jego wartość. W 2013 roku klub zanotował przychód w wysokości 502 milionów dolarów.

3. FC Barcelona: 2,6 miliarda dolarów.

Barcelona to Kataloński gigant, który może się pochwalić wieloma sukcesami i najbardziej udanym składem w XXI wieku. Jest to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich świata, z czterema Pucharami Europy, czterema Pucharami Zdobywców Pucharów oraz dwudziestoma dwoma mistrzostwami Hiszpanii. Aktualnie w Barcelonie gra wielu znakomitych piłkarzy o światowej renomie, w tym Lionel Messi, Neymar, Víctor Valdés, Xavi, Alexis Sánchez i inni.

4. Arsenal Londyn: 1,33 miliarda dolarów.

Arsenal, klub założony w 1886 roku, jest jednym z najbardziej utytułowanych angielskich klubów w historii. Ich współczesne sukcesy można przypisać osobie Arsène Wengera, który prowadzi klub nieprzerwanie od 1996 roku. To właśnie Arsène Wenger poprowadził londyński klub do wielu sukcesów na arenie krajowej i europejskiej. W 2013 roku klub był wyceniany na 1,33 miliarda dolarów, co było 3% wzrostem w stosunku do roku 2012.

5. Bayern Monachium: 1,31 miliarda dolarów.

Bayern Monachium to jedyny niemiecki klub na dzisiejszej liście, oraz ostatni spośród klubów wartych ponad miliard dolarów. Według wielu ekspertów to właśnie Bayern Monachium jest jednym z najlepszych klubów świata ostatnich pięciu lat, co potwierdza trzykrotny udział w finale Ligi Mistrzów w 2010, 2012 i 2013 roku. Co więcej, w 2013 roku zespół Bayernu Monachium wygrał Ligę Mistrzów po zwycięstwie 2:1 nad Borussią Dortmund. Od 2012 roku wartość klubu wzrosła o 6% i prawdopodobnie wzrośnie jeszcze bardziej w najbliższych latach.

6. A.C. Milan: 945 milionów dolarów.

A.C. Milan to włoski klub piłkarski z siedzibą w Mediolanie, wielokrotny klubowy mistrz Europy i świata. Klub został założony w 1899 roku, zaś jego obecnym właścicielem jest Silvio Berlusconi – premier Włoch w latach 1994–1995, 2001–2006 i 2008–2011. Berlusconi kupił klub w 1986 roku i uchronił Milan od bankructwa. Klub siedem razy zwyciężał w Pucharze Europy, dwa razy mniej od Realu Madryt. Milan zaliczył ostatnio słaby sezon, przez co wartość klubu zmalała o około 4%.

7. Chelsea: 901 milionów dolarów.

Chelsea F.C. to doskonały przykład na to jak pieniądze miliardera mogą pozytywnie wpłynąć na kondycję klubu. Od kiedy w 2003 roku klub został kupiony przez miliardera Romana Abramowicza, notuje wiele sukcesów w lidze Angielskiej i w rozgrywkach Europejskich. Chelsea zdobyła kolejne tytuły Mistrza Anglii w 2005, 2006 oraz w 2010 roku, zaś w 2008 po raz pierwszy dotarła do finału Ligi Mistrzów. W roku 2012 klub zdobył nawet puchar Ligi Mistrzów UEFA, co było największym sukcesem w historii Chelsea.

8. Juventus: 694 miliony dolarów.

Juventus to kolejny włoski klub piłkarski, na dzisiejszej liście najcenniejszych klubów piłkarskich świata. Klub został założony w 1897 roku przez grupę uczniów z liceum Massimo d'Azeglio. Juventus jest najbardziej utytułowanym klubem w kraju, ma na koncie 29 oficjalnych tytułów mistrza kraju. Ponadto zespół może się pochwalić kilkoma bardzo znaczącymi sukcesami w rozgrywkach międzynarodowych: dwa triumfy w Lidze Mistrzów, jeden Puchar Zdobywców Pucharów oraz trzy Puchary UEFA.

9. Manchester City: 689 milionów dolarów.

Manchester City to klub założony w 1880 roku, który największe sukcesy osiągał w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. Lata 80-te i 90-te przyniosły zniżkę formy, co przyczyniło się do dwukrotnego spadku: najpierw z Premier League, następnie z Division One. Od 2002 roku zespół nieprzerwanie występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej. W 2008 roku klub został wykupiony przez Abu Dhabi United Group, który to inwestor uczynił szybko z Manchesteru City jeden z najbogatszych klubów świata.

10. Liverpool: 651 milionów dolarów.

Liverpool Football Club to zawodowy angielski klub piłkarski z siedzibą w Liverpoolu, założony w 1892 roku. Jest to jeden z najbardziej utytułowanych klubów angielskich w międzynarodowych rozgrywkach. Pięciokrotnie zdobywał Puchar Europy/Ligę Mistrzów, trzykrotnie zwyciężał w Pucharze UEFA/Lidze Europy, trzykrotnie sięgał po Superpuchar UEFA i raz zagrał w finale Klubowych Mistrzostw Świata. W 2013 roku Forbes wycenił Liverpool na 651 milionów dolarów, co jest 5% wzrostem w stosunku do 2012.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane