Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 niezwykle niebezpiecznych konkurencji z całego świata

Jeżeli spojrzymy w przeszłość – na walki gladiatorów i turnieje rycerskie – zobaczymy, że dzisiejszy sport jest stosunkowo łagodny. Rygorystyczne zasady bezpieczeństwa dają nam pewność, że przynajmniej urazy zagrażające życiu, zostały ograniczone do minimum. Nawet w dyscyplinach walki, takich jak MMA, ciężko o poważniejsze urazy niż siniaki, kilka zadrapań lub rozbity nos.

Jednak na świecie są konkurencje bardzo niebezpieczne, sporty w których najmniejszy błąd może się skończyć bardzo tragicznie. Poniżej możecie zobaczyć na własne oczy kilka bardzo niebezpiecznych konkurencji z całego świata, w których biorą udział ludzie pragnący adrenaliny.

1. Zawody Valparaiso Cerro Abajo.

Valparaiso Cerro Abajo to coroczne zawody rowerowe odbywające się w Valparaiso w Chile. Zawodnicy poruszają się na rowerach bardzo ciasnymi trasami zjazdowymi prowadzącymi w dół miasta. Jako, że trasa zjazdowa przebiega przez jedne z głównych dróg miasta, które są wyłączane z ruchu na czas zjazdów, zawodnicy nie mają czasu by wcześniej przećwiczyć zjazdy. Większość wypadków powodują bezpańskie zwierzęta przebiegające przez trasę zjazdu roweru.

2. Festiwal Basant.

Festiwal Basant to coroczna impreza, odbywająca się na początku lutego w północno-zachodnim Pakistanie. Najogólniej rzecz ujmując jest to największy na świecie festiwal latawca. Jednak niech ta sielskość cię nie zwiedzie. Ludzie rywalizują ze sobą by przeciąć linki innych osób puszczających latawce. Linki od latawców zwykle pokryte są proszkiem szklanym lub są to bardzo cienkie metalowe struny. Nisko latające latawce i te które spadają stwarzają duże niebezpieczeństwo – głównie dla kierowców jednośladów. Tylko w 2009 roku podczas festiwalu zginęło 9 osób. Nie trzeba chyba przypominać co się zieje z metalową linką spadającą na linie wysokiego napięcia?

3. ShockFighting.

Uważasz, że MMA jest drastyczne? A co by się stało gdyby dwojgu walczącym ze sobą ludzi wręczyć rękawice bokserskie, które rażą prądem o wysokim natężeniu. Tak właśnie jest w Shockfighting, dyscyplinie w której zawodnicy noszą rękawice wyposażone w paralizatory. Na szczęście ten sport jest zakazany na całym cywilizowanym świecie. Mimo wszystko, jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda taka walka zobacz filmik niżej.

4. Bieg za serem w dół zbocza Cooper's Hill.

Co roku setki osób poróżuje do Gloucester w Anglii by na własne oczy zobaczyć jak dorośli mężczyźni rzucają się w bieg za serem toczącym się w dół zbocza Cooper's Hill. Cała konkurencja polega na złapaniu toczącego się sera zanim dotrze on na sam dół, tyle tylko, że jest to niemożliwe – momentami ser toczy się z prędkością dochodzącą do 100km na godzinę. Kontuzje są tu czymś normalnym. Ludzie decydujący się na ten bieg ryzykują swoim zdrowiem i życiem.

5. Green River Narrows Race.

Spływy kajakami po spienionej wodzie są bardzo niebezpieczne, a co dopiero kiedy odbywają się one na odcinku rzeki, która każdego roku zabija nawet bardzo doświadczonych kajakarzy. Co roku na zachodzie Karoliny Północnej obywa się rejs kajakami na najbardziej stromym i niebezpiecznym odcinku rzeki Green River. Na dystansie niespełna kilometra rzeka spada o około 400 metrów. Po drodze znajdują się nawet kilkunastometrowe wodospady, które są odpowiedzialne za większość zgonów wśród uczestników.

6. Skoki przez dzieci.

Popularne w Polsce skoki narciarskie to niebezpieczny sport, a co powiedzieć o skokach przez dzieci? Co roku w Hiszpanii, w Boże Ciało, odbywa się konkurencja niebezpieczna dla najmłodszych. Noworodki w grupach po 5-6 położone są na materacach na środku drogi, zaś mężczyźni przebrani za diabły skaczą na nimi. Rytuał jest uważany za oczyszczający, chroniący dzieci przed złem.

7. Mistrzostwa świata w siedzeniu w saunie.

Sauny nie są zazwyczaj niebezpieczne, wprost przeciwnie: przynoszą relaks i wzmacniają nasz układ odpornościowy. Niestety Mistrzostwa świata w siedzeniu w saunie udowadniają, że sauna może być bardzo niebezpieczna – zwłaszcza dla osób, które bardzo długo w niej przesiadują. Konkurencja po raz pierwszy odbyła się w 1999 roku w Heinola w Finlandii. Zwycięzcą zawodów jest osoba, która najdłużej wytrzyma w saunie, będzie w stanie wyjść z pomieszczenia o własnych siłach. Mistrzostwa z 2010 roku skończyły się tragicznie, zmarł jeden z zawodników.

8. Angola Prison Rodeo.

Angola Prison Rodeo to największe więzienne rodeo odbywające się w Stanach Zjednoczonych. Zawody odbywają się w jednym tygodniu kwietnia, oraz w każdą niedzielę października. Każde rodeo przynosi zyski dla zakładu wynoszące około 450 tysięcy dolarów: pieniądze te pochodzą z wejściówek oraz ze sprzedaży rękodzieła wykonanego przez więźniów. Jednym z bardziej drastycznych pokazów podczas zawodów jest poker skazańców. Czterech więźniów siedzi przy stole pokerowym na środku areny podczas gdy atakuje ich byk. Wygrywa ten, który ostatni odejdzie od stołu.

9. Zapasy z aligatorem.

Zapasy z aligatorem są najpewniej jedną z najniebezpieczniejszych konkurencji jakie kiedykolwiek wymyślono. Okrucieństwo wobec zwierząt i niebezpieczeństwo dla życia człowieka spowodowały, że popularność tej „dyscypliny" nie należy do największych. Nie przeszkodziło to Jamesowi Holtowi zorganizować w 2010 roku pierwszego na świecie konkursu zapasów z aligatorami.

10. World BASE Race.

Wingsuit to sport w którym ludzie ubrani w specjalnie kombinezony – z błoną między nogami i rękami – skaczą z dużej wysokości i przez dłuższy czas szybują ku ziemi. Ostatecznie otwierają spadochron i bezpiecznie lądują. Odmianą tego sportu jest proximity lub tracksuit polegający na skoku ze szczytu górskiego. Właśnie w tej konkurencji obywają się zawody, których celem jest szybkie osiągniecie ziemi: głowę w głowę z rywalem. Jak dotąd na zawodach nie było przypadków śmiertelnych.

Komentarze   

 
0 #1 Micks 2013-12-10 16:17
Wyścig Valparaiso Cerro Abajo wygląda niesamowicie, ta prędkość przy tych wszystkich barierkach, po prostu miazga. Bieg za serem wygląda mi na szczyt głupoty. Wystarczy źle upaść i jest się sparaliżowanym o końca życia.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane