Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najdroższych Igrzysk Olimpijskich w historii

Przygotowania do Igrzysk Olimpijskich kosztują wiele czasu i pieniędzy. Gospodarz IO musi być przygotowany do budowy nowych obiektów sportowych oraz odpowiedniej infrastruktury, z której będą korzystać zarówno sportowcy jak i turyści przybywający by oglądać zmagania z bliska. By zapewnić im wszystkim bezpieczeństwo potrzebna jest również mobilizacja sił porządku publicznego, co również pociąga za sobą duże koszty.

Sporo pieniędzy pochłania ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich, która jest transmitowana na cały świat. Powinna być olśniewająca i wywierać na widzach ogromne wrażenie – to pozwoli zapamiętać IO na długie lata. Oto lista 10 najdroższych Igrzysk Olimpijskich w historii.

1. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Soczi: 50 miliardów dolarów.

Będą to pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie organizowane przez Rosję, zatem nic dziwnego, że gospodarz chce być zapamiętany na długie lata. Soczi to odosobnione miasto położone nad Morzem Czarnym, tak więc sporo pieniędzy musiało zostać wydane by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, poprawić transport publiczny i telekomunikację. Poza tym wybudowano wiele nowych miejsc noclegowych, park olimpijski i różne inne budynki w których zmieszczą się sportowcy, media i turyści. Szacuje się, że przygotowania miasta i ZIO pochłoną około 50 mld dolarów.

2. Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008 w Pekinie: 40 miliardów dolarów.

Letnie Igrzyska Olimpijskie organizowane przez Chiny w 2008 roku były czymś więcej niż mogli oczekiwać widzowie, było to najdroższe LIO w historii. Na potrzeby wydarzenia zostało wybudowanych 37 różnych obiektów sportowych, z których 12 zostało wybudowanych tylko do wykorzystania w czasie Imprezy. System transportu publicznego został znacznie rozszerzony, by uwzględnić oczekiwania gości. Jednocześnie były to pierwsze Igrzyska Olimpijskie transmitowane na cały świat w wysokiej rozdzielczości.

3. Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie: 17 miliardów dolarów.

Igrzyska Olimpijskie 2012, znane potocznie jako „Londyn 2012" były wydarzeniem w którym wielki chwile święciły kobiety. Katar, Arabia Saudyjska i Brunei po raz pierwszy wysłały na Igrzyska kobiety, ponadto box kobiecy został dodany do sportów medalowych. Anglia wydała na organizację Igrzysk około 17 mld dolarów. Koszt i obsługę Igrzysk udało się znacznie polepszyć dzięki wielkiej rzeszy wolontariuszy, przychodzących z pomocą gościom na każdym kroku. Warto wspomnieć, że ceremonia otwarcia dostała wysokie noty krytyków.

4. Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004 w Atenach: 15 miliardów dolarów.

Igrzyska Olimpijskie z 2004 roku były symboliczne. To pierwszy raz od 1896 roku, kiedy tą wielką imprezę przyznano Grecji – miejscu narodzin Igrzysk Olimpijskich. Grecy pracowali do ostatniej chwili by oddać zapierające dech w piersiach obiekty sportowe. Stadion Olimpijski został oddany do użytku w sierpniu, w tym samym miesiącu zaczęły się zawody. Na Igrzyska zjechało się ponad 10 500 sportowców z 202 państw świata. Rozdano 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.

5. Letnie Igrzyska Olimpijskie 1992 w Barcelonie: 9,2 miliarda dolarów.

Letnie Igrzyska Olimpijskie z 1992 roku były pierwszymi, które odbywały się w Hiszpanii. W zawodach wzięło udział 9956 sportowców z 173 krajów, którzy podczas zawodów kierowali się mottem „Przyjaciele na zawsze". Koszt budowy nowych obiektów sportowych, rozbudowa infrastruktury oraz ceremonia otwarcia pochłonęły razem ponad 9 miliardów dolarów. W Igrzyskach po raz pierwszy wzięły udział kraje, które odzyskały suwerenność, w tym Litwa, Łotwa, Estonia i Chorwacja.

6. Letnie Igrzyska Olimpijskie 1988 w Seulu: 4 miliardy dolarów.

Najdroższe Igrzyska Olimpijskie mamy już za sobą, przed nami gospodarze, których organizacja zwodów kosztowała mniej jak 5 miliardów dolarów. Jednym z nich jest Seul, wybrany na gospodarza Letnich Igrzysk Olimpijskich 1988 we wrześniu 1981 roku. Te Igrzyska były pamiętne z kilku względów. Po raz ostatni ceremonia otwarcia odbywała się w dzień. Ponadto po raz ostatni w igrzyskach wzięły udział NRD oraz ZSRR. Gospodarz Igrzysk zajął czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej.

7. Letnie Igrzyska Olimpijskie 2000 w Sydney: 3,8 miliarda dolarów.

Igrzyska Olimpijskie z 2000 roku, były również znane jako „Sydney 2012" lub „Igrzyska Milenijne". Zawody odbywały się w Australii od 15 września do 1 października. Wzięło w nich udział około 10 650 sportowców, startujących w 300 konkurencjach w 31 dyscyplinach olimpijskich. Budowa nowych obiektów sportowych, dodatkowe miejsca zakwaterowania, obsługa igrzysk oraz olśniewająca ceremonia otwarcia pochłonęły ponad 3,8 miliarda dolarów. Gospodarz igrzysk zajął czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej.

8. Letnie Igrzyska Olimpijskie 1980 w Moskwie: 2 miliardy dolarów.

Dnia 23 września 1974 roku Moskwa wygrała plebiscyt na gospodarza Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku. Igrzyska są pamiętne z tego względu, ze 66 krajów – na czele ze Stanami Zjednoczonymi – zdecydowało się zbojkotować imprezę i nie wystawiać swoich zawodników. Było to następstwem sowieckiej wojny w Afganistanie. Niezależnie od fiaska, impreza kosztowała ZSRR około 2 miliardy dolarów. W Polsce pamiętny jest konkurs skoku o tyczce w wykonaniu Władysława Kozakiewicza, który po zwycięskim skoku pokazał publiczności słynny „gest Kozakiewicza".

9. Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996 w Atlancie: 1,8 miliarda dolarów.

18 września 1990 roku Atlanta wygrała prawo organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1996 roku. Oficjalnego otwarcia zawodów przeprowadził prezydent Bill Clinton. W Zawodach wzięło udział 197 ekip, które wystawiły łącznie 10 318 zawodników startujących w 27 dyscyplinach olimpijskich. Polska zdobyła w tych IO: 7 złotych medali, 5 srebrnych medali i 5 brązowych medali. Zajęliśmy 11 miejsce w klasyfikacji medalowej, podczas gdy gospodarz imprezy zdobył 101 medali i zdobył pierwsze miejsce.

10. Letnie Igrzyska Olimpijskie 1976 w Montrealu: 1,2 miliarda dolarów.

Były to pierwsze Igrzyska Olimpijskie organizowane w Kanadzie, dlatego gospodarz imprezy chciał by były pod każdym względem niezapomniane. Zwody oficjalnie otworzyła królowa Elżbieta II, zaś ceremonia była transmitowana i pokazywana w kilkudziesięciu miejscach miasta. Trwające dwa tygodnie zawody pochłonęły ponad 1,2 miliarda dolarów. Igrzyska uznano za nieudane pod względem sportowym oraz organizacyjnym. Zawody zostały zbojkotowane przez większość krajów afrykańskich.

Komentarze   

 
-1 #1 Kuba 2013-11-17 07:29
Rosja nie szczędzi kasy na Igrzyska, podobnie zresztą jak Chiny niedawno. W Sydney tanio igrzyska zorganizowali, na taki wydatek pewnie i Polskę by było stać. Nie staramy się czasem o Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Zakopanem?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane