Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najcięższych zwierząt świata1. Balaenoptera musculus - Płetwal błękitny (waga ok. 130 ton)Sorry :)

Największe zwierzę, a konkretnie ssak, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi. Osiąga do 30 metrów długości. Najdłuższy znany osobnik miał aż 37 m dł. oraz wagę 209 ton. Płetwal potrafi pływać z prędkością 27 km/h, przy wydechu wystrzelić strumień wody na 15 metrów wysokości oraz zjeść dziennie 8 ton planktonu i skorupiaków (głównie kryli). Posiada aż 50-centymetrową warstwę tłuszczu. Zierzęta te są niezwykle odporne na ciśnienie głębinowe potrafiąc parę godzin spędzić na głębokości do 500 metrów. Porozumiewają się wydając dźwięki o częstotliwości 20hz oraz natężeniu prawie 190 decybeli czyli tyle ile start promu kosmicznego. Często podróżują samotnie lub w parach. Samica w ciąży spędza około 350 dni. Rzadko kiedy na świat przychodzi więcej niż jeden potomek na raz. Ssaki te dożywają średnio 80 lat jednakże spotykano osobniki dożywające 110. Niestety wielorybnicy wytłukli tych niesamowitych zwierząt zbyt wiele. Są one obecnie gatunkiem zagrożonym.2. Physeter catodon - Kaszalot (waga 35-50 ton)

Sorry :)
Ssak z podrzędu waleni osiągający 20 metrów długości. Można go spotkać we wszystkich oceanach oraz niektórych morzach przy czym najbardziej upodobał sobie oceany strefy cieplnej. Odżywia się zwykle głowonogami. Jego prostokątna charakterystyczna głowa stanowi aż 30 procent ciała. Posiada największy mózg ze wszystkich zwierząt na Ziemii. Potrafi spędzić pod wodą ponad półtorej godziny nurkująć na głębokość aż 1500 metrów. Ciąża tych stworzeń trwa około 460 dni. Kaszalot podobnie jak płetwal był często poławiany dla tłuszczu, jednakże również dla wykorzysytwanej w przemyśle perfumeryjnym ambry, która znajduje się w jego przewodzie pokarmowym.

3. Rhincodon typus - Rekin wielorybi (waga do 13 ton)

Sorry :)
Największa (do 16 m długości) ryba na świecie występująca głównie w morzach tropikalnych i subtropikalnych. Największy ze wszystkich rekinów, jednakże niegroźny dla człowieka. W skład jego menu wchodzi głównie plankton oraz ławice niewielkich ryb. Na skórze posiada charakterystyczne cętki. Turyści z całego świata płącą za możliwość ponurkowania w jego obecności. Jest rybą jajożyworodną, samica składa zwykle kilkanaście jaj. Ryba ta posiada ciekawy narząd zwanym ampułkami Lorenziniego, dzięki której jest w stanie określić rozmiary oraz prędkość poruszania się obiektu, który przykuje jego uwagę. Mimo łagodnego usposobienia postraszyć może aż trzema tysiącami zębów. Zwierzęta te żyją około 100 lat. Aktualnie gatunek narażony na wyginięcie4. Orcinus orca - Orka (waga 5-8 ton)

Sorry :)
Orka jest gatunkiem delfina osiągającym 6, wyjątkowo do 10 metrów długości. Charakteryzuje się długą do prawie 2 metrów płetwą grzbietową. Występuje głównie w Oceanie Spokojnym i Atlantydzkim oraz niektórych morzach. Preferuje wody chłodniejsze. Zwierzęta te żyją w trójpokoleniowych grupach po kilka do kilkudziesięciu osobników. Jak na takiego olbrzyma porusza się dość szybko bo aż do 60km/h. Zwierzę bardzo drapieżne, poluje zwykle na młode foki, morświny, delfiny, ławice ryb i wszystko inne tej wielkości co da się zjeść. W grupie potrafią nawet zabić walenia, przytrzymując go pod wodą tak długo aż się udusi. Samica nosi ciażę około jednego roku. Ponadto samice pełnią jeszcze inną rolą, najstarsza z nich jest przewodniczką stada.
5. Cetorhinus maximus - Długoszpar (waga ok. 5 ton)

Sorry :)
Nazywany także rekinem olbrzymim zamieszkuje ciepłe wody oceaniczne lecz można go spotkać również w strefie mórz chłodnych. Pływają zwykle w grupach po kilkanaście osobników żywiąc się głównie widłonogamia oraz planktonem. Długoszpar najczęściej pływa z szeroko otwartym ogromnym otworem gębowym, który zawiera niekiedy dziewięć rzędów zębów (do 3tyś sztuk). Bardzo lubi wygrzewać się na słońcu. Gatunek niegroźny dla człowieka. Samica po dwóch latach ciąży rodzi zazwyczaj jedno młode. Zwierzęta te żyją średnio około 50 lat. Posiada ogromna wątrobę (do 25% masy ciała) stosowaną w Japonii jako afrodyzjak. W wielu krajach gatunek zagrożony.

6. Loxodonta africana - Słoń afrykański (waga samica: 2-3 tony, samiec 4-6 ton)

Sorry :)


Bliski kuzyn niedorównującemu mu uszami słonia indyjskiego. Uszy słonia afrykańskiego potrafią osiągnąć do 1,5 metra długości. Używa ich często jako wachlarzy w celu chłodzenia ciała. Słonie posiadają charakterystyczną wielofunkcyjną trąbę, której używają do oddychania, wąchania, picia, kąpieli, zbierania pożywienia, malowania obrazów (tak, to prawda) oraz wielu innych czynności. Posiada cztery przedłużone siekacze, z których każdy może ważyć do 40 kg oraz osiągać długość 30 cm. Zwierzęta bardzo troskliwe i uczuciowe. Przemieszczają się całymi rodzinami, z których jednakże samce po osiągnięciu dojrzalości są przepędzane. Siłą rzeczy stadem przewodzi samica. Zwierzę roślinożerne, które roślin musi zjeść dziennie aż 200 kg , popijając 190 litrami wody, uwieńczając posiłki łącznie 90 kg kału. Porozumiewaja się chrząkając. Trąbienie jest jednak oznaką zdenerwowania. Konflikty rozwiązują dyplomatycznie, bez walki. Zaloty natomiast polegają na pieszczeniu się trąbami. Biegają do 30km/h. Bardzo inteligentne stworzenia, potrafią liczyć oraz dodawać niewielkie liczby. Ich mózg waży ok 6 kg. Samica chodzi w ciąży około 22 miesiące. Tych największych zwierząt lądowych, podobnie jak największych wodnych kłusownicy wybili zbyt wiele, są one więc również pod ochroną.


7. Ceratotherium simum - Nosorożec (waga 1-3,5 tony)

Sorry :)
Rodzina dużych ssaków nieparzystokopytnych o dużych cięzkich głowach i ogromnych paszczach. Występuje w Afryce i Azji. Nad nosem widać często jeden do dwóch rogów, które były często powodem polowań na te zwierzęta. Posiada ponad 70 cm ogon. Zwierzę roślinożerne podrózujące zwykle samotnie. Uwielbia błotne kąpiele, dzięki którym po wyschnięciu chroni się przed moskitami i kleszczami. Gatunek zagrożony wyginięciem, znowu z powodu człowieka. Mają dobry węch i słuch. Potrafi gonić wroga z prędokścią do 50 km/h. Dziennie spożywa do 70kg pokarmu. Ciąża trwa do 550 dni po których na świat przychodzi jedno młode. Żyje do 50 lat.


8. Hippopotamus amphibius - Hipopotam (waga do 3 ton)

Sorry :)
Dorosłe osobniki ważą 1500-1800 kg jednak wraz z wiekiem samce stają się coraz cięże mogą osiągnąć aż 3000 kg. Najcięższe spotkane osobniki osiągały do 3,6 tony. Długośc do 4,5 metra. Zamieszkują głównie zbiorniki wodne południowej Sahary. 25% jego masy stanowoi gruba do 4 cm skóra. Potrafią całkowicie Zanużyć się w wodzie do 6 minut po czym nawet podczas snu automatycznie się wynurzają by złapać oddech. Biega do 50 km/h. Żyje w stadach. Hipopotamy żywią się głównie roślinami, które spożywają przez około 5 godzin dziennie. Są porywcze do tego stopnia iż potrafią zabić siebie nawzajem. Gatunek zagrożony wyginięciem.


9. Giraffa camelopardalis - Żyrafa (waga 1,3 do 2 ton)

Sorry :)
Najwyższe zwierze lądowe, sięga aż do 5 metrów wysokości co zawdzięcza bardzo długim nogom, a szczegółnie szyji (do 270 kg). Żyrafa występuje na afrykańskich sawannach. Jest zwierzęciem roślinożernym, najczęściej obgryza z liści gałęzie drzew, lecz sięgnie również do ziemi w celu spożycia trawy. Żyje w stadach do kilkudziesięciu osobników, którymi przewodzą dorosłe samice. Często dołączają się do stad innych zwierząt jak zebry czy antylopy gdzie pełnią rolę wież strażniczych ostrzegając przed drapieznikami dzięki swym świetnym zmysłom wzroku i słuchu. Samica nosi ciążę około 450 dni po czym rodzi jedno ciele, które podczas porodu spada na ziemię z wysokości dwóch metrów, głową w dół. Spożywa dziennie do 35 kg roślin - ulubiony przysmak, akacja. Żyje do 30 lat.10. Crocodylus porosus - Krokodyl różańcowy (waga 1 do 1,5 tony)

Sorry :)
Ten największy żyjący obecnie na Ziemi gad występuje głównie w południowo-wschodniej Azji, północnej Australii i zachodnich Indiach. Krokodyle różańcowe żywią się rybami, skorupiakami a nieraz ssakami kopytnymi, małpami, czasem i ludźmi. Samica składa zwykle około 50 jaj, których inkubacja trwa 3 miesiące. Dorosłe osobniki osiągają do 6 metrów długości. Lubią udawać się na nocne wędrówki po lądzie atakując każde dające się zjeść stworzenie jakie stanie im na drodze. Żyją do 90 lat.
Źródło: minds.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane