Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najdroższych pamiątek z Titanica sprzedanych na aukcji

Jedna z największych tragedii morskich w historii ludzkości wydarzyła się w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, kiedy to podczas swojego dziewiczego rejsu zatonął brytyjski transatlantyk RMS Titanic. Statek uważany przez opinię publiczną za niezatapialny, poszedł na dno w dwie godziny i dwadzieścia minut po zderzeniu z górą lodową. Tej tragicznej nocy zginęło około 1500 osób, spośród 2208-2228 pasażerów i załogi.

W 2012 roku obchodziliśmy setną rocznicę zatonięcia Titanica, co stało się okazją do zorganizowania ogromnej aukcji pamiątek po pasażerach, załodze i samym Titanicu. Poniżej możecie zobaczyć kilka z najdroższych pamiątek z Titanica, które sprzedano w ostatnich latach.

1. Ogromna kolekcja biżuterii: ponad 150 milionów dolarów.
Wśród pasażerów Titanica było wielu sławnych i bogatych, którzy w rejs zabrali z sobą całkiem pokaźne zbiory biżuterii. Duża część tej cennej biżuterii została odzyskana i była punktem kulminacyjnym wielu aukcji. Szacuje się, że biżuteria, która została wyłowiona z Titanica sprzedała się na wszystkich aukcjach za ponad 150 milionów dolarów! Najbardziej imponująca była 15-karatowa złota bransoletka z wygrawerowanym imieniem "Amy" i 26 małymi diamentami.

2. Plan statku: 362 tysiące dolarów.
Jedna z najdroższych pamiątek jest również jedną z największych, a jest nią 10 metrowy plan statku, który był wykorzystywany w dochodzeniu w sprawie katastrofy transatlantyku. Ogromny rysunek miał tak duże znaczenie dla śledztwa, że w czasie procesu powieszono go nawet na Sali rozpraw, by ludzie mogli wciąż na niego patrzeć. Plan statku jest tak niezwykły, że nosi przydomek „Świętego Graala" pamiątek z Titanica.

3. Zegarek kieszonkowy stewarda: 154 tysiące dolarów.
Ten zegarek kieszonkowy był własnością Edmunda Stonea, który na Titanicu pracował jako steward w pierwszej klasie. Dlaczego stary zegarek został sprzedany w tak dużej cenie? Między innymi ze względu na to, że zatrzymał się dokładnie o 2:16 – co oznacza, że o tej godzinie Titanic był już pod wodą. Zegarek kieszonkowy stewarda został sprzedany na aukcji w 2008 roku, za kwotę 154 tysięcy dolarów.

4. Klucz do lornetek w bocianim gnieździe: 147 tysięcy dolarów.
Wielu uważa, że ten niepozorny kawałek metalu mógł ocalić Titanica przed zatonięciem. Na bocianim gnieździe znajdowała się szafka w której przechowywane były lornetki, wykorzystywane między innymi do wykrywania zagrożeń, które czają się na morzu. Klucz do szafki posiadał drugi oficer David Blair, który został usunięty z załogi w ostatniej chwili i w pośpiechu zapomniał oddać klucz swojemu następcy. Bez dostępu do lornetek, osoba przesiadująca w bocianim gnieździe była zmuszona zdać się na własne oczy.

5. Główny klucz do kabin pierwszej klasy: 138 tysięcy dolarów.
Steward Edmund Stone pozostawił po sobie jeszcze jedną pamiątkę, która z czasem stała się jedną z najdroższych pamiątek po Titanicu – tą pamiątką jest główny klucz do kabin pierwszej klasy. Był wykorzystywany do otwierania kabin pierwszej klasy i informowania pasażerów o tym co się wydarzyło, co pozwoliło ocalić wiele osób. Niestety sam steward zmarł na statku, zaś klucz i zegarek odzyskano podczas jednej z ekspedycji.

6. Menu pierwszej klasy: 125 tysięcy dolarów.
To menu zwiera dania serwowane pierwszej klasie na kolację. Możemy z niego wyczytać, że na ostatni posiłek serwowano jajka, kurczaka, wołowinę, grillowana baraninę, sery oraz desery. Karta dań przetrwała katastrofę, bowiem została zapakowana do torebki przez żonę bankiera Washingtona Dodge'a. Pan Dodge, jego żona i syn mieli to szczęście, że udało im się przeżyć katastrofę. Dzięki temu świat mógł zobaczyć oryginalne menu z Titanica.

7. Kamizelka ratunkowa: 119 tysięcy dolarów.
Wśród jednych z najcenniejszych pamiątek z Titanica znajdziemy korkowe kamizelki ratunkowe. Jak dotychczas najdroższa została sprzedana na aukcji za 119 tysięcy dolarów! Inne kamizelki sprzedawane były na aukcjach między innymi za 68,5 tysiąca dolarów oraz 55 tysięcy dolarów. Według oficjalnych danych do naszych czasów zachowało się sześć kamizelek ratunkowych z Titanica. Jedna z kamizelek jest dostępna na wystawie w muzeum w Massachusetts.

8. Archiwum zdjęć: 100 tysięcy dolarów.
Wiele zdjęć zostało zrobionych na Titanicu oraz bezpośrednio po katastrofie, jednak wśród nich dwa są szczególne – są to zdjęcia góry lodowej, w którą niemal na 100% uderzył transatlantyk. Pierwsze zdjęcie góry lodowej wykonał dwa dni przed katastrofą Titanica kapitan W. F. Wood z parowca S.S. Etonian. Ta sama góra została sfotografowana dzień po katastrofie, kiedy to znajdowała się w pobliżu miejsca zatonięcia statku.

9. Plan pokładu A: 49 tysięcy dolarów.
Również plany Titanica oraz jego poszczególnych pokładów należą do jednych z najdroższych pamiątek sprzedawanych na aukcjach. Jednym z najdroższych jest plan pokładu A, który został sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii za 49 tysięcy dolarów. Na planie możemy zobaczyć między innymi rozmieszczenie czterech wind, z których trzy obsługiwały pasażerów pierwszej klasy, zaś jedna pasażerów drugiej klasy.

10. Pudełko na cygara kapitana Edwarda Johna Smitha: 40 tysięcy dolarów.
Urodzony 27 stycznia 1850 roku Edward John Smith, był pierwszym i zarazem ostatnim kapitanem RMS Titanic. Podczas aukcji przeprowadzonej w 2012 roku w Liverpoolu sprzedano drewniane pudełko na cygara należące do kapitana Titanica. Pudełko zostało zaprojektowane do przechowywania czterdziestu najwyższej jakości cygar, a zostało wykonane z drewna drzewa kamforowego. Na pudełku widnieją inicjały kapitana: EJS z gwiazdą nad nimi.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane