Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


9 krajów świata posiadających broń atomową

Bomba atomowa jest bronią ostatecznego rażenia. Dotychczas, podczas działań wojennych, została użyta dwukrotnie przez Stany Zjednoczone przeciwko Japonii. Zabiła między 90 000 a 166 000 ludzi w Hiroszimie i od 60 000 do 80 000 osób w Nagasaki. Pozornie nieszkodliwe terminy „Little Boy" oraz „Fat Man" zostały zapamiętane przez wszystkich Japończyków na całe życie.

Chociaż tak straszliwej siły rażenia, na całym świecie istnieje tysiące głowic nuklearnych. Należą głównie do Stanów Zjednoczonych i Rosji, które wyprodukowały znaczną ilość bomb atomowych za czasów zimnej wojny. Dziś mamy dla was spis wszystkich krajów posiadających broń nuklearną, łącznie z szacowaną ilością głowic nuklearnych.

1. Rosja, 8500 głowic.

Rosja testowała pierwszą broń atomową już w 1949 roku, próbując zbalansować kilkuletnią przewagę zachodu. Kraj stworzył najpotężniejszą bombę jaka kiedykolwiek wybuchła: Car Bombę o sile 50 megaton. Zanim upadł Związek Radziecki, arsenał kraju szacowany był na 45 tysięcy głowic jądrowych.

Car Bomba - największa bomba atomowa zdetonowana przez Rosję

2. Stany Zjednoczone, 7700 głowic.

Stany Zjednoczone były pierwszym krajem który uzyskał dostęp do broni jądrowej. Stało się to u schyłku II Wojny Światowej, w wyniku współpracy z Wielką Brytanią i Kanadą w projekcie Manhattan. Pierwszy test broni nuklearnej odbył się 16 lipca 1945 roku i nosił kryptonim Trinity (ang. Trójca).

Zobacz państwa z największą liczbą czołgów

3. Francja, 300 głowic.

Francja przeprowadziła pierwszy test broni jądrowej w 1960 roku, nosił on kryptonim „Gerboise Bleue". Wyprodukowanie własnej bomby atomowej miało na celu utrzymanie statusu wielkiego mocarstwa. Francja miałaby więcej głowic, gdyby po zimnej wojnie nie rozbroiła 175 bomb z całości arsenału.

Ślad pozostały po francuskim teście nuklearnym

4. Chiny, 240 głowic.

Chiny przeprowadziły pierwsze testy broni jądrowej w 1964 roku. Miał to być środek odstraszający na rosnące w siłę Stany Zjednoczone oraz Związek Radziecki. Chiny podkreślają, że nigdy nie użyją swoich głowic jako pierwsi. Bomby mają być tylko odpowiedzią na nuklearne uderzenie wroga.

Parada z bronią jądrową w Chinach

5. Wielka Brytania, 225 głowic.

Wielka Brytania była w stanie przetestować swoją pierwszą broń jądrową w 1952 roku, podczas projektu o kryptonimie „Hurricane". Było to możliwe w dużej mierze dzięki danym zebranym podczas projektu Manhattan. Po Stanach Zjednoczonych i Związku Radzickim było to trzecie państwo, które uzyskało dostęp do tej broni.

Detonacja bomby atomowej podczas projektu Hurricane

6. Izrael, 80-200 głowic.

Izrael ma prawdopodobnie broń jądrową od 1964 roku. Broń prawdopodobnie została zmontowana i nigdy nie była testowana. Jednak w 1979 roku sądzono, że Izrael przeprowadził próby broni jądrowej na Oceanie Indyjskim, we współpracy z Republiką Południowej Afryki.

Izraelska łódź podwodna mogąca przewozić broń jądrową

Zobacz państwa z największą liczbą łodzi podwodnych

7. Pakistan, 90-110 głowic.

Pakistan już w latach 60-tych mówił o tym, że będzie rozwijał swój potencjał nuklearny w odpowiedzi na zbrojenie się Indii w broń atomową. Szacuje się, że Pakistan ma kilkadziesiąt głowic nuklearnych od lat 80-tych. Państwo przeprowadziło 6 prób jądrowych w 1998 roku, po tym jak Indie wykonały własne próby nuklearne.

Parada wojskowa w Pakistanie z bronią jądrową

8. Indie, 80-100 głowic.

Indie przeprowadziły pierwszy test jądrowy w latach 70-tych ubiegłego wieku. W 1998 roku Indie przeprowadziły 5 testów jądrowych w operacji pod kryptonimem „Operation Shakti". Chwilę po tych testach Pakistan przeprowadził 6 prób jądrowych, które jednocześnie były pierwszymi w historii kraju.

Parada wojskowa w Indiach z bronią atomową

9. Korea Północna, mniej jak 10 głowic.

Korea Północna zawsze zachowuje się agresywnie i regularnie korzysta z broni jako z karty przetargowej. Państwo było sygnatariuszem Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej jednak wycofało się z tego w 2003 roku. Podejrzewa się, że pierwszy test broni jądrowej Korea Północna przeprowadziła w 2006 roku. Następne w 2009 i 2013 roku.

Parada wojskowa w Korei Północnej z bombą atomową

Zobacz państwa dysponujące największymi marynarkami wojennymi

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane