Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 bardzo niebezpiecznych pająków z całego świata

Pająki, pająki – badania pokazują, że co najmniej 6% ludzi na świecie jest tak przerażona na ich widok, że można ich zaklasyfikować jako osoby cierpiące na arachnofobię. Dlatego też Hollywood chętnie sięga po nie, kiedy chce wywołać strach u widzów.

Pająki są wszędzie. Znajdziemy je w naszych domach i na zewnątrz, znajdują się w garażach i samochodach. Prawdopodobnie nawet teraz, kiedy czytasz ten artykuł, w odległości kilku metrów od ciebie jest przynajmniej jeden pająk. Jest się czego bać? Nie. W Polsce nie ma pająków, których jad byłby niebezpieczny dla człowieka. Chyba, że sami kupimy pająka egzotycznego. Np. jednego z poniższego spisu.

1. Wałęsak brazylijski.
Pozycję pierwszą zajmuje najbardziej jadowity pająk świata, którego jedno ukąszenie potrafi zabić człowieka. Rozstaw nóg u wałęsaka brazylijskiego może dochodzić nawet do 15 centymetrów. Oprócz bardzo bolesnego ukąszenia, jad tego pająka powoduje obrzęk, mdłości, wymioty, drgawki, skurcze, pocenie się a nawet długotrwałą erekcję u mężczyzn. Z tego powodu wałęsaki są badane przez naukowców pod kątem leczenia zaburzeń erekcji.

Wałęsak brazylijski

2. Ptasznik australijski.
Ptasznik australijski, znany u nas jako Atraks, to kolejny bardzo groźny pająk. To pająk aktywny głównie o zmierzchu i w nocy, o długości dochodzącej do 7 centymetrów. Możemy na niego wpaść w Australii, w promieniu około 150 kilometrów wokół Sydney. Jest bardzo agresywny i atakuje nawet człowieka. Jego szczękoczułki są w stanie przebić ludzki paznokieć. Toksyna śmiertelna jednak jest na nią antidotum.

Ptasznik australijski

3. Sicarius hahni.
Sicarius hahni to pająk z rodzaju Sicarius o niezwykle silnym jadzie. Ten pająk może dorosnąć do 5 centymetrów wielkości, a spotkać go można w obszarach piaszczystych i na pustyniach w Afryce. Jak wielbłąd, ten pająk potrafi wytrzymać bardzo długo bez posiłku i wody – nawet 12 miesięcy – będąc zagrzebanym w piasku i czekając na ofiarę. Jego jad uszkadza czerwone krwinki, komórki oraz poraża układ nerwowy.

Sicarius hahni

4. Loxosceles laeta.
Loxosceles laeta to pająk z rodzaju Loxosceles, zwany również pustelnikiem chilijskim. Jest on uważany za jednego z najbardziej jadowitych pająków pustelników, z ukąszeniem powodującym ciężkie reakcje ogólnoustrojowe, w tym śmierć. Zwykle dorasta do 8-40 mm wielkości, a jego głównym obszarem występowania jest Chile (chociaż można go spotkać w całej Ameryce Południowej). Pająk nie jest agresywny.

Loxosceles laeta

5. Missulena.
Missulena to rodzina pająków, która w krajach angielskojęzycznych jest znana również pod nazwą „Mouse spiders". W skład tej rodziny wchodzi 13 gatunków pająków, a jego nazwa wywodzi się od wiary, że te pająki potrafiły kopać głębokie nory jak myszy – co jest nieprawdą. Jego jad potrafi zabić dorosłą mysz i jest potencjalnie niebezpieczny dla człowieka. Ich długość waha się od 1 do 3 centymetrów.

Missulena

6. Latrodectus mactans.
Latrodectus mactans to pająk z rodziny Latrodectus w skład której wchodzi 31 znanych gatunków. Jest jednym z najgroźniejszych pająków należących do tej rodziny, przez ludzi nazywany potocznie czarną wdową. To prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka pająków. Popkultura i dezinformacja doprowadziły do wyolbrzymienia toksyczności jadu tego pająka.

Latrodectus mactans

7. Latrodectus bishopi.
Latrodectus bishopi, pająk znany również jako czerwononoga wdowa, to kolejny niebezpieczny pająk z rodziny Latrodectus. Tego szczególnego pająka znajdziemy wyłącznie na Florydzie i jest on zagrożony wyginięciem. Nie ma śmiertelnych przypadków ukoszenia człowieka przez tego pająka, jednak badania laboratoryjne wykazały, że jego jad jest tak samo niebezpieczny jak jad czarnej wdowy. Może dorastać do 30 mm wielkości.

Latrodectus bishopi

8. Pustelnik brunatny.
Pustelnik brunatny (Loxosceles reclusa) to gatunek pająka z rodziny Sicariidae, o wielkości dochodzącej nawet do około 2 centymetrów. Chociaż jego jad z reguły nie jest śmiertelny, to może prowadzić do rozległej martwicy tkanek. Sam pająk występuje dość powszechnie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, na Bermudach oraz na Kubie. Nie jest agresywny i gryzie zazwyczaj dopiero dociśnięty do skóry, np. podczas ubierania ubrań w których się zawieruszył.

Pustelnik brunatny

9. Tegenaria agrestis.
Tegenaria agrestis, znany również jako Hobo, to pająk występujący głównie na północnym-zachodzie Stanów Zjednoczonych. Gatunek został po raz pierwszy opisany w 1802 roku i od tego czasu został poddany wielu badaniom. Te wykazały, że jad pająka hobo może powodować martwicę (choć na mniejszą skalę niż u pustelnika brunatnego), bóle głowy, zawroty, zmęczenie i problemy z widzeniem. Może być agresywny podczas ochrony kokonu.

Tegenaria agrestis

10. Latrodectus hasselti.
Latrodectus hasselti to jadowity pająk występujący na terenie Australii, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Jest kuzynem czarnej wdowy i osiąga rozmiary około 1 centymetra. Chociaż nie odnotowano przypadków śmiertelnych po ukąszeniu tego pająka, jego jad zawiera neurotoksyny więc jest potencjalnie niebezpieczny dla życia człowieka. Ugryzieni doświadczą bólu, skurczy mięśni, wymiotów i pocenia się.

Latrodectus hasselti

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony