Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 bardzo drogich ras psów z całego świata

Powszechnie znanym przysłowiem jest to mówiące iż „Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka". Argumentów przemawiających za tym powiedzeniem jest wiele: pies chroniący dziecko od najmłodszych lat, pies towarzyszący człowiekowi nawet gdy ten straci dach nad głową, pies przewodnik prowadzący niewidomego, pies rehabilitacyjny itd.

Większość ludzi ma jakąś ulubioną rasę psów. Jedni lubią zwykłe kundelki, podczas gdy inni świata nie widzą poza psami rasowymi. Te ostatnie mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych – do tego można by doliczyć kolejne tysiące za szczepienia, wizyty u weterynarza, żywność i zaopatrzenie. Jeżeli koszty cię nie odstraszają, zerknij na jedne z najdroższych ras psów z całego świata.

1. Wilczak czechosłowacki.
Wilczak czechosłowacki, znany również jako Czechoslovakian Wolfdog lub Ceskoslovenský Vlciak, to rasa stworzona poprzez krzyżówkę wilka eurazjatyckiego (pochodzącego z rejonu Karpat) z owczarkiem niemieckim. Wynikiem tej krzyżówki był pies o mocnej budowie ciała, pod wieloma względami bardzo podobny do wilka. Wilczak czechosłowacki to pies żywotny, bardzo wytrzymały i aktywny. Chociaż jest on oddany swojemu panu, to wykazuje się dużą podejrzliwością wobec obcych.

2. Rottweiler.
Rottweiler to rasa psów zaliczana do tak zwanych molosów – psów o ciężkiej i zwartej budowie ciała, silnie umięśnionych, zwykle o krótkim pysku. Dawniej te psy były wykorzystywane do pilnowania obozów rzymskich oraz jako psy pasterskie, obecnie Rottweiler jest wykorzystywany głównie w celach obronnych. Pies jest agresywny wobec intruzów, dlatego wymaga odpowiedniego i konsekwentnego podejścia. Jest to rasa skłonna do dominacji, samodzielna oraz uparta.

3. Chart afrykański.
Chart afrykański, znany również jako Azawakh, to rasa psa zaliczana do grupy chartów, wyhodowana w starożytności na obszarze południowej Sahary. Pierwotnie te psy były wykorzystywane jak psy myśliwskie i stróżujące, jednak obecnie pełnią główni funkcję psa-towarzysza oraz psa wyścigowego. Ta rasa kocha hierarchię w rodzinie, dlatego potrzebuje silnego lidera, wobec którego będzie całkowicie oddany. W Europie ta rasa jest rzadko spotykana, a ceny szczeniąt oscylują w granicach 3-4 tysięcy złotych.

4. Nagi pies peruwiański.
Nagi pies peruwiański to chyba jedna z najdziwniejszych ras w dzisiejszym zestawieniu. Jest to rasa psów pierwotnych, należąca do grupy szpiców. Mimo swojego oryginalnego wyglądu, jest to pies przyjazny ze spokojnym usposobieniem. Chociaż z reguły ciało tego psa jest całkowicie bezwłose, to występują również osobniki posiadające włosy na czubku głowy i ogonie. Z reguły szczątkowa sierść ma kolor szary, jednak czasami może mieć kolor czekoladowego brązu lub miedzi (tak jak na zdjęciu poniżej).

5. Samojed.
Samojed to rasa psów lisowatych, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych. Dorosłe osobniki tej rasy mogą mieć wysokość 51-56 cm oraz wagę około 25-30 kilogramów. Psy tej rasy były wykorzystywane przez plemię Samojedów żyjących w Rosji, jako psy zaprzęgowe oraz myśliwskie. Samojedy charakteryzują się długa pokrywą włosową o barwie czysto białej lub kremowej. Są to psy żywiołowe i energiczne, inteligentne i bardzo przywiązane do właścicieli.

6. Akita.
Ze wszystkich psów na tej liście, Akita jest jedną z najbardziej znanych ras – a wszystko dzięki takim filmom jak „Mój przyjaciel Hachiko" (2009), które podkreślają niesamowitą wierność Akity. Rasa została wyhodowana w Japonii, pierwotnie do walk psów i polowań. Obecnie pełni głównie funkcję psa-towarzysza lub psa stróżującego. Jest to pies niezależny, o zdecydowanym charakterze, potrzebujący konsekwentnego prowadzenia i silnego wzorca.

7. Lwi piesek.
Lwi piesek, znany również jako Löwchen, to rasa psów do towarzystwa osiągająca wysokość 25-32 cm i masę około 4-8 kilogramów. Jak na psa towarzyskiego przystało Lwi piesek jest wesoły i pojętny, przez co wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem. Psy tej rasy łatwo akceptują inne zwierzęta domowe i dobrze znoszą miejskie warunki. Rodowodowe szczeniaki Löwchen można kupić już za około 1500 złotych. Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda rasa.

8. Mastif tybetański.
Mastif tybetański (oryginalna nazwa do-khyi) to rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie górskim. To kolejna rasa znana już w starożytności, oryginalnie wyhodowana w Tybecie do zaganiania zwierząt i do stróżowania. Jest to jeden z największych psów świata, o wzroście dochodzącym do 60–66 cm i masie wynoszącej nawet 60 kilogramów. Mastyf tybetański wyróżnia się długim włosem, puszystym ogonem i żywym temperamentem.

9. Pies faraona.
Pomimo swojej imponującej nazwy, Pies faraona nie ma nic wspólnego z populacją psów występujących w Egipcie. Pierwotnie tej nazwy używało się względem psów z obszaru wybrzeży i wysp Morza Śródziemnego. Dawniej psy tej rasy były wykorzystywane przez myśliwych, zaś dziś służą jako psy-towarzysze. Pies faraona wyróżnia się dużym przywiązaniem i serdecznością wobec domowników, oraz powściągliwością wobec obcych. W Polsce można go kupić za około 2-3 tysiące złotych (w USA kosztuje nawet 3-6 tysięcy dolarów).

10. Chart perski.
Chart perski, znany na świecie jako Saluki, rasa psa zaliczana do grupy chartów i do psów pierwotnych. Przyjmuje się, że pierwsze psy tej rasy zostały wyhodowane w krajach arabskich, gdzie były wykorzystywane do polowań na gazele. Psy tej rasy są długie, wysokie i smukłe – mogą osiągać wysokość nawet 70 cm i wagę około 25 kilogramów. Uważa się, że dominującymi cechami charakteru Charta perskiego są zrównoważenie, lojalność i wrażliwość.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony