Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najinteligentniejszych zwierząt na Ziemi

Ludzie nie zawsze dają zwierzętom to co się im należy. Oczywiście, kochamy nasze zwierzęta i cieszymy się patrząc na naszych futrzastych przyjaciół, jednak większość z nas nie dostrzega w nich dużej inteligencji.

To prawda, że zwierzęta nie kojarzą się nam z ekstremalną inteligencją – wszak daleko im do mocy obliczeniowej i zdolności poznawczych ludzkiego mózgu – jednak te organizmy ewoluowały przez miliony lat, więc każde z nich wykazuje się mniejszą bądź większą inteligencją. Chociaż ciężko o dokładne badania dotyczące inteligencji poszczególnych gatunków, chcielibyśmy pokazać wam kilka z najinteligentniejszych zwierząt żyjących na Ziemi. Jednocześnie zapraszamy do dyskusji pod artykułem.

1. Szympansy.
Faktem jest, że pod wieloma względami bardzo blisko człowiekowi do tych człekokształtnych zwierząt. Szympansy potrafią zapamiętać dokładną lokalizację drzewa wydającego najlepsze owoce, tworzą narzędzia dla ułatwienia sobie życia oraz potrafią okazywać swoje uczucia wieloma gestami i minami. Szympansy budują również gniazda na szczytach drzew, które służą im za domy. Badania prowadzone na szympansach wykazały, że te mogą komunikować się ze sobą a nawet uczyć się innych języków (w tym ludzkich znaków).

2. Delfiny.
Delfiny są w stanie robić niesamowite rzeczy. Przede wszystkim jest to jeden z nielicznych gatunków, który potrafi rozpoznawać swoje odbicie w lustrze. Według współczynnika encefalizacji inteligencja delfina jest nawet większa od inteligencji szympansów – być może dlatego tak szybko się uczą i są w stanie okazywać wiele uczuć. Delfiny potrafią być opiekuńcze (pomagają rannym i chorym delfinom, a nawet ludziom) ale też agresywne (zdarzały się p-przypadki zaatakowania człowieka). Ponadto porozumiewają się ze sobą przy pomocy dźwięków.

3. Psy.
Szacuje się, że przeciętny pies ma inteligencję 2-letniego dziecka. Możesz szukać różnych rzeczy i ludzi po zapachu, rozumie polecenia człowieka i jest bardzo społeczny – lubi życie w stadzie/rodzinie i potrafi odnaleźć swój dom będąc wiele kilometrów od niego. Niektórzy naukowcy uważają, że psy wyczuwają ludzkie emocje i odpowiednio reagują. Najbardziej niesamowite w psach jest to, że ich mózg potrafi zidentyfikować około miliona różnych zapachów. Za najinteligentniejszą rasę psów uważa się Border Collie.

4. Słonie.
Słonie mają największy mózg ze wszystkich ssaków lądowych, co nie powinno dziwić, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich ogromne rozmiary. Naukowcy wykazali, że słonie odczuwają empatię, współczując innym członkom ich stada. Pocieszają się przede wszystkim głosem i dotykiem trąby. Poza tym udowodniono, że słonie obchodzą coś na kształt żałoby po śmierci członka stada – zachowują się wtedy apatycznie, a czasem agresywnie. Wykazano również, że słonie pomagają sobie w potrzebie, a nawet wyciągają pomocną trąbę do innych zwierząt.

5. Świnie.
Badania wykazały, że świnie są mądrzejsze nawet od psów, a ich inteligencja jest porównywalna do 3-letniego dziecka. Mama świnia na swój sposób „śpiewa" swoim młodym, aby uspokoić prosiaki. Świnie jedzą razem, śpią razem a nawet spacerują razem tylko dlatego, że lubią swoją towarzystwo. Co najważniejsze, świnie wykazują zdolność do uczenia się na własnych błędach z przeszłości, aby nie popełniać ich ponownie. Warto wspomnieć, że świnie – obok szympansów, słoni i delfinów – są jednym z nielicznych gatunków przechodzących test lustra.

6. Wydry morskie.
Wydry są uważane za jedne z najinteligentniejszych ssaków wodno-lądowych na Ziemi. Każdy kto chociaż raz odwiedził ZOO miał sposobność widzieć je podczas zabawy i na własne oczy przekonać się jaką kreatywnością wykazują się wydry morskie. Wydry potrafią używać narzędzi (rozbijają ostrygi i skorupiaki przy pomocy kamieni) a nawet usuwać z ryb ości. Uważa się, że wydry są tak inteligentne, że potrafią wyczuwać wibracje w wodzie by wyczuć potencjalnych drapieżników.

7. Wrony.
Wrony to jedne z najinteligentniejszych ptaków świata – określenie ptasi móżdżek na pewno do nich nie pasuje. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś żołędzie i orzechy położone na ulicy, to bardzo możliwe, że położyła je tam wrona. Wrony rozumieją ciąg przyczynowo-skutkowy, dlatego zostawiają żołędzie na ulicy, by te rozłupały się pod kołami samochodów. Badania wykazały, że wrony rozpoznają ludzkie twarze i potrafią się ze sobą komunikować. Jeżeli wrona zobaczy człowieka, który nawet przed rokiem zrobił jej krzywdę, potrafi powiadomić o niebezpieczeństwie inne wrony.

8. Wiewiórki.
Wiewiórki to bardzo kreatywne gryzonie. Nie wierzysz? Jeżeli mieszkasz blisko lasu spróbuj umieścić karmik na swoim podwórku i powstrzymać wiewiórkę przed wyjadaniem pokarmu, który się tam znajduje. Wiewiórka przejdzie nawet po lince by dostać się do jedzenia. Wiewiórki wykazują się kreatywnym myśleniem oraz bardzo dobrą pamięcią. Potrafią zapamiętać wszystkie swoje skrytki z jedzeniem, miejsca bogate w jedzenie z poprzednich lat, najłatwiejszą trasę na drzewo, do własnego gniazda itd.

9. Szczury.
Możesz się brzydzić na ich widok, jednak nie ulega wątpliwości, że szczury są jednymi z najmądrzejszych zwierząt żyjących na ziemi. Szczury są bardzo inteligentne, zwłaszcza biorąc pod uwagę wielkość ich mózgu. Ich inteligencja pomaga im przetrwać niemal w każdym środowisku. Dodatkowo szczury potrafią radzić sobie i zapamiętywać trasę nawet bardzo skomplikowanych labiryntów. Najinteligentniejszym gatunkiem szczura jest szczur laboratoryjny, który od jakiegoś czasu jest wykorzystywany jako zwierzę domowe.

10. Ośmiornice.
Te bezkręgowce z ośmioma mackami są bardzo inteligentne. Nie dość, że posiadają duże mózgi, to są one podzielone na płaty – tak samo jak u ludzi. Wykazano, że ośmiornica używa określonej części mózgu do rozpoznawania wizualnego, co jest nietypowe dla zwierząt. Poza tym ośmiornice lubią się bawić, potrafią rozwiązywać różne problemy a nawet korzystają z narzędzi – zaobserwowano, że ośmiornice zabierają ze sobą rozłupane orzechy kokosowe, by w razie niebezpieczeństwa schować się w nich.

Komentarze   

 
-1 #2 Weronika 2014-08-21 15:07
Biedne świnki, jedne z najinteligentni ejszych zwierząt na ziemi, a są zjadane przez ludzi. Jestem ciekawa czy łatwo je można nauczyć czystości, aby robiły za psa w domu :P :P
Cytować
 
 
+2 #1 Karla 2014-08-16 19:13
Zgadza się, świnki to bardzo inteligentne zwierzęta, chociaż prawie nikt je za takie nie uważa, dodam jeszcze co nieco na ich temat wyszperane na WP: "Posiadają zdolność abstrakcyjnego myślenia, zapamiętywania piktogramów i ich jasnego odtwarzania w przyszłości. Szybko uczą się korzystać z nowych urządzeń pojawiających się w ich kojcach, ale do zbadania nowych elementów zawsze wysyłają osobniki najsłabsze, te dominujące podchodzą dopiero, gdy widzą, że są bezpieczne."
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane