Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najgorętszych miejsc na Ziemi

Lato to ten czas w roku, kiedy większość z nas odkurza okulary przeciwsłoneczne i korzysta z cieplejszych dni. Kochamy słońce i nie możemy się doczekać aby się opalić, spędzić trochę czasu nad wielką wodą oraz wchłonąć trochę witaminy D.

Większości z nas wystarczy, kiedy temperatura za oknami wynosi około 25 stopni Celsjusza. Przy temperaturze wynoszącej 30-35 °C zaczynamy czuć się mało komfortowo. Trudno sobie wyobrazić przebywanie na słońcu przy temperaturze wynoszącej 40 stopni Celsjusza – a przecież są miejsca na Ziemi, gdzie taka temperatura występuje bardzo często. Jeżeli latem narzekacie z powodu wysokiej temperatury, mamy dla was ranking najcieplejszych miejsc na Ziemi.

1. Dolina Śmierci, Stany Zjednoczone: 56,7 °C.
Najgorętszym miejscem na ziemi jest Dolina Śmierci – obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave w południowej części stanu Kalifornia. To jeden z najgorętszych, najsuchszych i najniżej położonych obszarów w Ameryce Północnej, w Stanach Zjednoczonych. 10 lipca 1913 odnotowano tu najwyższą temperaturę powietrza na Ziemi, wynoszącą 56,7 °C. Niedawno było głośno o tym, że podczas wędrówki po Dolinie Śmierci zmarł aktor Dave Legeno znany z serii filmów o Harrym Potterze. Przyczyną śmierci było przegrzanie organizmu.

2. Al-Azizijja, Libia: 57,8 °C.
Do 2012 roku uważano, że to właśnie Al-Azizijja jest najgorętszym miejscem na ziemi, bowiem 13 września 1922 roku odnotowano tu temperaturę powietrza wynoszącą 57,8 °C. Dlaczego więc umieściliśmy to miasto na miejscu drugim, a nie na pierwszym? Bowiem pomiary temperatury Al-Azizijja zostały zakwestionowane. Uważa się, ze badacz mógł popełnić błąd, odnotowując temperaturę nawet o 7 stopni wyższą niż w rzeczywistości. Właśnie dlatego uważa się, że obecnie najwyższą temperaturę powietrza odnotowano w Dolinie Śmierci.

3. Ghadamis, Libia: 55 °C.
Ghadamis to miasto w zachodniej Libii, w oazie na Saharze, przy granicy z Algierią i Tunezją. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z czasów rzymskich, kiedy stacjonowały tu legiony. Chociaż rząd zbudował nowy obszar miejski w 1970 roku, wielu mieszkańców nadal mieszka w budynkach wchodzących w skład Starego Miasta, ponieważ latem stare budynki lepiej chronią przed ciepłem. Współcześnie miasto zamieszkuje około 10 tysięcy osób. Warto wspomnieć, że od 1986 roku Stare Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

4. Kibili, Tunezja: 55 °C.
Kibili to jedno z najstarszych miast Tunezji. Istnieją dowody wskazujące na to, że miejsce w którym znajduje się miasto, mogło być zamieszkiwane przez przedstawicieli gatunku Homo (człowiek) nawet 200 000 lat temu. W czasach niewolnictwa miasto było jednym z głównych ośrodków handlu niewolników afrykańskich, sprzedawanych do Europy. Obecnie miasto zarabia pieniądze głównie z rolnictwa i turystyki. Najwyższa temperatura powietrza odnotowana w Kibili wynosiła 55 stopni Celsjusza.

5. Timbuktu, Mali: 54,5 °C.
Timbuktu to miasto w Mali, nad rzeką Niger, założone prawdopodobnie na przełomie XI i XII wieku, zamieszkiwane przez około 54 500 (2009). Miasto znajduje się na południowym skraju Sahary, około 15 km na północ od rzeki Niger. Zdarza się, że w porze deszczowej wody powodziowe dochodzą aż do miasta i zalewają jego ulice. Nie mniej przez większość lata temperatura powietrza w mieście wynosi powyżej 40 °C. Ze względu na swoją znamienitą historię Timbuktu zostało w 1988 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

6. Araouane, Mali: 54,5 °C.
Araouane lub Arawan to mała wioska w malijskim obszarze Sahary, leżąca około 243 km (151 mil) na północ od Timbuktu, na szlaku karawan prowadzących do ośrodka wydobycia soli Taoudenni. Aktualnie miejscowość zamieszkuje około 300 mieszkańców, jednak w czasie odwiedzin jednostki korpusu francuskiego w 1906 roku mieszkało tu około 900-1000 osób. Wioskę otacza całkowicie jałowa pustynia, a wiatr nanosi piasek, który gromadzi się przy ścianach budynków. Miejscowość jest niemal całkowicie uzależniona od karawan handlowych.

7. Tirat Cvi, Izrael: 53,9 °C.
Tirat Cvi to kibuc (spółdzielcze gospodarstwo rolne) położony w Samorządzie Regionu Doliny Źródeł, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Ostatni spis ludności wykazał, że mieszka tu około 654 mieszkańców. Gospodarka tutejszego regionu opiera się na intensywnym rolnictwie i sadownictwie, wspieranym przez wysokie temperatury powietrza. Znajduje się tutaj największy gaj daktylowców w Izraelu (około 18 tysięcy drzew). 21 czerwca 1942 roku w Tirat Cvi zanotowano temperaturę +53,9 °C.

8. Ahvaz, Iran: 53,5 °C.
Ahwaz to miasto w południowo-zachodnim Iranie z portem nad rzeką Karun, zamieszkiwane przez około 1,5 miliona mieszkańców. Miasto jest konsekwentnie jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi, w miesiącach letnich temperatura powietrza sięga tu często powyżej 45 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura to nie jedyny problem Ahvazu, bowiem Światowa Organizacja Zdrowia uznała miasto najbardziej zanieczyszczonym miastem świata. Zanieczyszczenia obecne w metrze sześciennym powietrza są tu prawie 20x większe niż poziom bezpieczny dla życia.

9. Aghadżari, Iran: 53,3 °C.
Aghadżari to miasto położone w południowo-zachodniej części Iranu, w ostanie Chuzestan, na przedgórzu gór Zagros. Jeszcze w 1986 roku mieszkało tu ponad 64 tysiące osób, jednak liczba ta drastycznie spada, niemal z dnia na dzień. Znaczny spadek liczby ludności miał miejsce z powodu wojny między Iranem a Irakiem, która szalała tu w okresie od 22 września 1980 do 20 sierpnia 1988. Aktualnie mieszka tu około 15 tysięcy osób. Ponadto miasto jest jednym z głównych ośrodków wydobywania ropy naftowej w kraju.

10. Wadi Halfa, Sudan: 52,8 °C.
Wadi Halfa to miasto w północnym Sudanie, na prawym brzegu Nilu, nad Jeziorem Nasera. Chociaż jest tu bardzo gorąco, to miejsce w którym znajduje się miasto było zamieszkiwane już w czasach starożytnych. Jest to miasto graniczne (w pobliżu granicy z Egiptem), otoczone piaszczystą pustynią, o gospodarce opierającej się na rolnictwie i rybołówstwie. Obecnie Wadi Halfa jest istotnym węzłem transportowym kolei sudańskich w pasażerskim i towarowym ruchu w północnej Afryce.

Komentarze   

 
0 #1 Przemek 2014-08-11 14:50
Skoro jesteśmy przy temperaturach w Dolinie Śmierci dodam jeszcze jedną ciekawostkę: "Cechą charakterystycz ną doliny jest niezwykle wysoka temperatura powietrza dochodząca do 50 °C (sporadycznie rejestruje się kilka stopni więcej). W środku dnia piasek rozgrzewa się do ponad 100 °C."

Nie mogę tylko znaleźć informacji o tym jaka jest tam średnia temperatura.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane