Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 zabójczych stworzeń czyhających na ciebie w Amazonii

Amazonia leży na obszarze 7 mln km², z czego około 5,5 mln km² zajmuje amazoński las deszczowy, który jest domem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Sama amazońska dżungla pozostaje jednym z ostatnich dziewiczych miejsc na Ziemi, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że kryją się w niej rośliny i zwierzęta, które jeszcze przez wiele lat pozostaną nieodkryte.

Tylko pomiędzy 1999, a 2009 roku na terenie Amazonii odkryto 637 nowych gatunków roślin, 257 gatunków ryb, 216 gatunków płazów, 55 gatunków gadów, 13 gatunków ptaków, oraz 39 gatunków ssaków. Jednakże odkrywanie nowych zwierząt i roślin w Amazonii jest bardzo niebezpieczne, między innymi ze względu na poniższe zwierzęta.

1. Komar.

Tak, jednym z najniebezpieczniejszych zwierząt dżungli amazońskiej jest komar, a to ze względu na przenoszenie malarii, choroby pasożytniczej, która każdego roku zabija około 1 milion osób na całym świecie. Objawami malarii są między innymi dreszcze, wysoka gorączka, bóle głowy, wymioty, oraz biegunka. Ochroną przed malarią jest stosowanie płynów odstraszających komary, spanie pod moskitierami, przyjmowanie profilaktycznie leków antymalarycznych.

Komar

2. Paraponera clavata.

Paraponera clavata, nazywana również mrówką pociskową (ang. bullet ant) to jedno z najniebezpieczniejszych zwierząt na jakie możesz się natknąć w Amazonii. Zazwyczaj osiąga długość około 18-25 milimetrów i wyglądem przypomina bezskrzydłą osę. Ma bardzo bolesne ukąszenie, prawdopodobnie najbardziej bolesne na Ziemi. Poziom bólu towarzyszący ukąszeniu tej mrówki jest porównywalny z postrzałem i trwa co najmniej 24 godziny. Słynny entomolog Justina Schmidt porównał ból wywołany przez tę mrówkę do chodzenia po rozżarzonych węglach z siedmioipółcentymetrowymi gwoździami wbitymi w pięty.

Paraponera clavata

3. Wałęsak brazylijski.

Skoro Księga rekordów Guinnessa podaje, że jest to najbardziej jadowity pająk świata, to oczywiste, że należy się do wystrzegać wybierając się do Amazonii. Jego rozstaw odnóży może dochodzić do 15 centymetrów. Wałęsak brazylijski jest bardzo agresywny, sprowokowany zaatakuje nawet człowieka i większe zwierzęta. Jego jad powoduje obrzęk, mdłości, wymioty, drgawki, skurcze, problemy z oddychaniem i może prowadzić do śmierci. U mężczyzn jego jad powoduje długotrwałą erekcję.

Wałęsak brazylijski

4. Drzewołazowate.

Gdybyś natknął się na te niewielkie i kolorowe żabki w Amazonii na pewno byłbyś nimi zauroczony, jednakże za ich niezwykłym wyglądem kryje się niesamowita toksyczność. Najbardziej trujący przedstawiciel tej rodziny, liściołaz żółty, posiada wystarczająco dużo toksyny dla zabicia dwudziestu ludzi. Z racji ich toksyczności niektóre plemiona zamieszkujące te obszary używały wydzieliny żab do zatruwania strzałek i innych broni. Poniżej możesz zobaczyć zdjęcie liściołaza żółtego.

Drzewołazowate

5. Jaguar.

Jaguar to jeden z najniebezpieczniejszych drapieżników występujących w dżungli amazońskiej. Ten drapieżny kot preferuje gęste lasy deszczowe, dzięki którym może polować z ukrycia o każdej porze dnia i nocy. Chociaż jaguar bardzo rzadko atakuje człowieka, to jednak nikt z was nie chciałby stanąć z tym drapieżnikiem oko w oko. Samiec jaguara zazwyczaj waży od 60-100 kilogramów, jednakże natrafiono również na samce ważące niemal 160 kilogramów.

Jaguar

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony