Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 gatunków zwierząt, które wymarły w ostatnich 100 latach

Tylko w sześciu krajach – Ekwadorze, Stanach Zjednoczonych, Indonezji, Australii, Malezji i Chinach – zagrożonych wyginięciem jest ponad 10 tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Wynika z raportu przygotowanego przez Earth's Endangered Creatures, o którym więcej mogliście przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych rankingów.

Przez działalność człowieka z Ziemi zginęło wiele ciekawych gatunków. Jednym z nich była Kwagga właściwa, podgatunek zebry stepowej, która była podobna do zebry, jednakże miała paski tylko do połowy ciała. Kwagga wymarła około 1870 roku na wolności, a 12 sierpnia 1883 roku w niewoli. Poniżej możecie zobaczyć kilka innych gatunków, które wymarły stosunkowo niedawno.

1. Delfin chiński.

Delfin chiński, nazywany również delfinem baiji, to ssak słodkowodny jaki występował w Chinach, w środkowym i dolnym biegu rzeki Jangcy. Pod koniec XX wieku żyło jeszcze kilkanaście osobników tego delfina, jednak ostatniego zauważono w 2004 roku. Poszukiwania przeprowadzone w 2007 roku nie natrafiły na żadnego delfina chińskiego.

Delfin chiński

2. Dzięcioł wielkodzioby.

Dzięcioł wielkodzioby mieszkał głównie w południowo-wschodnich lassach Stanach Zjednoczonych i był jednym z największych dzięciołów na świecie, osiągał 50 cm długości. Wymarł prawdopodobnie w 1994 roku, jednakże w 1999 donoszono o zaobserwowaniu tego ptaka. Od tego czasu nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających, że gatunek wciąż istnieje.

Dzięcioł wielkodzioby

3. Ropucha złota.

Ropucha złota została po raz pierwszy opisana w 1967 roku. Występowała głównie na terenie Rezerwatu Biologicznego Monteverde, w Kostaryce, na wysokości od 1500-1620 m n.p.m. Niestety od 1989 roku nie zaobserwowano żadnego przedstawiciela tego gatunku, dlatego płaz ten został uznany za wymarły.

Ropucha złota

4. Wilk workowaty.

Wilk workowaty, znany powszechnie jako tygrys tasmański, był największym drapieżnym torbaczem czasów współczesnych. Ostatnio widziany na wolności w 1932 roku, zaś ostatni osobnik w niewoli zmarł w 1936 roku w ZOO w Hobart. Zwierzęta te wymarły głównie z powodu polowań na nie. Podobno w latach 80. i 90. XX wieku znajdowano tropy mogące należeć do tego zwierzęcia.

Wilk workowaty

5. Tygrys kaspijski.

Tygrys kaspijski to wymarły podgatunek tygrysa, który w przeszłości na zachód (Turcja) i południe (Iran) od Morza Kaspijskiego oraz dalej na wschód przez Azję Środkową do pustyni Takla Makan w Sinciang w Chinach. Tygrysy te miały nawet 200 cm długości, a ich waga dochodziła do 240 kilogramów. Gatunek jest uważany za wymarły od lat 70. XX wieku.

Tygrys kaspijski

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony