Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 niesamowitych zwierząt żyjących w Australii

Gdybyśmy teraz przeprowadzili sondę, w której zapytalibyśmy wybrane osoby o to, jakie zwierzęta żyją w Australii, najpewniej większość wymieniła by kangury i misie koala. Jednakże Australia jest domem dla wielu innych gatunków zwierząt, w tym zabójczych krokodyli australijskich oraz 166 gatunków rekinów!

Fauna Australii bardzo mocno różni się od fauny innych regionów świata. Żyje tu wiele zwierząt, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Szacuje się, że około 83% ssaków, 89% gadów, 90% ryb i 93% płazów żyjących w Australii jest unikatowa dla tego miejsca. Zdjęcia kilku z bardziej niesamowitych australijskich zwierząt znajdziecie poniżej.

1. Ptasznik australijski.

Ptasznik australijski, w szczególności ten występujący wokół Sydney, to jeden z najbardziej jadowitych pająków świata. Jego długość dochodzi do 7 centymetrów, jest agresywny a jego szczękoczułki mogą przebić ludzki paznokieć.

Zdjęcie Ptasznika australijskiego

2. Straszyk australijski.

Straszyk australijski to niesamowity owad, który wyglądem przypomina liście. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda przerażająco, to jest niegroźny dla człowieka. Samice tego gatunku osiągają nawet 16 centymetrów długości.

Zdjęcie Straszyka australijskiego

3. Osa Loboscelidia.

Osy, w przeciwieństwie do pszczół, to jedne najbardziej znienawidzonych owadów. Każdy z nas wie jak wygląda osa pospolita, jednak niewielu widziało osę Loboscelidia, która występuje w Australii. Jej cechą charakterystyczną są ponadgabarytowe czułki przypominające rogi.

Zdjęcie Osy Loboscelidia

4. Ćma Herkules.

Czy wiedziałeś o tym, że na świecie żyją ćmy większe od niektórych ptaków. Taka jest ćma Herkules, żyjąca głównie w północnej Australii. Rozpiętość skrzydeł tej ćmy może dochodzić do 12 cali (około 30,5 centymetra). Sami zobaczcie zdjęcie tej ćmy.

Zdjęcie Ćmy Herkules

5. Eurycnema goliath.

Patyczaki to owady przypominające łodygi roślin, co jest doskonałym kamuflażem i chroni je przed drapieżnikami. W Australii żyje patyczak Eurycnema goliath, którego długość wynosi nawet 25 centymetrów. Można je znaleźć niemal na całym kontynencie.

Zdjęcie patyczaka Eurycnema goliath

6. Macropanesthia rhinoceros.

Macropanesthia rhinoceros to ogromny karaluch z Australii, występujący głównie w tropikalnych częściach Queensland. Karaluchy tego gatunku osiągają do 35 gramów wagi i 8 centymetrów długości. Mogą żyć nawet 10 lat.

Zdjęcie karalucha Macropanesthia rhinoceros

7. Myrmecia gulosa.

Myrmecia gulosa, zwana również mrówką-buldogiem lub skaczącą mrówką, to rodzaj mrówki, która może dorastać do 40 mm długości. Ten rodzaj mrówek ma potężne żuwaczki, bardzo dobry wzrok a ich jad może nawet zabić człowieka.

Zdjęcie mrówki Myrmecia gulosa

8. Australijskie Witchetty Grubs.

Witchetty Grubs to termin używany w Australii na duże, białe larwy ciem żyjące głównie w korzeniach krzewów Witchetty rosnących w centralnej Australii. Historycy uważają, że te owady były podstawą diety aborygenów. Zazwyczaj jada je się na surowo.

Zdjęcie Witchetty Grubs

9. Dżdżownica australijska.

Dżdżownice australijskie zazwyczaj osiągają długość i 2 centymetry średnicy, ale największe okazy osiągają nawet trzy metry długości. Ciężko by było założyć ją na haczyk, w szczególności gdybyśmy mieli do czynienia z takim okazem jak na zdjęciu.

Zdjęcie Dżdżownicy australijskiej

10. Ethmostigmus rubripes.

Ethmostigmus rubripes to gatunek skolopendry z Australii, której długość wynosi od 7,5 do 16 centymetrów. Jej ciało jest długie i spłaszczone, zaś ubarwienie ciemne lub zielono-brązowe z żółtymi nogami. Jej jad powoduje silny ból u ludzi, utrzymujący się nawet kilka dni.

Zdjęcie skolopendry Ethmostigmus rubripes

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony