Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów, które stały się supermocarstwami

Mocarstwa mają ogromny wpływ na świat jaki znamy, zwłaszcza gdy w grę wchodzą decyzje gospodarcze oraz polityczne. Znane mocarstwa, takie jak Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Japonia czy Wielka Brytania mogą skutecznie zmienić bieg historii jedną swoją decyzją. Jednak co dokładnie sprawia, że wybrany kraj staje się supermocarstwem?

Eksperci twierdzą, że jest to mieszanina wielu czynników, w tym gospodarczej potęgi, zasobów wojskowych, zasobów ludzkich oraz wpływów politycznych. Jeżeli popatrzymy na dzisiejszy świat, dojdziemy do wniosku, że wojskowa potęga jest najważniejszym czynnikiem. Jednak za siłą militarną stoi wiele innych czynników, w tym bogata gospodarka, będąca w stanie utrzymać silną armię. Poniżej mamy dla was listę dziesięciu państw, które dziś są określane mianem supermocarstw.

1. Stany Zjednoczone: supermocarstwo kompletne.

Stany Zjednoczone są często określane jak jedyne prawdziwe supermocarstwo. USA cieszy się bezprecedensową przewagą nad innymi krajami w kilku aspektach: pod względem zasobów ekonomicznych, wpływów politycznych oraz potęgi wojskowej. USA zajmuje pierwsze miejsce wśród największych gospodarek świata nawet pomimo kryzysu gospodarczego, który pogrążył cały kraj w bezrobociu i recesji. Co więcej Stany Zjednoczone są światowym liderem w badaniach naukowych, w 64% wspieranych przez sektor prywatny. To pierwszy kraj, który wyprodukował broń atomową i odpowiada za 39% światowych wydatków na wojskowość.

Czytaj: 10 krajów o największych wydatkach na wojskowość.

2. Kanada: siła w wielu dziedzinach.

Kiedy myślimy o supermocarstwach zazwyczaj nie przychodzi nam na myśl Kanada, bowiem tej kraj jest stosunkowo cichy w światowej polityce. Mimo wszystko Kanada jest bardzo mocna w wielu dziedzinach charakterystycznych dla supermocarstw. Kraj zajmuje ósme miejsce na świecie pod względem najwyższych dochodów na osobę. Zajmuje pierwsze miejsce pod względem jakości edukacji i ochrony środowiska. Ponadto w wielu rankingach kraj jest wskazywany jako najlepsze miejsce do życia, bardzo zróżnicowane kulturowo. Kanada zajmuje wysokie czwarte miejsce w rankingu jakości badań naukowych oraz trzynastą pozycję pod względem wydatków na wojskowość (wyprzedza Turcję, Izrael, Hiszpanię i Polskę).

3. Chiny: najszybciej rosnąca ekonomia.

Chiny są drugim co do wielkości krajem świata, zamieszkiwanym przez około 1 miliard 350 milionów ludzi. Jest to również najszybciej rozwijająca się gospodarka świata, obecnie zajmująca drugie miejsce na świecie pod względem nominalnego PKB i parytetu siły nabywczej. Jest jednym z mocarstw dysponujących bronią atomową, krajem posiadającym drugi co do wielkości w skali świata budżet wojskowy. Co więcej, to właśnie Chiny mogą się pochwalić największą armią świata. Obecnie kraj pełni wiodącą rolę w komercjalizacji rynku energii odnawialnej i jest wiodącym producentem technologii energii odnawialnej. W połączeniu z szybko rosnącą ekonomią umocni to rolę Chin na świecie w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

4. Rosja: globalny producent ropy i gazu.

Rosyjska gospodarka plasuje się na 8 miejscu w świecie nominalnego PKB. Kraj ma bogate zasoby mineralne i energetyczne czyniące go jednym z największych producentów ropy naftowej i gazu na całym świecie. Rosja również posiada broń atomową (największą ilość na świecie) oraz jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, Rady Europy, Światowej Organizacji Handlu i innych organizacji międzynarodowych. Kraj zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem wydatków na wojskowość i szczyci się tym, że większość broni produkuje w swoich granicach.

5. Wielka Brytania: mocne wpływy polityczne.

Wielka Brytania jest bez wątpienia jednym z tych państw, które posiadają największy wpływy polityczne na świecie. Kraj jest jednym z głównych członków ONZ, NATO oraz G8 – grupy ośmiu najbardziej wpływowych państw świata. Wielka Brytania może się również pochwalić wysokimi wydatkami na wojskowość, sięgającymi 2,6% PKB, co daje krajowi czwarte miejsce na świecie. Co więcej, kraj jest szóstą co do wielkości gospodarką świata, z ogromnym sektorem usług wypracowującym 73% PKB. Warto wspomnieć, że to Wielka Brytania była pierwszym na świecie krajem przemysłowym i ogromna potęgą kolonialną.

Czytaj: 10 największych gospodarek świata w roku 2013.

6. Japonia: zaawansowany technologicznie eksporter.

Pomimo niewielkich rozmiarów, Japonia jest trzecią co do wielkości gospodarką świata pod względem nominalnego PKB. Co więcej kraj zajmuje czwartą pozycję w imporcie oraz eksporcie. Mimo, że państwo nie posiada wojska jako takiego, to wydatki na wojskowość plasują Japonię na piątym miejscu na świecie: pieniądze są przeznaczane na utrzymanie, modernizację i rozwój najlepszych na świecie sił defensywnych. Kraj wyróżnia się na tle innych pod względem długiego życia mieszkańców i bardzo niskiej śmiertelności niemowląt. Japonia jest powszechnie uznawana za kraj najbardziej zaawansowany technologicznie. W kraju produkowana jest nowoczesna elektronika i prowadzone są zaawansowane badania nad robotyką.

7. Niemcy: wysoko wykwalifikowany sektor usługowy.

Niemcy są największą gospodarką w całej Unii Europejskiej oraz jej najludniejszym państwem. Kraj zajmuje czwartą pozycję wśród największych gospodarek świata i jest jednym z wiodących państw pod względem produkcji, usług oraz technologicznego zaawansowania. Niemcy są czołowym eksporterem tekstyliów oraz elektroniki. Kraj ma największy wkład w budżet Unii Europejskiej oraz czwarty największy wkład w budżet ONZ. Pod względem wydatków wojskowych nasz zachodni sąsiad plasuje się na dziewiątej pozycji, chociaż istnieją plany by w najbliższej przyszłości zmniejszyć ilość żołnierzy zawodowych i rezerwistów. Głównym motorem napędowym niemieckiej gospodarki jest sektor usług, odpowiadający za 71% PKB.

8. Republika Południowej Afryki: wykształcona siła robocza.

RPA jest najbardziej zaawansowanym krajem na kontynencie Afrykańskim. Względna stabilność polityczna oraz bogactwa naturalne sprawiają, że jest to dobre miejsce dla inwestorów. Kraj szczycie się wykształconą siłą roboczą i jest największą gospodarką całej Afryki: PKB kraju osiągnęło 408 miliardów dolarów w 2011 roku, niemal tyle co gospodarka Nigerii i Egiptu razem wzięte. Od 2005 roku RPG bierze udział w spotkaniach grupy G8+5, zaś od 2011 roku jest członkiem grupy BRICS (grupa państw rozwijających się: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA). Kraj sukcesywnie reformuje swoją gospodarkę i buduje znaczenie na świecie.

9. Francja: gospodarcza różnorodność i wpływy polityczne.

Jako członek grupy G8 Francja jest uważana za jedno ze światowych supermocarstw. Wielka w tym zasługa różnorodności gospodarczej, wykształconej siły roboczej, zaawansowanego wojska, dużych wpływów politycznych i mocnych sojuszników, takich jak USA. Francja jest największym krajem w Unii Europejskiej i drugą co do wielkości gospodarką w zjednoczonej Europie. Jest to również jeden z niewielu krajów świata dysponujących bronią jądrową. Spory wpływ na to mocarstwo mają takie sektory jak: przemysł włókienniczy, moda i turystyka. Francja jest również trzecim największym eksporterem produktów rolnych na świecie.

Czytaj: 9 krajów świata posiadających broń atomową.

10. Brazylia: coraz silniejsza gospodarka.

Chociaż Brazylia nie jest dziś supermocarstwem w pełnym tego słowa znaczeniu, to wielu ekspertów przewiduje, że uda to osiągnąć temu krajowi w ciągu najbliższych kilku/kilkunastu lat. Ten kraj położony w Ameryce Południowej ma wyjątkowo dobre siły wojskowe i był pierwszym, w którym pozwolono kobietom służyć w siłach lądowych, marynarce i siłach powietrznych. Budżet obronny plasuje Brazylię na 13 miejscu na świecie, zaś według PKB nominalnego Brazylia znalazła się na mocnej 8 pozycji. Silna gospodarka mocno wpływa na poprawę w innych dziedzinach, w tym w polityce, edukacji, usługach medycznych, technologii i badaniach naukowych.

Komentarze   

 
0 #1 Łukasz 2013-11-08 16:21
No proszę, nawet RPA jest pod wieloma względami lepsze od Polski.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane

Najlepsze czekolady

plik jpk

plik jpk-zweryfikuj go za pomocą aplikacji JPK Insight
jpk-insight.pl