Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów o największym współczynniku rozwodów

Polacy są przyzwyczajeni do spędzania Świąt Bożego Narodzenia w gronie rodziny, świąt w których biorą udział rodzice i dzieci. Jednak na całym świecie daje się obserwować dość niepokojącą tendencję odchodzenia od tradycyjnego modelu rodziny. W rzeczywistości obecnie istnieje wiele krajów w których wskaźnik rozwodów wśród nowych małżeństw wynosi ponad 50% (Polska 27%).

Powodów prowadzących do rozwodu jest wiele – kłopoty finansowe, zanik miłości, niewierność, sekularyzacja świata itd. Niezależnie od powodu, który doprowadził do rozpadu małżeństwa, spójrzmy na chwilę na ranking państw o największym współczynniku rozwodów.

1. Belgia: 71%.
W Belgii aż 71% małżeństw kończy się rozwodami. Jednym z głównych powodów dla, których liczba ta jest tak wysoka, jest system świadczeń socjalnych korzystny dla singli. Warto wspomnieć, że jeszcze w 1970 roku współczynnik rozwodów w Belgii wynosił tylko 9,2%.

2. Portugalia: 68%.
W Portugalii rozwodem kończy się 68% nowych małżeństw. Wśród najczęstszych powodów rozwodu podaje się zaniechanie obowiązków małżeńskich, niewierność, kłopoty finansowe, zanik uczucia. Dla porównania w latach 60. XX wieku wskaźnik rozwodów wynosił niecałe 10%.

3. Węgry: 67%.
Dane Eurostat pokazują, że Węgry mają trzeci najwyższy wskaźnik rozwodów na świecie, wynoszący 67% - co oznacza, że tutaj tylko co trzecie małżeństwo kończy się powodzeniem. Wpływ na to ma udzielanie przez sądy szybkich rozwodów za obopólną zgodą.

4. Czechy: 66%.
Jeszcze w latach 60. XX wieku Czechy miały wskaźnik rozwodów wynoszący zaledwie 16%, a dziś są jednym z czołowych krajów w których rozpadają się małżeństwa. Eksperci uważają, że na taki stan rzeczy ma duży wpływ zawodowe uniezależnienie się kobiet od mężczyzn.

5. Hiszpania: 61%.
Również Hiszpania zanotowała w ostatnich kilkudziesięciu latach znaczny wzrost wskaźnika rozwodów, który dziś jest szacowany na 61%. Spory wzrost rozwodów nastąpił po 2005 roku, kiedy rząd Hiszpanii poluzował przepisy rozwodowe. W kolejnym roku liczba rozwodów wzrosła o ponad 70%.

6. Luksemburg: 60%.
Luksemburg to niewielkie państwo zamieszkiwane przez trochę ponad 0,5 miliona mieszkańców, kraj w którym aż 60% nowych małżeństw kończy się rozwodem. W Luksemburgu od lat spada liczba małżeństw, za to rośnie liczba rozwodów. W 1960 były tu tylko 153 rozwody, zaś w 2011 aż 1275 rozwodów.

7. Estonia: 58%.
Wskaźnik rozwodów w Estonii wynosi 58%, i podobnie jak w przypadku innych krajów rósł w ostatnich latach. Jeżeli spojrzymy na małżeństwa będące w związku maksymalnie 20 lat, to najczęściej dochodzi do rozwodu po 5-9 latach pożycia małżeńskiego. Niewierność to główny powód rozwodu.

8. Kuba: 56%.
Aktualnie 56% małżeństw na Kubie kończy się rozwodem, chociaż w przeszłości bywało gorzej. Np. w 1999 roku na 100 małżeństw aż 69,9 kończyło się rozwodem – więc współczynnik rozwodów wynosił niemal 70%. Rozwód za obopólną zgodą odbywa się przed notariuszem i kosztuje 5 dolarów.

9. Francja 55%.
Chociaż Francuzi są uważani za niezwykle romantyczny naród, to aż 55% małżeństw kończy się tu rozwodem. Ciekawe jest to, że rozwodnicy lub wdowcy muszą czekać przynajmniej 300 dni, zanim będą mogli ponownie wziąć ślub. Aby rozwieść się za obopólną zgodą musi minąć przynajmniej 6 miesięcy od ślubu.

10. Stany Zjednoczone: 53%.
Stany Zjednoczone posiadają wskaźnik rozwodów na poziomie 53%. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów w USA? Jedno z ostatnich badań wskazuje na następujące czynniki: słaba komunikacja, finanse, przemoc słowna, brak pociągania, niewierność – w kolejności od najważniejszego.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń