10 rzeczy których mogłeś nie wiedzieć o Korei Południowej

  • Drukuj

Jeszcze 50 lat temu PKB Korei Południowej był porównywalny z biednymi krajami Afryki i Azji, a dziś Korea Południowa jest jednym z najlepiej rozwiniętych państw świata, domem dla tak dużej firmy jak Samsung.

Każdego roku ruch turystyczny do Korei Południowej rośnie. Kraj odwiedzają ludzie którzy oczekują niesamowitego jedzenia, zaawansowanych technologii, skutecznej komunikacji publicznej, zakupów oraz niezwykłych atrakcji. Cudzoziemcy przyjeżdżający do tego państwa będą pozytywnie zaskoczeni wszystkim co ma do zaoferowania Korea Południowa. Jednocześnie turysta może zauważyć kilka rzeczy charakterystycznych dla tutejszej kultury.

1. Krótkie spódnice i spodenki.
Po wylądowaniu na lotnisku, nie będziesz musisz czekać dużo czasu aby przekonać się, ze w tutejszej kulturze bardzo popularne wśród kobiet są krótkie spódnice i spodenki – nawet tak krótki, że odsłaniają uda. Krótkie sukienki, odsłaniające długie nogi również cieszą się bardzo dużą popularnością. Chociaż krótkie spódnice i sukienki nie są tu niczym niezwykłym, to głęboki dekolt jest traktowany jako rażąco nieodpowiedni.

2. Szczerość dotycząca wyglądu.
Cudzoziemiec może być zdziwiony, kiedy ktoś z tutejszych powiem mu, że ten „wygląda grubo", „wydaje się zmęczony" lub „jest słabo ubrany". Chociaż gdy takie zdania mogą się wydawać obraźliwe w zachodnich społeczeństwach, to tutaj nie są niczym niewłaściwym, Koreańczycy pragną po prostu upewnić się, że wszystko z tobą w porządku. Ludzie chcą ci zapewnić najlepsze jedzenie, lub upewnić się, że nic ci nie jest.

3. Pary ubierające się tak samo.
W Korei Południowej bardzo łatwo dostrzec pary będące w związku, ponieważ panuje tu moda na identyczny ubiór zakochanych. Oczywiście nie zakładaj, że wszystkie pary ubierają się tak samo, bo tak nie jest. Nie mniej identyczny ubiór wśród par cieszy się sporą popularnością. W ten sposób para pokazuje wszystkim wokół, jak bardzo się kocha. Możesz sprawdzić prawdziwość tego punktu wpisując do wyszukiwarki obrazów „south korean couple" i przeglądając liczne zdjęcia par z Korei Południowej.

4. Wysoka konsumpcja alkoholu.
W konsumpcji alkoholu Polska zajmuje wysokie 13 miejsce na świecie, ale mieszkańcy Korei Południowej niewiele nam ustępują. Korea Południowa znajduje się na 21 miejscu państw o największym spożyciu alkoholu. Warto wspomnieć, że tutejsza kultura spożycia alkoholu jest nieco inna niż u nas. Koreańczycy bardzo często piją w barach karaoke, w których każda grupa przyjaciół ma swój pokój, w jakim może pic i śpiewać. Bardzo popularny alkohol? Soju!

5. Ajumma.
Ajumma to określenie na starsze panie, które charakterystycznie się ubierają, mają fryzurę przypominającą afro i są bardzo zadziorne. W Korei Południowej panuje ogromny szacunek do osób starszych, a Ajumma chętnie z tego korzystają. Jeżeli będziesz za głośno w metrze to uciszą cię, jeżeli niegrzecznie wciśniesz się przed nie, to na ciebie naplują, jeżeli nie spodoba im się to co robisz, to nawet uderzą cię torebką lub laską. Lepiej po prostu nie wchodzić im w drogę.

6. K-Pop.
K-pop (skrót od koreańskiego popu) to gatunek muzyki niezwykle popularny w Korei Południowej, oraz coraz popularniejszy na świecie. Zazwyczaj gwiazdami k-popu są młodzi wokaliści i wokalistki, a także grupy męskie i żeńskie. Koreańczycy szaleją za nimi, a na ich koncerty przychodzą setki tysięcy ludzi. K-pop zdobywa coraz większą popularność w krajach sąsiednich, Stanach Zjednoczonych a nawet w Europie, przyczyniając się do wzrostu turystyki.

Słuchaj K-popu: 10 największych hitów K-pop wg Billboard Korea.

7. Motele miłości.
Ze względu na to, że publiczne okazywanie miłości jest uznawane za nieodpowiednie, i jako, że większość młodych mieszka z rodzicami aż do ślubu, motele miłosne są niezwykle popularne w Korei Południowej. Pokoje z wielkim łóżkiem służą parom aby lepiej poznać siebie i uzyskać trochę prywatności od rodziców. Motele miłości znajdziesz w dowolnej części miasta – są czyste i schludne, jednak posiadają charakterystyczny wystrój. Dostępne na całą noc i na godziny.

8. Obsesja na punkcie chirurgii plastycznej.
W ostatnich latach Korea Południowa została światową stolicą chirurgii plastycznej. Wielu turystów podróżuje do tego kraju tylko po to by skorzystać z usług najlepszych chirurgów plastycznych, wykonujących operacje na nosie, powiekach i całej twarzy. Badania wskazują, że obecnie aż 20% Koreanek decyduje się na jakąś formę operacji plastycznej, zwłaszcza w celu uzyskania bardziej zachodniego wyglądu. Wiedząc to, nie zdziwisz się widząc wszędzie reklamy gabinetów chirurgii plastycznej.

9. Pod rękę z kumplem.
W społeczeństwie zachodnim dwóch mężczyzn trzymających się pod rękę od razu budzi skojarzenie z parą gejów, ale nie w Korei Południowej. Tutaj dotykanie się płci przeciwnych publicznie budzi dezaprobatę. Jednak osoby tej samej płci idące pod rękę, przytulające się lub dzielące się napojem nie są niczym niezwykłym. Panowie często chodzą ze sobą pod rękę, zwłaszcza jak wypiją kilka głębszych. I to jest całkiem normalne w tym kraju.

10. Popularny humor toaletowy.
Kolejną rzeczą, która rzuci się w oczy przeciętnemu turyście, jest humor toaletowy panujący w Korei Południowej. Znajdziemy tu całe muzeum poświęcone toaletom i ekskrementom, maskotki w kształcę kupy, ciastka przypominające to co wydalamy itd. Koreańczycy po prostu nie mają tego dość. Toalety publiczne są bardzo często bezpłatne i bardzo czyste. Możemy usłyszeć w nich muzykę i zobaczyć kolorową wodę podczas spłukiwania.