10 najbardziej pokojowych krajów świata

  • Drukuj

Światowy Indeks Pokoju (ang. Global Peace Index) to ranking próbujący określić jak bardzo pokojowy i bezpieczny jest dany kraj. Ranking został po raz pierwszy uruchomiony w maju 2007 roku, i od tamtego czasu jest rok rocznie aktualizowany.

Próba określenia jak bardzo pokojowy, spokojny i bezpieczny jest dany kraj, wymaga zmierzenia ponad 20 różnych czynników. Pod uwagę bierze się między innymi liczbę konfliktów i zewnętrznych, liczbę zgonów z powodu konfliktów, stosunki z państwami sąsiednimi, poziom przestępczości w społeczeństwie, działalność terrorystyczną, liczbę zabójstw na 100 000 osób, wydatki wojskowe, wkład finansowy w misje pokojowe, łatwość dostępu do broni i wiele więcej.

Aktualnie w Światowym Indeksie Pokoju Polska zajmuje wysokie 23 miejsce. Na miejscu 101 znajdują się Stany Zjednoczone, na 47 pozycji jest Wielka Brytania, Ukraina jest na miejscu 141, zaś Rosja na pozycji 152 – na 162 państwa. Poniżej możecie znaleźć 10 najbardziej pokojowych krajów, wg Globalnego Indeksu Pokoju.

1. Islandia.
Aktualnie Islandia jest najbardziej pokojowym państwem świata i spokojnym miejscem do życia. Kraj trzyma się z dala od konfliktów zbrojnych, przestępczość jest na bardzo niskim poziomie, a ludzie są niezwykle przyjaźni wobec turystów. Warto wspomnieć, że w całym 2012 roku miało tu miejsce tylko 1 morderstwo.

2. Dania.
Dania jest bardzo bezpiecznym miejscem do życia, dlatego zajmuje wysoką drugą pozycję w rankingu spokojnych państw. Ludzie żyjący w Danii wola skupiać się na sprawach gospodarczych, zamiast angażować się w różne konflikty zbrojne. Duńczycy są bardzo spokojni, przyjaźni i otwarci – potwierdzi to każdy turysta.

3. Austria.
Austria zajmuje centralne miejsce w Europie oraz na liście najbardziej pokojowych krajów świata. Austria jest państwem neutralnym ze względu na konstytucję i przynależność międzynarodową. Wiele ludzi uważa, że jest to jedno z najspokojniejszych miejsc do życia, i trudno się z nimi nie zgodzić, przynajmniej patrząc na liczne ośrodki narciarskie.

4. Nowa Zelandia.
Rok 2014 jest pierwszym, kiedy Nowa Zelandia znalazła się poza pierwszą trójką rankingu Światowego Indeksu Pokoju. To państwo jest jednym z najspokojniejszych i najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Dobre stosunki z sąsiadami, niewielki odsetek ludzi w więzieniach, brak obowiązkowej służby wojskowej itd.

5. Szwajcaria.
Szwajcaria jest państwem neutralnym od 1815 roku, a jej neutralność została uznana podczas kongresu wiedeńskiego i podtrzymana przez traktat wersalski. Niski poziom przestępczości oraz wysoka stabilność rządu to kolejne atuty tego małego państwa. Dodatkowo kraj jest w bardzo dobrych stosunkach ze swoimi sąsiadami.

6. Finlandia.
Finlandia jest uważana za jedno z najspokojniejszych państw świata, a sami Finowie są niezwykle przyjaźni. Chociaż kraj nadal prowadzi obowiązkową służbę wojskową, to jej żołnierze biorą udział wyłącznie w misjach pokojowych. To państwo zamiast wojować, woli zajmować się nauką – i rzeczywiście ma dużo do powiedzenia na tym polu.

7. Kanada.
Kanadyjczycy mogą się pochwalić jednym z największych standardów życia na świecie, nic więc dziwnego, że nie są skorzy do wojny. Czyste i bezpieczne miasta, bardzo przyjaźni ludzie, brak angażowania się w konflikty zbrojne – to wszystko sprawia, że Kanada jest krajem uważanym za pokojowy.

8. Japonia.
Japonia, trzecia co do wielkości gospodarka świata, państwo urzekające swoją kulturą, historią i pięknem natury. Po II Wojnie Światowej Japonia stała się krajem spokojnym, z bardzo niskimi wskaźnikami przestępczości. Należy do państw w których popełnia się najmniej morderstw na świecie.

9. Belgia.
Według Global Peace Index Belgia jest jednym z najlepszych i najspokojniejszych miejsc do życia w Europie i na Ziemi. Ten mały kraj i jego stolica są domem dla najważniejszych instytucji Unii Europejskiej i NATO. Wskaźnik zabójstw a nawet wskaźnik pozbawienia wolności są na bardzo niskich poziomach.

10. Norwegia.
Jeszcze w 2011 roku Norwegia zajmowała 4 miejsce w rankingu Globalnego Indeksu Pokoju, jednak już w 2012 roku spadła na pozycję 14. Powodem tak dużego spadku był pamiętny zamach przeprowadzony przez Andersa Breivika. Mimo tego Norwegia jest bardzo spokojnym miejscem do życia, z bardzo niewielką przestępczością.