Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 dziwnych rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Japonii

Japonia jest powszechnie uważana na zachodzie jako kraj o najbardziej zaawansowanej technologii. Innowacje technologiczne z Kraju Kwitnącej Wiśni znajdują zastosowanie w świecie motoryzacji, elektroniki użytkowej, mediów, robotyki, astronautyki i wielu innych dziedzinach.

Za tym powszechnym wizerunkiem Japonii jako kraju zaawansowanego technologicznie, kryje się inna, mniej znana Japonia. Kraj którego kultura ma swoje unikalne cechy i dziwactwa oryginalne w skali globalnej – tak jak chociażby wszechobecne automaty, sprzedające niemal wszystko. Jeżeli chciałbyś lepiej poznać dziwactwa Japońskiej kultury zerknij do rozwinięcie naszego dzisiejszego rankingu.

1. Ekstremalna uprzejmość.
Każdy kto chociaż raz oglądał Japoński film bądź serial animowany zapewne zauważył, że Japończycy są niezwykle uprzejmi. Tak jest w rzeczywistości, Japończycy są ekstremalnie grzeczni i odnoszą się do innych z szacunkiem. Ten szacunek widać zwłaszcza w stosunku do osób starszych, np. zawsze ustępując im miejsca w środkach komunikacji. Japończycy często się sobie kłaniają a w rozmowach prywatnych wykorzystują zwroty grzecznościowe, takie jak san (pan/pani), sensei (wobec nauczycieli), senpai (wobec starszych kolegów z pracy i szkoły) i wiele więcej. Zwroty te dodawane są do końca nazwiska, np. Morita-sensei, lub imienia. Przy czym grzeczność wymaga aby do rozmówcy zwracać się po nazwisku. Jeżeli pozwoli mówić ci po imieniu, możesz to robić.

Japoński ukłon grzecznościowy

2. Kraj praktycznie bez morderstw.
Można powiedzieć, że ekstremalna uprzejmość i szacunek wobec siebie ma również przełożenie na bardzo niski wskaźnik przestępstw i morderstw. Wskaźnik morderstw na 100 000 ludzi wynosi w Japonii tylko 0,3 – bezpieczniejsze są tylko Liechtenstein, Monako i Singapur, a więc państwa wielkości miast. Tymczasem w całej Japonii mieszka aż 127 milionów osób! Dla porównania wskaźnik zabójstw dla całej Europy wynosi 3,0 na 100 000 osób, a w Polsce jest on na poziomie 1,2 na 100 000 mieszańców. Można spokojnie uznać, że Japonia to najbezpieczniejsze miejsce na Ziemi.

Japoński policjant

Zobacz pozostałe artykuły w których pisaliśmy o Japonii.

3. Lolicon - kompleks Lolity.
Ze wszystkich dziwactw związanych z japońską kulturą, to z pewnością jest jednym z największych, a przynajmniej wywołującym największe zgorszenie w zachodnim społeczeństwie. Odwiedzając tutejsze księgarnie i stoiska łatwo dostrzeżesz na półkach mangę Lolicon – a więc rodzaj mangi przeznaczony dla czytelników, którzy mają słabość do młodych bohaterek, zazwyczaj w wieku 8-13 lat, przedstawiany w skąpych strojach i seksualnych pozach. Nawet w telewizji puszczane są seriale animowane z kategorii Lolicon, zaś mundurki szkolne są popularnym fetyszem. Chociaż nie jest to coś z głównego nurtu kultury japońskiej, to można śmiało powiedzieć, że wielu Japończyków ma kompleks Lolity.

Manga z Lolicon w Japonii

4. Wszechobecne automaty vendingowe.
Japonia jest krajem w którym znajdziemy miliony automatów vendingowych, sprzedających dobra wszelkiego rodzaju. Szacuje się, że w całej Japonii jest około 5,5 miliona automatów, co oznacza, że na 1 automat przypadają 23 osoby! Z automatów możemy kupić wszystko – od gorących i zimnych napojów w setkach smaków, przez słone i słodkie przekąski, po gazety i czasopisma. Automaty sprzedają banany, jajka, przynętę na ryby, gorące zupy, dania typu fast food, parasolki a nawet samochody, zabawki erotyczne czy używane kobiece majtki – tak, nawet takie automaty znajdują się w Japonii.

Maszyny vendingowe w Japonii

5. KFC w Wigilię.
Chociaż w Japonii chrześcijan jest mniej jak 1%, to Japończycy również obchodzą Wigilię, w której widzą święto pełne ciepła i serdeczności. Najdziwniejszym zwyczajem Wigilijnym prosto z Japonii jest jedzenie kurczaka z KFC w Wigilię. Szacuje się, że zwyczaj ten miał swój początek w latach 70. XX wieku, krótko po tym jak KFC weszło na tutejszy rynek. Nie myśl, że to mało znaczący zwyczaj. Podobno Japońskie oddziały KFC zarabiają w Święta Bożego Narodzenia nawet 20% swoich rocznych przychodów. Japończycy tłumnie odwiedzają KFC w Wigilię, niejednokrotnie jedząc tam Wigilijną kolację, a zamówienia na zestawy z kurczakiem (na wynos oraz na miejscu) trzeba tam składać nawet na dwa miesiące przed Wigilią.

Japońska Wigilia w KFC

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń