Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbogatszych miast w Chinach

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o dynamicznie rozwijającej się Chińskiej gospodarce, która już w najbliższej przyszłości może się stać największą gospodarką świata.

Można śmiało powiedzieć, że jedną z sił napędowych tutejszej gospodarki są ogromne miasta w których zlokalizowane są największe firmy. Wystarczy wspomnieć, że Szanghaj i Pekin razem wzięte wypracowały w 2011 roku PKB (nominalne) szacowane na 548 miliardów dolarów – niewiele mniej od Szwecji (558 miliardów dolarów w 2013) oraz więcej od Polski (517 miliardów dolarów w 2013). Spójrzmy zatem na najbogatsze chińskie miasta w 2011 roku wg. Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

1. Szanghaj: 297,2 miliarda dolarów.
Szanghaj to drugie największe miasto w Chinach, zamieszkiwane przez około 23,7 miliona ludzi. Miasto jest centrum finansowym i handlowym Chin, dzięki czemu jest jednym z najszybciej rozwijających się miast Państwa Środka. Wzrost gospodarczy tego miasta często przekracza 10-11% w skali roku. Cały czas powstają nowe wieżowce przeznaczone pod siedziby firm.

2. Pekin: 251,6 miliarda dolarów.
Pekin to stolica Chińskiej Republiki Ludowej oraz jedno z największych i najbogatszych chińskich miast. Miasto jest ogromnym ośrodkiem politycznym, kulturowym oraz gospodarczym – z rozwiniętym przemysłem maszynowym, samochodowym, kolejowym i elektronicznym. W 2013 roku liczba mieszkańców była szacowana na 21 milionów.

3. Kanton: 192,3 miliarda dolarów.
Kanton, miasto znane również jako Guangzhou, zamieszkuje od około 14 milionów osób (strefa zurbanizowana) do 18 milionów ludzi (zespół miejski). Miasto jest wielkim portem morskim i śródlądowym, ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Posiada dobrze rozwinięty przemysł elektroniczny, maszynowy i chemiczny.

4. Shenzhen: 178,1 miliarda dolarów.
Shenzhen to miasto w południowo-wschodnich Chinach, bezpośrednio graniczące z Hongkongiem. W 2013 roku liczba mieszkańców strefy zurbanizowanej wynosiła 3,5 miliona, zaś całego zespołu miejskiego 15 milionów osób. Shenzhen to duży ośrodek gospodarczy i finansowy, z giełdą i rozwiniętym przemysłem finansowym.

5. Tiencin: 175 miliardów dolarów.
Tiencin to jedno z czterech miast wydzielonych Chińskiej Republiki Ludowej, które w 2013 roku liczyło sobie około 14,1 miliona mieszkańców. PKB nominalne rzędu 175 miliardów dolarów zawdzięcza między innymi rozwiniętemu handlowi i przemysłowi elektronicznemu, informatycznemu, samochodowemu, stoczniowemu i metalurgicznemu.

Zobacz: Top 10 największych miast w Chinach.

6. Suzhou: 165,9 miliarda dolarów.
Suzhou to miasto portowe położone nad Wielkim Kanałem, w delcie Jangcy. Na PKB miasta składa się między innymi rozwinięty handel, turystyka (miasto jest nazywane Wenecją Wschodu) i przemysł (zwłaszcza hutnictwo i przemysł maszynowy). W 2013 roku populacja miasta wynosiła około 10,5 miliona mieszkańców.

7. Chongqing: 155 miliardów dolarów.
Chongqing to miasto w środkowych Chinach, powstałe po wydzieleniu z terytorium prowincji Syczuan w 1997 roku. Mimo, że miasto ma za sobą krótką historię, to cała jednostka miejska jest zamieszkiwana przez około 29 milionów osób. Miasto może się pochwalić rozwiniętym hutnictwem, przemysłem elektromaszynowym, chemicznym i budowlanym.

8. Hangzhou: 108,6 miliarda dolarów.
Na ósmym miejscu najbogatszych chińskich miast znajduje się Hangzhou – miasto położone we wschodnich Chinach, oraz port u ujścia rzeki Qiantang Jiang. Miasto jest uznawane za ośrodek kulturalno-naukowy, turystyczny i przemysłowy – z rozwiniętym przemysłem włókienniczym, herbacianym i elektronicznym.

9. Chengdu: 107,6 miliarda dolarów.
Chengdu to miasto w środkowych Chinach, ośrodek administracyjny prowincji Syczuan. W 2011 roku miasto mogło się pochwalić PKB (nominalnym) 107,6 miliarda dolarów. Duży wkład w tę sumę ma rozwinięty przemysł wysokich technologii, elektroniczny, maszynowy i chemiczny. W Chengdu mieszka około 14 milionów osób.

10. Wuxi: 106,5 miliarda dolarów.
W 2011 roku aż 17 miast w Chinach miało PKB powyżej 90 miliardów dolarów, jednym z nich było Wuxi. Wuxi to miasto we wschodnich Chinach, oraz port nad Wielkim Kanałem. Jest to ośrodek kulturowy, szkolnictwa wyższego, przemysłu włókienniczego i odzieżowego. W 2010 roku mieszkało tu około 6,4 miliona osób.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Budownictwo modułowe
- generalny wykonawca
inwestycji budowlanych

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń

Polecane