Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najgorszych krajów do życia dla kobiet

Chociaż w ostatnich dziesięcioleciach poczyniono wielkie postępy, aby pomóc kobietom na całym świecie, to jeszcze wiele pozostało do zrobienia. Spójrzmy tylko na kraje zachodnie – mimo, że kobiety posiadają te same prawa co mężczyźni, to nadal są w pewnym stopniu dyskryminowane, kiedy w grę wchodzi kwestia nierównego wynagrodzenia za pracę.

Dobrze jeżeli jest to jedyne zmartwienie kobiet, bowiem są na świecie kraje w których kobiety nie mają nawet podstawowych praw – w tym prawa do głosu. Są również kobiety które nie mogą uczęszczać do szkoły, pracować poza domem itd. Oto kilka państw w których życie kobiety jest trudniejsze niż większość z nas może to sobie wyobrazić.

1. Arabia Saudyjska.
Chociaż kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą chodzić do szkoły – wiele nawet kończy uniwersytet – to istnieją inne podstawowe prawa, których pozbawione są panie. Zgodnie z prawem każda kobieta musi mieć męskiego opiekuna, zazwyczaj ojca, brata lub męża. Kobiety nie mogą same podróżować, nie mają prawa do prowadzenia samochodu, nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, a nawet nie mogą przechodzić niektórych zabiegów medycznych bez zgody ich opiekuna. Kobiety nie mogą nawet przyjaźnić się z mężczyznami spoza rodziny, co mogło by doprowadzić do oskarżenia o cudzołóstwo lub prostytucję.

2. Pakistan.
Mimo, że wg prawa kobiety w Pakistanie są na równi z mężczyznami, to tutejsi ludzie często nie trzymają się litery prawa, żyjąc zgodnie z tradycją. Przykład? Prawo pozwala na małżeństwa kobiet które skończyły 16 lat, jednak w wielu regionach nadal za mąż wychodzą nawet 11-12 latki. Tutaj nawet zabójstwa „honorowe" są istną plagą: do takich czynów dochodzi, kiedy mężczyzna stwierdzi, że kobieta przyniosła wstyd rodzinie. Na obszarach wiejskich kobiety są zagrożone okaleczeniem (w tym z użyciem kwasu) a nawet gwałtem.

3. Mali.
Mali to afrykański kraj, uważany za jeden z najbiedniejszych na świecie – w związku z tym dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej jest bardzo ograniczony. Występuje tu wysoki analfabetyzm, dużo wyższy w przypadku kobiet niż mężczyzn. Dodatkowo około 95% kobiet jest okaleczanych, między innymi przez praktykowane w kraju obrzezanie kobiet. Straszne jest również to, że jedna na dziesięć kobiet w Mali umiera w czasie ciąży i porodu, ze względu na brak należytej opieki zdrowotnej.

4. Gwatemala.
Podczas wojny domowej w Gwatemali, która miała miejsce w latach 1960-1996, bardzo wzrosła przemoc wobec kobiet. Wiele kobiet było zabijanych przez mężczyzn tylko dlatego, że były kobietami. Mimo, że wojna domowa już się zakończyła, ta nienawiść pozostała. Szacuje się, że niemal 1 na 10 000 kobiet w Gwatemali wciąż pada ofiarą morderstwa z powodu swojej płci – zwykle poprzedzonego torturami i gwałtem. Dodatkowo epidemia HIV wśród kobiet w Gwatemali jest uznawana za drugą największą na świecie.

5. Somalia.
W ostatnich latach kobiety w Somalii poczyniły wielkie postępy w walce o równość płci, zagwarantowano im nawet 30% miejsc w parlamencie. Niestety napaść na tle seksualnym i przemoc domowa nadal są problemami. W Somalii nadal jest praktykowane obrzezanie kobiet. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w Somalii tej praktyce poddaje się aż 97,9% kobiet! Z drugiej strony warto wspomnieć, że około 93% mężczyzn jest również obrzezanych. Dużym problemem dla kobiet w Somalii jest słaby dostęp do opieki zdrowotnej podczas ciąży.

6. Sudan.
W ostatnich latach kobiety w Sudanie nie mają łatwo, zwłaszcza że od 2003 roku trwa tu wojna domowa, której nie zakończył nawet podział kraju. Ze względu na destabilizację kraju rząd utracił możliwość efektywnej ochrony obywateli kraju, przez co wiele kobiet staje się ofiarami przemocy – w tym tortur i gwałtów. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia w Sudanie obrzezaniu kobiet jest poddawanych 88% pań. Sudańskie prawo jest również krytykowane za dopuszczanie małżeństw dzieci.

7. Nepal.
W Nepalu głównym celem kobiet jest wyjście za mąż, urodzenie dzieci a następnie dbanie o dom. Szacuje się, że 1 kobieta na 24 umiera podczas ciąży i porodu, czego główną przyczyną jest słaby dostęp do opieki zdrowotnej. Samobójstwo jest najczęstszym powodem śmierci wśród kobiet w wieku 15-49 lat, głównie z powodu skrajnej dyskryminacji i z powody przemocy z którą panie spotykają się na co dzień. Nieco lepiej jest w większych miastach, gdzie kobiety znajdują pracę również poza domem, ale nadal w dużo mniejszym stopniu jak mężczyźni.

8. Irak.
Jeszcze podczas dyktatury Saddama Husajna kobiety mogły nosić to co chciały, uczyć się oraz pracować. Niestety po wojnie w Iraku znacząco wzrósł wskaźnik analfabetyzmu oraz wzmogła się przemoc wobec kobiet. Ostatnio grupa terrorystyczna nazywana Państwem Islamskim (składająca się między innymi z byłych członków Al-Kaidy) sprawiła, że życie kobieta stało się jeszcze większym koszmarem. Członkowie Państwa Islamskiego porywają kobiety i młode dziewczyny a następnie traktują je jako niewolnice seksualne.

9. Demokratyczna Republika Konga.
Demokratyczna Republika Konga to jeden z największych krajów Afryki i jedno z najgorszych miejsc do życia dla kobiet. Od 1996 roku z przerwami szaleje tu wojna domowa, która doprowadziła już do śmierci ponad 5 milionów osób! Przemoc seksualna wobec kobiet jest tu codziennością. Gwałtem karze się nawet kobiety, które próbują się angażować politycznie w celu poprawy sytuacji w kraju. Śmiertelność wśród kobiet w ciąży również jest bardzo wysoka, a to z powodu małej liczby lekarzy (ponad 2000 lekarzy w 70 milionowym kraju).

10. Afganistan.
Szacuje się, że przeciętna długość życia kobiet w Afganistanie wynosi tylko 45 lat (w Polsce jest to 80 lat). Po trzech dekadach wojennej zawieruchy oraz represjach religijnych, tylko około 12% pań potrafi czytać i pisać. Ponad połowa kobiet zostaje wydanych za mąż zanim ukończy 16 lat, ponadto około 87% pań doświadcza przemocy domowej. Jako, że jest wiele ofiar śmiertelnych wśród panów, panie bardzo często kończą z kilkorgiem dzieci na karku, które muszą wychowywać na własną rękę.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Budownictwo modułowe
- generalny wykonawca
inwestycji budowlanych

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń

Polecane