Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbogatszych z najmniejszych krajów świata

Na świecie nie brakuje małych i bogatych krajów, które zachwycają turystów wysokiej jakości restauracjami, 5-gwiazdkowymi hotelami, drogimi butikami, niesamowitymi galeriami, świetną pogodą i innymi oszałamiającymi atrakcjami.

Dziś chcielibyśmy przedstawić wam 10 małych i bogatych krajów z całego świata. Lista powstała w oparciu o PKB na mieszkańca zaczerpnięte z raportów trzech różnych źródeł: Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych (coroczna publikacja The World Factbook). Sami zerknijcie co mają do zaoferowania najbogatsze z najmniejszych krajów świata.

1. Monako.
Monako to niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Jego powierzchnia wynosi 2.02 km2, zaś całkowita liczba ludności około 30 500. Szacuje się, że PKB na mieszkańca wynosi tu około 188 tysięcy dolarów, czyli około 620 tysięcy złotych! Monaco to miasto ludzi bogatych i elitarnych sportów. Odbywa się tu wyścig Formuły 1, Yacht Show, Rajd Monte Carlo, Monte-Carlo Rolex Masters‎ i wiele innych – w tym Igrzyska Małych Państw Europy.

2. Lichtenstein.
Liechtenstein to małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Całkowita powierzchnia tego państwa to 160 km2, zaś liczba ludności 37 300. Jako, że z Wrocławia do Liechtensteinu jest około 700 kilometrów w linii prostej, każdy z nas może po około 8-12 godzinach jazdy samochodem przekonać się bogactwie tego kraju. Szacuje się, że PKB Lichtensteinu wynosi około 139 tysięcy dolarów na mieszkańca. To miejsce warto odwiedzić zarówno latem, oraz zimą.

3. Luksemburg.
Luksemburg, czy też Wielkie Księstwo Luksemburga, to małe państwo położone w Europie Zachodniej, graniczące z Francją, Niemcami i Belgią. To kolejne bogate i niewielkie państwo, położone niedaleko Polski – około 710 kilometrów w linii prostej od Szczecina. Luksemburg zajmuje powierzchnię 2 586 km2 i mieszka tu 520 600 osób. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy oraz CIA World Factbook podają, że PKB na mieszkańca wynosi tu około 111 tysięcy dolarów. Bezrobocie wynosi tylko 6,3%.

4. Katar.
Katar to państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego, graniczące z Arabia Saudyjską. Powierzchnia tego państwa wynosi 11 586 km2, liczba ludności trochę ponad 2 miliony, zaś PKB na mieszkańca 104 tysiące dolarów. Państwo zawdzięcza swoje bogactwo bogatym złożom gazu ziemnego i ropy naftowej. Państwo zapewnia pomoc socjalną i bezpłatną naukę wszystkim mieszkańcom. Warto wspomnieć iż przy tak wysokim PKB, bezrobocie w tym państwie wynosi tylko 0,5%.

5. Makau.
Makau lub Makao to jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin. Makau zajmuje powierzchnię 29,5 km2, mieszka tu 542 tysiące osób, zaś PKB na mieszkańca wynosi zawrotne 91 tysięcy dolarów – ponad dwukrotnie więcej niż w Hongkongu, drugim specjalnym regionie administracyjnym ChRL. Gospodarka tego kraju opiera się przede wszystkim na turystyce. Makau jest świetne na weekendowy wypad, oraz luksusowe wakacje.

6. Bermudy.
Bermudy to terytorium zależne Wielkiej Brytanii położone na Oceanie Atlantyckim, składające się z około 100 nizinnych wysp koralowych. W rankingu Banku Światowego Bermudy klasyfikowane są odrębnie od Wielkiej Brytanii, mogąc się pochwalić PKB na mieszkańca szacowanym na 84,5 tysiąca dolarów. Bermudy zajmują powierzchnię 53,2 km2 i posiadają 64 200 mieszkańców. Również tutaj, tak samo jak w przypadku Makau, głównym źródłem dochodów jest turystyka.

7. Szwajcaria.
Szwajcaria to jedno z większych „małych państw" w naszym rankingu. To górzyste państwo w Europie Zachodniej zajmuje powierzchnię 41 285 km2 (133 miejsce na świecie) i posiada 8 112 200 mieszkańców. PKB na osobę wynosi tu 81 tysięcy dolarów, zaś bezrobocie jest mniejsze jak 4%. Największy udział w PKB ma sektor usług (w tym sektor bankowo-ubezpieczeniowy), przemysł i budownictwo. Wybierając się w to miejsce warto odwiedzić Alpy, Genewę, jezioro Genewskie, Berno i inne atrakcje.

8. Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską. Powierzchnia tego państwa 83 600 km2 (115 miejsce na świecie), zaś liczba ludności oscyluje wokół 9,2 miliona. Dwoma najbardziej znanymi emiratami tego państwa są Abu Zabi oraz Dubaj. Państwo ma poważny problem z imigrantami, bowiem stanowią już oni ponad 80% ludności (7,8 miliona imigrantów). Największe przychody przynosi ropa naftowa, chociaż z każdym rokiem rośnie znaczenie turystyki.

9. San Marion.
San Marino, znane również jako Republika San Marino, to państwo śródlądowe w Europie Południowej stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Państwo zajmuje powierzchnię 61,6 km2 i jest domem dla 32 740 osób. Podczas gdy bank Światowy szacuje PKB na mieszkańca na 62 tysiące dolarów, PKB wg CIA World Factbook wynosi 58 tysięcy dolarów. Każdego roku San Marino odwiedza ponad 2 miliony turystów, którzy chwalą sobie malownicze środowisko i wspaniałą kulturę.

10. Singapur.
Singapur to miasto-państwo położone w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego. Powierzchnia tego państwa wynosi 716,1 km2, liczba mieszkańców 5,4 miliona, zaś PKB na mieszkańca 55 tysięcy dolarów. Singapur jest często odwiedzany przez turystów, oraz stanowi bramę do Bali, Chin, Kuala Lumpur, Malezji i Indonezji. Dzięki temu, że w zabudowie miasta przeważają wieżowce, w Singapurze jest dostatecznie dużo miejsca na parki i inne atrakcje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń