Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów świata rozdartych przez wojnę

Chociaż dzisiejszy świat zwraca szczególną uwagę na konflikt na linii Ukraina – prorosyjscy separatyści i Rosja, to na świecie nie brakuje krajów które od lat zmagają się z konfliktami wewnętrznymi i zewnętrznymi, wojną oraz jej następstwami. W tych krajach niemal każda rodzina straciła kogoś bliskiego: kolegę, przyjaciela, członka rodziny.

Wojna nie jest niczym dobry, a przynajmniej nigdy z wojny nie wynikło nic dobrego dla zwykłych ludzi. To zwykli ludzi doświadczają najwięcej cierpienia związanego z konfliktami w ich krajach. Dzisiaj chcielibyśmy pokazać wam kilka krajów, w których ludzie wciąż cierpią w wyniku konfliktów zbrojnych oraz ich następstw.

1. Czeczenia.
Czeczenia to autonomiczna republika, ze stolicą w mieście Grozny, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. Rosja i Czeczenia są w krwawych i burzliwych relacjach od ponad 200 lat, bez żadnych oznak zmniejszenia konfliktu. Ostatnio dwie wielkie wojny miały tu miejsce w 1994-1996 (zwycięstwo zwolenników niepodległości) oraz 1999-2002 (zwycięstwo Rosji). Pomimo upływu wielu lat wciąż trwa odbudowa ze zniszczeń wojennych.

2. Afganistan.
Afganistan, czy też Islamska Republika Afganistanu, to śródlądowe państwo położone w Azji Środkowej. Kraj przez ostatnie dziesięciolecia jest rozrywany przez konflikty wewnętrzne i zewnętrzne. Chociaż wszystkim zapadła w pamięci Wojna w Afganistanie z 2001 roku (w konflikcie brała udział również Polska) to kraj już w latach 1979-1989 (Radziecka interwencja w Afganistanie) zmagał się z wojenną pożogą. Odbudowa kraju trwa do dziś.

3. Irak.
Irak to kolejny kraj, który w ostatnich dziesięcioleciach był uczestnikiem i głównym teatrem działań wielu wyniszczających wojen. Wojna iracko-irańska od 22 września 1980 do 20 sierpnia 1988, Agresja Iraku na Kuwejt z 1990, I wojna w Zatoce Perskiej z 1991 i II wojna w Zatoce Perskiej z 2003. Dzisiaj w Iraku działają terroryści z Państwa Islamskiego, którzy ani na chwilę nie pozwalają zapomnieć cywilom o cierpieniu doświadczanym na wojnie.

4. Birma / Mjanma.
Mjanma albo Birma to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Graniczy miedzy innymi z Chinami i Indiami. Państwo uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii 4 stycznia 1948 i od tego momentu, przez większość czasu miała tam miejsce wojna domowa. Od lat 60. XX wieku aż do 2011 roku krajem rządziła junta wojskowa. Dopiero od marca 2011 rządzi cywilny rząd wyłoniony w wyniku wyborów parlamentarnych.

5. Kolumbia.
Kolumbia to państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, graniczące z Wenezuelą, Brazylią, Peru, Ekwadorem i Panamą. Od 1964 roku w Kolumbii trwa wojna domowa pomiędzy rządem, grupami paramilitarnymi i rewolucjonistami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Szacuje się, że wojna pochłonęła już około 200 tysięcy ofiar i zmusiła około 5 milionów osób do opuszczenia swoich domów.

6. Wietnam.
Wietnam to państwo w Azji Południowo-Wschodniej, leżące na Półwyspie Indochińskim, graniczące miedzy innymi z Chinami i Laosem. W XX wieku Wietnam był areną wielu działań wojennych, w tym Wojny Wietnamskiej (1957–1975) w trakcie której zmarło około 3 milionów osób! Mimo, że ten konflikt miał miejsce 40 lat temu, to Wietnam do dziś nosi brzemię związane z tą wojną. Jako, e na kraj zrzucono trzy razy więcej bomb niż na Niemcy i Japonię w czasie II wojny światowej, tako regularnie dochodzi tam do eksplozji niewybuchów.

7. Somalia.
Jeżeli widziałeś film „Helikopter w ogniu" to masz już pewne spojrzenie na to co dzieje się w Somalii. To państwo położone w północno-wschodniej części Afryki, na Półwyspie Somalijskim, od ponad 20 lat targane jest konfliktami wewnętrznymi i zewnętrznymi. W 1991 roku wybuchła tu wojna domowa, zaś 24 grudnia 2006 w konflikt zaangażowała się Etiopia. Obecnie duża część kraju znajduje się poza kontrolą jakiegokolwiek rządu.

8. Kongo.
Kongo to państwo położone w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Pod koniec XX i na początku XXI wieku Kongo było areną jednych z najkrwawszych działań w dziejach ludzkości. W latach 1996-1997 miała tu miejsce I wojna domowa w Kongu, zaś w latach 1998-1993 II wojna domowa w Kongu. Ta druga nazywana jest również afrykańską wojną światową, jako, że zaangażowało się w nią aż 8 krajów. Do roku 2008 wojna i jej następstwa spowodowały śmierć 5,4 mln ludzi.

9. Sudan.
Sudan to państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym, przez niemal 60 ostatnich lat uwikłane w wojnę domową. Pierwsza wojna domowa wybuchła w Sudanie w 1955 roku i trwała do 1972. W 1982 roku wojna domowa rozgorzała na nowa, tym razem przeciągając się aż do 2005 roku. Kiedy w 2011 roku od Sudanu odłączył się Sudan Południowy sądzono, że konflikt w końcu wygaśnie. Niestety od 2013 trwa Wojna domowa w Sudanie Południowym.

10. Sierra Leone.
Afryka jest miejscem wielu bardzo krwawych konfliktów, które nie ominęły również Sierra Leone – państwa położonego w zachodniej Afryce, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. W 1991 roku w kraju rozgorzała wojna domowa, która trwała aż do 2002 roku. Bezpośrednio w wojnie śmierć poniosło około 100 tysięcy osób, nie wlicza się do tego osób, które w trakcie konfliktu umarły z głodu i w wyniku chorób. Do dziś niektórzy byli rebelianci odpowiadają za napady rabunkowe, porwania i drobną przestępczość.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń