Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 dobrych krajów na emeryturę

Wybór kraju w którym spędzi się emeryturę to bardzo ważna decyzja. Jest wiele rzeczy do przemyślenia i kilka opcji, które należy mieć na uwadze. Przede wszystkim emeryt powinien wybrać kraj który ma wiele do zaoferowania: ciepła pogoda, dobry system opieki zdrowotnej, mnóstwo atrakcji do zwiedzania, dobra jakość komunikacji, niezły stosunek jakości do ceny, a nawet życzliwość mieszkańców czy poziom trudności integracji ze społecznością.

Jeżeli szukasz kraju na emeryturę, chcielibyśmy przedstawić ci 10 miejsc w których powinieneś bardzo dobrze się czuć. Pamiętając, że nigdzie nie jest idealnie, otwórz swój umysł na wyluzowany styl życia oraz ekscytującą nową kulturę.

1. Panama.
Panama zajęła pierwsze miejsce w naszym rankingu przede wszystkim ze względu na ogromną ilość zniżek z jakich mogą tu korzystać emeryci: 50% zniżki na bilety do kina i wydarzenia sportowe, 30% zniżki na transport publiczny, 25% zniżka na abonament telefoniczny oraz niskie rachunki za energię elektryczną i wodę. Średnia temperatura miesięczna w tym kraju wynosi 26-28 °C na nizinach i ok. 17–10 °C w górach. Pogoda jest tu przyjemna zarówno latem jak i zimą. Nie brakuje plaż, na których można się wygrzewać oraz kąpać się w ciepłej wodzie.

2. Ekwador.
Jeżeli chcesz żyć jak król przy niskich kosztach utrzymania, to powinieneś się wybrać do Ekwadoru. Ten kraj ma do zaoferowania jedne z najniższych kosztów życia na Ziemi. Wynajęcie apartamentu z jedną sypialnią w centrum miasta powinno cię kosztować około 340 dolarów (trochę ponad tysiąc złotych). Dużym plusem jest niezwykle bogaty ekosystem (około 10% gatunków roślin i zwierząt żyje w Ekwadorze) oraz wysoka średnia temperatura roczna wynosząca w stolicy kraju Quito (2850 m n.p.m.) około 15 °C i ponad 25 °C w częściach nizinnych kraju.

3. Malezja.
Na trzecim miejscu umieściliśmy Malezję – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, graniczące między innymi z Tajlandią i Singapurem. Mieszkanie poza centrum Kuala Lumpur (stolica Malezji) możemy wynająć już za około 1400 złotych – w mniejszych miastach i miejscowościach cena będzie jeszcze mniejsza. Tutejsi ludzie maja reputacje bardzo przyjaznych, a wielu z nich mówi po angielsku. Chrześcijanie stanowią około 9,5% ogółu ludności, także nie ma tu problemów ze znalezieniem kościołów katolickich.

4. Kostaryka.
Kostaryka może się pochwalić wspaniałą lokalizacją: w Ameryce Środkowej, nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. To kraj w którym panuje wieczne lato: średnie roczne temperatury wynoszą ok. 26 °C na wybrzeżu i 18-20 °C na wyższych wysokościach. Można tu wygodnie żyć nawet za około 3000 złotych miesięcznie (w tym wynajem mieszkania w stolicy kraju, rachunki i jedzenie) dlatego kraj upodobali sobie emeryci ze Stanów Zjednoczonych (20 000 emerytów każdego roku przeprowadza się z USA do Kostaryki). Co więcej, Kostaryka to kraj w którym dominuje chrześcijaństwo.

5. Hiszpania.
Jeżeli chcesz wypoczywać w komfortowych warunkach, a nie chcesz wyjeżdżać poza Europe, powinieneś spędzić emeryturę w Hiszpanii. To dobry wybór dla emerytów, którzy chcą się relaksować na słońcu i cieszyć się wszystkimi zachodnimi udogodnieniami. W ostatnich latach doszło tu do załamania rynku nieruchomości, dlatego ceny mieszkań i domów są bardzo niskie. W wielu miejscach kupisz dom lub mieszkanie o powierzchni 100+ m2 za mniej niż 100 000 złotych! Nic dziwnego, że niektórzy Polacy decydują się sprzedać to co mają w Polsce i wyprowadzić do Hiszpanii.

6. Kolumbia.
Kolumbia znalazła się na szóstym miejscu naszej listy z wielu powodów. Przede wszystkim duże miasta mają wiele do zaoferowania wszystkim emerytom: zniżki, doświadczenia kulturowe, niezawodne łącze Internetowe, dobry system transportu publicznego itd. Kolumbia może się pochwalić ciepłym klimatem, ale nie tak ciepłym jak chociażby Tajlandia. Ze względu na dużą różnicę wysokości klimat Kolumbii jest zróżnicowany: na wybrzeżu średnia roczna temperatura wynosi około 25 °C, zaś w górach od 12 °C do 17 °C.

7. Meksyk.
Meksyk to kolejny dobry kraj na emeryturę. Tutejsi ludzie są przyjaźni, a wielu z nich posługuje się językiem angielskim. Jeżykiem urzędowym Meksyku jest Hiszpański, więc jego nauka nawet emerytowi powinna pójść gładko. To kolejny kraj w którym trwa wieczne lato: Veracruz położone nad Zatoką Meksykańską ma średnią dzienną temperatur ok. 25 °C. Warto wspomnieć, że turystyka jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki meksykańskiej. Jedynym minusem wydaje się być wyższy niż w Polsce poziom przemocy.

8. Malta.
Malta to państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od włoskiej Sycylii. Kraj jest chętnie wybierany przez emerytów z Unii Europejskiej, ponieważ oferuje uczucie ucieczki od dawnego życia, przy jednoczesnym pozostawaniu w graniach Unii Europejskiej. Średnia temperatura zimą wynosi tu około 14 °C, zaś latem około 32 °C. Niestety nie możesz oczekiwać niskich kosztów utrzymania. Wynajem mieszkania z jedna sypialnią poza centrum miasta to koszt około 1400-1500 złotych.

9. Urugwaj.
Urugwaj ma do zaoferowania piękny kawałek świata, dlatego nie ma się co dziwić, że znajduje się wysoko na liście krajów w których warto spędzić emeryturę. Jest to kraj wielkości połowy Polski, który może się pochwalić średnią roczną temperaturą na poziomie 18-20 °C. Najchłodniejszym miesiącem jest czerwiec (10-12 °C), a najcieplejszym styczeń (24-27 °C). Każdego roku w Urugwaju odbywa się karnawał, z największymi obchodami w Montevideo. Poza emeryci będą zadowoleni z wielu innych atrakcji turystycznych.

10. Tajlandia.
Tajlandia to jeden z najczęściej odwiedzanych kierunków turystycznych, dlatego uważamy, że jest to również bardzo dobre miejsce na spędzenie emerytury. Pozytywne wrażenie sprawiają niskie koszty utrzymania. Za apartament w centrum miasta z jedną sypialnią trzeba zapłacić około 1400 złotych miesięcznie, zaś poza centrum około 750 złotych (w małych miejscowościach jeszcze mniej). Posiłek w niedrogiej restauracji kosztuje około 6 złotych od osoby, zaś trzydaniowy obiad w dobrej restauracji dla dwóch osób to koszt około 60 złotych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń