Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów w których jest bardzo bezpiecznie

Rozważając kondycję danego kraju często skupiamy się na czynnikach finansowych: budżecie państwa, PKB w przeliczeniu na mieszkańca, zadłużeniu czy stopie bezrobocia. Niewielu ludzi zwraca uwagę na wskaźnik przestępczości w przeliczeniu na mieszkańca, który jest bardzo ważny kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo osobiste.

Jako, że organizacja Social Progress Imperative przygotowała ranking państw najlepiej rozwiniętych społecznie, na który składają się 52 różne wskaźniki, postanowiliśmy przyjrzeć się krajom o najlepszym wskaźniku bezpieczeństwa osobistego (im wyższy, tym bezpieczniej w danym kraju).

1. Islandia: 93,45 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
Patrząc na to, że Islandia zajęła pierwsze miejsce w rankingu bezpieczeństwa osobistego, można wysnuć wniosek, że wskaźnik przestępczości jest najniższy wtedy, kiedy jest najzimniej. Islandczycy są jednym z najbardziej przyjaznych narodów świata. Jeżeli zobaczą osobę, która potrzebuje podwózki, to chętnie ją ze sobą zabiorą i jeszcze porozmawiają w drodze. Większe ryzyko od przestępców stwarza sama matka natura. Zimą na Islandię docierają niedźwiedzie polarne, wiec trzeba uważać by nie podejść do nich za blisko.

2. Szwecja: 93,35 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
Kraje skandynawskie znane są z bardzo niskiego wskaźnika przestępczości i dużego bezpieczeństwa. Osoby wybierające się do Szwecji w celach turystycznych czy w poszukiwaniu pracy mogą się czuć bardzo bezpiecznie. Największym zagrożeniem w kraju wydaje się być przemoc związana z alkoholem, drobne kradzieże i rabunki. Jednakże nawet to zagrożenie jest bardzo niskie, przynajmniej w porównaniu do innych części świata. Tutaj również natura stwarza większe zagrożenie od człowieka.

3. Norwegia: 92,75 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
Nie powinno nikogo dziwić, że sąsiad Szwecji, Norwegia jest również wysoko na liście najbezpieczniejszych krajów świata wg Social Progress Imperative. W Norwegii natura stwarza większe zagrożenie dla życia człowieka niż przestępcy. Wiele osób, szczególnie turystów, umiera każdego roku w górach lub nad morzem – zwykle po tym jak zostali ostrzeżeni przed zagrożeniem występującym w danym miejscu. Śmierć można tu ponieść na lodowcu, w wyniku uderzenia w łosia, a nawet z powodu trudnych warunków podogowych.

4. Szwajcaria: 92,75 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
To nie jest zaskakujące, że Szwajcaria jest jednym z najbezpieczniejszych krajów świata, zwłaszcza biorąc pod uwagę tutejszą kulturę. Kto był w Szwajcarii na wakacjach, ten wie, że naród ten jest bardzo życzliwy – takiego nastawienia można się było spodziewać po ludziach zamieszkujących ten neutralny kraj. Kobiety nie muszą obawiać się samodzielnej podróży po Szwajcarii, zaś sami kierowcy są bardzo zdyscyplinowani i bardzo rzadko popełniają poważne wykroczenia drogowe.

5. Dania: 92,56 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
Kopenhaga to stolica i największe miasto Danii, będące jednocześnie jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie. Mężczyźni i kobiety mogą czuć się bezpiecznie poruszając się ulicami Kopenhagi i podróżując po Danii. Kraj ma bardzo niskie wskaźniki przestępczości – największym problemem wydaje się być działalność kieszonkowców, którzy są obecnie w każdym większym mieście. Dlatego lepiej nie trzymać przy sobie większej gotówki, tylko korzystać z kart kredytowych.

6. Japonia: 92,33 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
Wskaźnik przestępczości w Japonii spada sukcesywnie od wielu lat, dzięki czemu w tym roku Kraj Kwitnącej Wiśni zajął szóste miejsce na liście najbezpieczniejszych państw świata. W samym tylko 2013 oku liczba morderstw i prób morderstw zmalała o 8,8% w porównaniu do roku wcześniejszego. Oczywiście można tu paść ofiarą kieszonkowca lub innych drobnych przestępstw, ale dotyczy to głównie najbardziej uczęszczanych atrakcji turystycznych, w klubach nocnych i barach.

7. Czechy: 92,08 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
Nasi południowi sąsiedzi z Czech również mogą się pochwalić bardzo dużym wskaźnikiem bezpieczeństwa osobistego i niewielkimi wskaźnikami przestępczości. Czechy wykazują się dużą stabilnością polityczną, bardzo mało ilością zabójstw i przestępstw z użyciem przemocy, dużą ilością patroli policyjnych. Szacuje się, że w tym kraju na każdy tysiąc mieszkańców przypada czterech policjantów (10 miejsce na świecie wśród krajów z największą liczbą policjantów przypadającą na mieszkańców).

8. Austria: 91,67 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
Rozbój, napaść i przestępstwa w ruchu drogowym są w Austrii jednymi z najniższych wśród krajów rozwiniętych. Nie tylko kraj jest bezpieczny, ale również jego stolica wypada bardzo dobrze. Na 215 przebadanych miast Wiedeń uplasował się na szóstym miejscu wśród najbardziej bezpiecznych. Miejscowi są bardzo przyjaźni dla turystów. W mniejszych miejscowościach można liczyć na gościnę po prostu pukając do drzwi. To nie do pomyślenia w wielu innych krajach.

9. Kanada: 91,58 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
Ogólnie rzecz biorąc Kanadyjczycy czują się bardzo bezpiecznie w swoim Kraju. Z ostatnich badań przeprowadzonych w tym kraju wynika, że 90% mieszkańców Kanadyjczyków nie boi się chodzić samotnie w nocy po swojej dzielnicy. Przestępczość w Kanadzie jest najniższa od 1972 roku, zaś w 2013 roku ogólny wskaźnik przestępczości spadł aż o 3% w porównaniu do roku ubiegłego. Do tego dochodzi bardzo mała liczba zabójstw, statystycznie 1,73 zabójstwa na 100 000 mieszkańców.

10. Słowenia: 91,39 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
Czołową dziesiątkę najbezpieczniejszych krajów świata zamyka Słowenia, ze wskaźnikiem bezpieczeństwa osobistego wynoszący 91,39 punktów. Również tutaj wskaźnik morderstw i prób morderstw jest bardzo niski. Do tego dochodzą niskie wskaźniki przestępstw w ruchu drogowym i rozbojów. W kraju jest na tyle bezpiecznie, że duża część przewodników turystycznych podaje kemping jako tanią alternatywę dla innych miejsc noclegowych. Chociaż Słowenia jest krajem o niskiej przestępczości to drobne kradzieże zdarzają się dosyć często.

Komentarze   

 
0 #1 Weronika 2014-08-21 15:14
Poszukałam na własną rękę i widzę, że Polska zajęła 22 miejsce na świecie pod względem bezpieczeństwa osobistego obywateli, także jest nieźle. Uzyskaliśmy 82,71 punktów i wyprzedziliśmy nawet Stany Zjednoczone :)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń