Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbardziej zanieczyszczonych miast na Ziemi

Szacuje się, że na całym świecie około 10 milionów ludzi żyje w obszarach bardzo zanieczyszczonych – w których woda, ziemia a nawet zanieczyszczone powietrze przyczyniają się do powstawania różnych form raka, chorób układu oddechowego i nerwowego, a także wieli innych długoterminowych problemów zdrowotnych.

Szacuje się, że w samym 2010 roku około 223 tysiące osób zmarło na raka płuc spowodowanego wdychaniem zanieczyszczonego powietrza. Ponad połowę z tych zgonów odnotowano w Chinach i Azji Wschodniej. Jeżeli myślałeś, że żyjesz w mieście w którym ciężko oddychać, sprawdź ranking najbardziej zanieczyszczonych miast świata.

1. Ahwaz w Iranie.
Ahwaz to miasto w południowo-zachodnim Iranie, zamieszkiwane przez około 1,5 miliona mieszkańców. Miasto może się pochwalić historią sięgającą III wieku i szybkim rozwojem w XX wieku, spowodowanym odkryciem złóż ropy naftowej w okolicy miasta. Według Światowej Organizacji Zdrowia w tym mieście spotkamy się z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na Ziemi (aż 372 mikrogramy zanieczyszczeń w każdym metrze sześciennym powietrza). Warto przypomnieć, że bezpieczny dla zdrowia poziom zanieczyszczenia wynosi 20 mikrogramów/m3. Gęsty smog w mieście zobaczycie na filmie:

2. Ułan Bator w Mongolii.
Ułan Bator to stolica Mongolii. Miasto położone jest w środkowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Tuul gol, w dolinie otoczonej czterema masywami górskimi. Takie położenie sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń powietrza, które tutaj wynosi aż 279 mikrogramów na metr sześcienny. Dla przykładu najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce ma Kraków, w którym stężenie pyłu zawieszonego sięga około 64 mikrogramów/m3. Warto wspomnieć, że populacja Ułan Bator wynosi około 1,2 miliona osób.

3. Linfen w Chinach.
Linfen to miasto o statusie prefektury miejskiej w środkowych Chinach, w prowincji Shanxi, nad rzeką Fen He. Miasto zamieszkuje około 250 tysięcy osób, zaś całą prefekturę około 4 milionów. Powietrze w tym miejscu jest zanieczyszczone malutkimi cząstkami popiołu, tlenkiem węgla, tlenkiem azotu, dwutlenkiem siarki a nawet arsenem i ołowiem. Wzgórza w pobliżu miasta są usiane zarówno legalnymi jak i nielegalnymi kopalniami, które przyczyniają się do zanieczyszczenia.

4. Dzierżyńsk w Rosji.
Jeżeli chcesz się przekonać jak żyje się w najbardziej zanieczyszczonym mieście w Rosji, powinieneś wybrać się do Dzierżyńska, zamieszkiwanego przez około 250 tysięcy osób. Miasto jest tak skażone, że Nowojorski Instytut Blacksmith uznał Dzierżyńsk za drugie, zaraz po Czarnobylu, najbardziej zanieczyszczone miejsce na Ziemi. Do końca zimnej wojny działały tu fabryki broni chemicznej, które doprowadziły do rozległego skażenia wód gruntowych. Co bardziej przerażające, miasto czerpie wodę pitną z tych zasobów.

5. Sumgait w Azerbejdżanie.
Sumgait to miasto we wschodnim Azerbejdżanie, położone nad Morzem Kaspijskim, zamieszkiwane przez około 280 tysięcy mieszkańców. Jest to miasto przemysłowe, znane głównie z przemysłu metalowego i chemicznego. Miasto boryka się z takimi zanieczyszczeniami jak chemia organiczna, metale ciężkie (w tym rtęć), toksyczne odpady złóż ropy naftowej, odpady z zakładów petrochemicznych itd. Śmiertelność w tym mieście jest około 50% wyższa niż w pozostałej części Azerbejdżanu.

6. Lahaur w Pakistanie.
Lahaur to miasto we wschodnim Pakistanie, stolica prowincji Pendżab, położone na zachodnim przedgórzu Himalajów. Szacuje się, że miasto jest zamieszkiwane przez około 6,3 miliona osób, około 3566 osób/km2. Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem tego miasta, bowiem przez cały rok jest pogrążone w półmroku. Do zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się samochody, przemysł a nawet pył z sąsiedniej pustyni. W mieście działa około 700 jednostek przemysłowych wykorzystujących paliwa kopalniane.

7. Nowe Delhi w Indiach.
Nowe Delhi to stolica Indii – najbardziej reprezentatywne, a jednocześnie najbardziej zanieczyszczone miasto w tym kraju. Nowe Delhi, choć pod względem administracyjnym jest osobnym miastem, stanowi jakby kolejną dzielnice miasta Delhi. Cała aglomeracja jest zamieszkiwana przez około 22 miliony osób, zaś jej ulicami porusza się około 3,5 miliona pojazdów spalinowych. Nic dziwnego, że w tym mieście każdy metr sześcienny powietrza zawiera około 198 mikrogramów zanieczyszczeń.

8. Norylsk w Rosji.
Norylsk to miasto zamknięte w azjatyckiej części Rosji w Kraju Krasnojarskim, w Tajmyrskim Okręgu Autonomicznym. Jest jednym z najbardziej na północ wysuniętych miast w Rosji, a jednocześnie jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Blacksmith Institute wskazuje, że największy w mieście zakład wytopu metali ciężkich produkuje aż 2 miliony ton dwutlenku siarki rocznie. Śnieg w mieście jest czary, czasami wręcz czarny, zaś w powietrzu unosi się zapach siarki.

9. Vapi w Indiach.
Vapi to miasto przemysłowe znajdujące się w tak zwanym Przemysłowym Pasie Indii – silnie uprzemysłowionym obszarze rozciągającym się przez cały kraj. W mieście zamieszkiwanym przez około 163 tysiące osób działa aż 50 dużych fabryk produkujących nawozy chemiczne, produkty petrochemiczne, leki oraz farby. Poza tym w mieście działa około 1000 mniejszych zakładów powiązanych z dużymi fabrykami. Zanieczyszczenia, które są przez nie produkowane w większości trafiają do ziemi lub do zbiorników wodnych.

10. La Oroya w Peru.
La Oroya (San Jerónimo de la Oroya) to niewielkie górnicze miasto w Peru, liczące około 35 tysięcy mieszkańców. Od 1922 roku działa tu amerykańska firma wydobywcza Doe Run, która ignorując ostrzeżenia ekologów składuje swoje odpady w okolicy miasta. Głównymi zanieczyszczeniami występującymi w mieście są dwutlenek siarki, ołów, miedź, cynk oraz odpady z nadmiernego i niekontrolowanego wydobycia. Aż 99% dzieci urodzonych w tym mieście nosi oznaki zatrucia ołowiem.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń