Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów, w których ludzie żyją za mniej niż 1$ dziennie

To trudne dla niektórych ludzi w krajach rozwiniętych, aby zrozumieć powagę globalnego ubóstwa. Jeszcze trudniejsze dla każdego z nas w świecie zachodnim, jest wyobrażenie sobie życia tylko za jednego dolara dziennie. To zaledwie trochę ponad 3 złote (3,11 zł wg dzisiejszego kursu). Taką kwotę większość z nas ledwie zauważy.

Mimo wszystko na całym świecie są miliony ludzi, które żyją za mniej niż dolara dziennie. Bardzo często dotyczy to ludzi żyjących w krajach, które są w trakcie procesu stabilizacji po przebytych problemach politycznych, społecznych i gospodarczych. Poniżej możecie zobaczyć jaki procent ludzi danego kraju żyje za mniej niż dolara dziennie. Dane pochodzą z badań przeprowadzonych przez Bank Światowy.

1. Mali: 73%
Mali (Republika Mali) to śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej, siódme co do wielkości w Afryce ze stolicą Bamako. Jest to kraj w którym większość społeczeństwa utrzymuje się z rolnictwa i rybołówstwa. W samym rolnictwie pracuje aż 80% społeczeństwa, produkując przede wszystkim ryż, kukurydzę, proso, tytoń i warzywa. Chociaż PKB na mieszkańca wynosi około 1200 dolarów, to aż 73% ludności kraju żyje za mniej niż 1 dolara dziennie.

2. Nigeria: 70%
Nigeria znajduje się również w Afryce Zachodniej, jednak w przeciwieństwie do Mali to państwo ma dostęp do morza. Mimo, że państwo jest jednym z największych na świecie eksporterów ropy i gazu ziemnego, to aż 70% ludności kraju żyje za mniej niż dolara dziennie. Jest to tym bardziej przerażające, kiedy spojrzymy na ogólną liczbę ludności zamieszkującej Nigerię, a jest to ponad 170 mln osób (7 najludniejszy kraj na świecie). Dużym problemem Nigerii jest korupcja i złe zarządzanie.

3. Republika Środkowoafrykańska: 67%
Republika Środkowoafrykańska to państwo w środkowej Afryce, położone w dorzeczach rzek Konga i Szari. Chociaż kraj jest wielkością zbliżony do Ukrainy, żyje tu zaledwie 4,4 mln osób. PKB na jednego mieszkańca wynosi 700 USD (wg siły nabywczej), jednak na najbogatsze 20% społeczeństwa przypada 65% dochodu. Szacuje się, że aż 70% społeczeństwa utrzymuje się z uprawy roli i leśnictwa. Jednocześnie 67% społeczeństwa utrzymuje się za mniej niż 1$ dziennie.

4. Zambia: 64%
Zambia to państwo położone w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Zambia wykazała się znaczną poprawą dochodów klasy średniej w ciągu ostatniej dekady, jedna nadal plasuje się wśród najbiedniejszych krajów świata. Szacuje się, że w sektorze rolniczym pracuje aż 86% społeczeństwa, wytwarzając zaledwie 15% PKB. Bank Światowy szacuje, że 64% Zambijczyków żyje za mniej niż dolara dziennie, zaś 42% żyje w ekstremalnym ubóstwie.

5. Niger: 61%
Niger (Republika Nigru) to państwo położone w Afryce Zachodniej na Saharze. Kraj jest niemal dwukrotnie większy od Francji, a mimo tego żyje tu tylko 15,3 mln osób. Kraj ten jest słabo rozwinięty gospodarczo, zaś PKB per capita wynosi zaledwie 980 USD/osobę. Niger jest trzecim największym na świecie producentem uranu, którego głównym importerem jest Francja. Szacuje się, że aż 61% ludności Nigru żyje za mniej niż dolara dziennie.

6. Burkina Faso: 61%
Burkina Faso to państwo w Afryce Zachodniej, bez dostępu do morza. Szacuje się, że PKB na mieszkańca wynosi tu zaledwie 602 dolary – przy czym aż 61% ludności żyje za mniej niż dolara dziennie. Klimat panujący w Burkina Faso nie pomaga w budowie efektywnego rolnictwa, a mimo to w tym sektorze gospodarki pracuje aż 80% ludności czynnej zawodowo. Dużym problemem kraju jest analfabetyzm, jego wskaźnik wynosi tu nawet 78,2%.

7. Gambia: 59%
Gambia (pełna nazwa: Republika Gambii) to państwo z dostępem do morza, położone w zachodniej części kontynentu afrykańskiego. Gambia jest najmniejszym krajem w Afryce, zamieszkiwanym przez około 1,7 mln osób. Gospodarka kraju opiera się głównie na rolnictwie, w którym zatrudnione jest około 3/4 ludności czynnej zawodowo. W uprawach dominują głównie orzeszki ziemne (50% eksportu), proso, sorgo, kukurydza, palma oleista, ryż i warzywa.

8. Sierra Leone: 57%
Sierra Leone to niewielkie państwo położone w zachodniej Afryce, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. To jedno z najbiedniejszych państw świata, którego PKB na mieszkańca wynosi 1 927 dolarów (Bank Światowy, 2013). Chociaż aż 2/3 ludności pracuje w rolnictwie, to większość gospodarki opiera się na wydobyciu diamentów oraz innych minerałów. Bank Światowy szacuje, że 57% ludności Sierra Leone żyje za mniej niż dolara dziennie.

9. Madagaskar: 49%
Madagaskar to państwo położone na wyspie Madagaskar w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Jest to kraj typowo rolniczy, w którym pracą na roli zajmuje się ok. 75% ludności czynnej zawodowo. Spore znaczenie ma Górnictwo, które tylko w 2012 roku przyczyniło się do 2% wzrostu PKB. Z badań przeprowadzonych przez Bank Światowy wynika, że 49% mieszkańców Madagaskaru żyje za mniej niż dolara dziennie.

10. Ghana: 45%
Ghana (Republika Ghany, ang. Republic of Ghana) to państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Aktualnie gospodarka kraju opiera się w głównej mierze na rolnictwie (czołowy producent ziarna kakaowego) i przemyśle ciężkim. Na 2016 rok zaplanowano rozpoczęcie wydobycia ropy i gazu ziemnego, więc możliwe, że kraj wyjdzie z poważnego dołka gospodarczego. Szacuje się, że 45% Ghańczyków żyje za mniej niż dolara dziennie.

Komentarze   

 
0 #1 Anika 2014-08-08 14:45
Jestem ciekawa czy za 100 dolarów w Mali żyłabym sobie spokojnie :) Skoro aż tyle społeczeństwa żyje tam za mniej niż 1 dolar, to pewnie ceny artykułów i żywności też są tańsze.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Budownictwo modułowe
- generalny wykonawca
inwestycji budowlanych

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń

Polecane