Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 narodów cierpiących z powodu negatywnych emocji

Świat jest nieco bardziej negatywnym miejscem niż jeszcze kilka lat temu – przynajmniej takie wnioski można wysnuć studiując Negative Experience Index przygotowany przez Gallup.

Gallup mierzy negatywne emocje w 138 krajach, pytając ludzi o to, czy poprzedniego dnia doświadczyli stresu, smutku, złości, bólu fizycznego lub zmartwień. Jeszcze w 2007 roku 24% ludzi odpowiadało na któreś z tych pytań twierdząco, zaś w 2013 było to już 27% ankietowanych. W Polsce 25% ludzi odczuwało negatywne emocje poprzedniego dnia – tak samo w Niemczech, Francji, Łotwie, Holandii. Daleko nam do krajów, których obywatele cierpią najbardziej. Przeczytacie o nich w naszym dzisiejszym rankingu.

1. Irak: 57%.
Jeżeli jesteś na bieżąco z wiadomościami ze świata, nie powinno cię dziwić wysokie miejsce Iraku w badaniu Gallupa. Od kiedy Saddam Husajn został odsunięty od władzy, kraj pozostaje niestabilny. Właściwie codziennie dostajemy negatywne wiadomości z Iraku. Tylko w lipcu mogliśmy czytać o Kurdach z północy chcących niepodległości, rzezi prostytutek i ich klientów w Bagdadzie, zamachu bombowym w którym zginęło 15 żołnierzy itd. Z tym wszystkim muszą się na co dzień mierzyć zwykli Irakijczycy.

2. Iran: 53%.
Kiedy w 2013 roku prezydentem kraju został umiarkowany Hassan Rouhani świat oraz sami mieszkańcy Iranu mieli nadzieję na poprawę sytuacji w kraju. Niestety zmiany na lepsze zachodzą bardzo powoli. Niedawno nawet zostały zniesione niektóre sankcje w zamian za rezygnację ze wzbogacania uranu. Mimo wszystko jest jeszcze wiele do zrobienia zanim ludzie poczują się tu lepiej. Dużym problemem w Iranie jest bezrobocie, ponieważ bez pracy pozostaje ponad połowa młodych w wieku do 25 lat.

3. Grecja: 50%.
Grecja jest jednym z tych krajów w które bardzo mocno uderzył ostatni kryzys finansowy. Tylko między 2008 a 2013 rokiem gospodarka Grecji skurczyła się aż o 23% i wciąż nie ma się najlepiej. Oczywiście kraj otrzymał wsparcie finansowe, które złagodziło zapaść, jednak w zamian za to rządzący musieli wprowadzić reformy uderzające w przywileje obywateli. Dziś bezrobocie w Grecji wynosi niemal 27%, zaś bezrobocie wśród młodych sięga niemal 60%. To sytuacja która bardzo często prowadzi do strajków i zamieszek.

Zobacz: 10 krajów, w których ludzie cierpią na depresję.

4. Egipt: 50%.
Egipt jest popularnym miejscem turystycznym, do którego przyjeżdżają ludzie z całego świata by zobaczyć piramidy i inne atrakcje pamiętające starożytność. Jednak dla ludzi w tym kraju życie nie jest usłane różami. Niemal 50% ludności kraju żyje poniżej granicy ubóstwa, do tego dochodzą problemy z antyrządową rebelią islamistyczną, terroryzmem i niepokojami społecznymi – z tym wszystkim będzie musiał sobie poradzić były wojskowy a zarazem nowy prezydent Abd al-Fattah as-Sisi.

5. Syria: 48%.
Dzisiaj sytuacja w Syrii nie wygląda najlepiej, więc nic dziwnego, że 48% Syryjczyków cierpi z powodu negatywnych emocji, takich jak stres, zmartwienia, smutek, złość a nawet ból fizyczny. W kraju miały miejsce pokojowe antyrządowe demonstracje przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada, które z czasem przerodziły się w zbrojne powstanie a następnie w wojnę domową. Jak dotychczas zginęło w niej 170 tysięcy ludzi, zaś 9 milionów osób musiało opuścić swoje domy. To ogromna ilość na 21 milionowe państwo.

6. Sierra Leone: 47%.
Chociaż wojna domowa skończyła się w Sierra Leone w 2002 roku, to wielu ludzi wciąż odczuwa jej skutki. Chociaż ugrupowania rebelianckie rozbroiły się po wojnie domowej, to niektórzy ich członkowie, którzy nie potrafili się znaleźć w nowej rzeczywistości bądź nie znaleźli pracy, wciąż odpowiadają za drobną przestępczość i napady rabunkowe. Mimo bogactw naturalnych gospodarka kraju jeszcze nie podniosła się po wojnie, wiec wielu ludzi żyje w ubóstwie. Ponad dekadę po wojnie w wielu miastach nadal brakuje dróg i są domy bez bieżącej wody i energii elektrycznej.

7. Cypr: 45%.
Cypr przystąpił do Unii Europejskiej w 2004 roku. Wtedy państwo było jednym z najbogatszych kandydatów wstępujących do UE, z bezrobociem wynoszącym zaledwie 3,5%. Niestety kilka lat później przyszło załamanie gospodarcze, które drastycznie zmieniło sytuację w kraju. Dzisiejszy Cypr nie przypomina tego sprzed 10 lat. Wystarczy wspomnieć, że obecnie bezrobocie na Cyprze wynosi ponad 16%, co z oczywistych względów przekłada się na negatywne emocje: stres, niepokój, smutek, złość itd.

8. Cypr Północny: 44%.
Cypr Północny ma jedną wspólną cechę z resztą wyspy: jego mieszkańcy cierpią z powodu negatywnych emocji. Cypr Północny, czy też Turecka Republika Cypru Północnego, to samozwańcze państwo zajmujące północną część wyspy Cypr zamieszkiwaną przez ludność turecką. Cypr oraz Cypr Północny dzieli tak zwana Zielona linia, strefa buforowa pod kontrolą ONZ. Z oczywistych względów społeczeństwo może być zaniepokojone sytuacją polityczną i ekonomiczną w państwie.

9. Kambodża: 42%.
Dla Kambodży przyszłość jawi się w jasnych barwach. Kraj nie jest już pod rządami Czerwonych Khmerów i napływa do niego coraz więcej inwestycji zagranicznych. W ostatnich czterech latach wzrost gospodarczy wynosił ponad 6%. Mimo wszystko Kambodża nadal jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, z PKB na mieszkańca wynoszącym zaledwie 900 dolarów. Duży odsetek mieszkańców utrzymuje się za mniej niż 1 dolara dziennie. Poza tym w kraju wciąż jest pełno min po Czerwonych Khmerach, które co jakiś czas ranią i zabijają ludzi.

10. Liban: 41%.
Liban bardzo często był w centrum konfliktów na bliskim wschodzie, więc ciężko tu o spokój. Teraz dodatkowo dochodzą problemy z mnóstwem syryjskich uchodźców, którzy według szacunków ekspertów stanowią już 1/4 populacji Libanu. Nic dziwnego, że w czasach kiedy Libanowi grozi polityczne i gospodarcze załamanie związane z napływem uchodźców syryjskich, ludzie są tu zaniepokojeni, zestresowani i źli. Ostatnio libijski minister spraw socjalnych przyznał, że "Bezrobocie podwoiło się, szczególnie wśród niewykwalifikowanych pracowników na tych w większości ubogich terenach".

Komentarze   

 
0 #1 gun40 2014-08-28 15:30
Badańie z 2013 roku, więc pewnie teraz wśród tych krajów znalazła by się Ukraina. Ciekawe kiedy Gallup zrobi nowe badanie.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Budownictwo modułowe
- generalny wykonawca
inwestycji budowlanych

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń

Polecane