Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najlepszych krajów na świecie

Ciężko określić, który kraj na świecie jest rzeczywiście „Najlepszy", bowiem to słowo może się odnosić do wielu rzeczy. Niektórzy mogą szukać kraju najlepszego do spędzenia wakacji, inni kraju najlepszego do życia, jeszcze inni kraju o najzdrowszym środowisku czy najlepiej działającym systemie opieki zdrowotnej.

Tak się składa, że analitycy z goodcountry.org stworzyli "Good Country Index", który jest oparty na 35 różnego rodzaju danych dotyczących wolności prasy, równouprawnienia, dobrobytu, nauki i technologia, kultury, ochrony środowiska itd. Na 125 zbadanych państw Polska uplasowała się na miejscu 52. Z krajów afrykańskich najwyższą pozycje uzyskała Kenia sklasyfikowana na 26 miejscu. Oto 10 najlepszych krajów świata wg "Good Country Index".

1. Irlandia.
Według analityków z goodcountry.org to Irlandia zasłużyła na miano najlepszego państwa świata. Irlandia zajęła nie tylko pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, ale również została liderem kategorii dobrobytu i równości. Kraj który ostatnio odbija się od dna po ostrym kryzysie gospodarczym może się pochwalić dużą wolnością handlu i obecnością swoich wolontariuszy ONZ poza granicami państwa. Irlandia plasuje się również w czołowej dziesiątce państw w takich kategoriach jak kultura, zdrowie i dobre samopoczucie.

2. Finlandia.
Druga pozycja w rankingu najlepszych krajów świata wg "Good Country Index" przypadła Finlandii, krajowi położonemu w Europie północnej. Mimo, że Finlandia zajmuje dopiero 64 pozycję na świecie pod względem wielkości, to jej wpływ w skali lokalnej oraz globalnej jest przeogromny. Finlandia zajmuje wysokie pozycje w dwóch ważnych kategoriach: nauce i technologii oraz dobrobycie. Poza tym Finlandia posiada bardzo dużą ilość laureatów Nagrody Nobla – a ten czynnik również był brany pod uwagę przy ustalaniu rankingu.

3. Szwajcaria.
Na najniższym stopniu podium znalazło się miejsce dla Szwajcarii, która pomimo, że jest państwem małym, to jednocześnie pozostaje bardzo wpływowa. Szwajcaria może się pochwalić pięknymi górami oraz wysokimi pozycjami w takich kategoriach jak nauka i technologia, dobrobyt i równość, zdrowie i dobre samopoczucie. Mimo, że zajęła dopiero 71 pozycję w kategorii pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, to jest krajem stanowczo neutralnym. Kraj wysoko oceniony za wolność handlu oraz inwestycje zagraniczne.

4. Holandia.
Holandia słynie nie tylko z tulipanów, wiatraków i luźnego podejścia do substancji odurzających. Holandia jest krajem wysoko ocenianym w takich jak kultura, dobrobyt i równość, zdrowie i dobre samopoczucie, więc wydaje się, że ma dobry wpływa na cały świat i jest bardzo dobrym miejscem do życia. Holandia jest bardzo wysoko oceniana za swoboda w przemieszczaniu się (małe ograniczenia wizowe) oraz wolność prasy. W Holandii pracuje wielu naszych rodaków, którzy na własnej skórze mogli się przekonać jak żyje się w tym państwie.

5. Nowa Zelandia.
Chociaż Nowa Zelandia uplasowała się w Top 10 tylko w dwóch kategoriach – Planeta i klimat, Nauka i technologia – to wysoka średnia pozycja z innych kategorii pozwoliła krajowi zająć piątą pozycję wśród najlepszych państw świata. Kraj został bardzo dobrze oceniony za ochronę środowiska. Przywiązuje się tu dużą uwagę do emisji CO2, a poza tym wiele osób żyje w ekologicznych domach, by w ten sposób pomóc w ochronie środowiska tej części ziemi. O pięknie krajobrazów Nowej Zelandii mogliśmy się przekonać w serii filmów „Władca pierścieni".

6. Szwecja.
Szwecja może się pochwalić kilkoma znanymi markami, które mają duży wkład w to jak wygląda świat. To właśnie ze Szwecji pochodzą takie marki jak H&M, IKEA, Volvo oraz Saab. Szwecja znalazła się w top 10 w kilku ważnych kategoriach, w tym: nauka i technologia, planeta i klimat, dobrobyt i równość, zdrowie i dobre samopoczucie. W kategorii planeta i klimat Szwecja zajęła trzecią pozycje, tuż za Islandia i Kanadą. Widać, że ludzie w tym kraju mają świadomość tego jak ich działania wpływają na środowisko naturalne.

7. Wielka Brytania.
Wielka Brytania jest domem rodziny królewskiej uwielbianej przez cały świat – dowodów sympatii było bez liku przy okazji narodzin dziecka księżnej Kate i księcia Williama. To także kraj, który zajął siódmą pozycję wśród najlepszych państw świata. Wielka Brytania uplasowała się w czołowej dziesiątce w takich kategoriach jak dobrobyt i równość, zdrowie i dobre samopoczucie, nauka i technologia. W tej ostatniej kategorii Wielka Brytania zajęła pierwsze miejsce, co zawdzięcza między innymi dużej liczbie Noblistów i publikacji naukowych.

8. Norwegia.
Z malowniczymi krajobrazami i urokliwymi miasteczkami, Norwegia zajęła ósmą pozycje w rankingu najlepszych państw wg "Good Country Index". Norwegia plasuje się wysoko w rankingu dobrobyty i równości oraz w kategorii planeta i klimat. Kraj udziela pomocy uchodźcom oraz często bierze udział w akcjach pomocy humanitarnej prowadzonych na całym świecie. Wszystkie te oznaki wskazują, że dla Norwegów jedność świata jest bardzo ważna i nie trzymają oni wszystkich bogactw swojego kraju wyłącznie dla siebie.

9. Dania.
Dania to piękny kraj, o wielu bogactwach kulturowych. To niewielkie państwo, graniczące od południa z Niemcami, znalazło się w pierwszej dziesiątce w takich kategoriach jak kultura oraz zdrowie i dobre samopoczucie. Dania jest również bardzo wysoko oceniania za eksport leków. Mimo niewielkich rozmiarów to właśnie z Danii pochodzi bardzo dużą ilość pomocy humanitarnej, która trafia do krajów trapionych przez biedę, wojnę i klęski żywiołowe. Kraj bez wątpienia ma bardzo duży wpływa na świat.

10. Belgia.
Belgia to kolejny kraj, który może się pochwalić wysokimi pozycjami w bardzo wielu kategoriach. Kraj jest wysoko oceniany w takich kategoriach jak dobrobyt i równość, zdrowie i dobre samopoczucie, kultura, swoboda przemieszczania się, wolność prasy, eksport kreatywnych towarów i usług itd. Belgia to jeden z najlepiej rozwiniętych krajów Europy, zaś podstawą gospodarki państwa jest wysoko rozwinięty przemysł – głównie hutniczy, maszynowy, elektrotechniczny, spożywczy, chemiczny oraz włókienniczy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń