Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów uwikłanych w sex-handel

Sex-handel nie ma granic, w mniejszym lub większym stopniu występuje w każdym kraju świata. W niektórzy krajach przyjmuje formę prostytucji, w innych handlu ludźmi. Pomimo, że zostały przyjęte międzynarodowe przepisy, których celem był przeciwdziałanie handlowi ludźmi, to wiele państw nie stosuje się do nich lub ma problemy z ich egzekwowaniem.

ONZ szacuje, że łączna wartość sex-handlu, w tym handlu ludźmi w celu wykorzystania seksualnego, wynosi 32 miliardy dolarów! Szacunki ONZ mówią jeszcze o tym, że 80% ofiar sex-handlu stanowią kobiety, zaś 20 mężczyźni. Ze względu na wiek w 50% przypadków ofiarami są dzieci, osoby które nie skończyły 18 lat. Poniżej przedstawiamy wam 10 krajów uwikłanych w sex-handel. Czasami są to kraje docelowe, innym razem tranzytowe.

1. Chiny.

Chociaż Chiny bardzo szybko stały się jednym z najbogatszych krajów świata, to wciąż mają tu duże problemy z sex-handlem. Ze względu na długie granice i ich słabą ochronę Chiny są uważane za kraj docelowy oraz tranzytowy. Jest to kraj w którym kobiety i dzieci są sprowadzane z krajów sąsiednich, takich jak Birma, Wietnam i Rosja. Jako, że męska populacja Chin jest większa niż populacja kobiet, możliwe jest, że przestępcy w ten sposób znaleźli tu pokaźny rynek zbytu. Faktem jest, że handel ludźmi w obrębie samych Chin jest wysoki.

2. Papua Nowa Gwinea.

Papua Nowa Gwinea to państwo w Oceanii graniczące z Indonezją, znajdujące się na północny-wschód od Australii. To kraj docelowy, tranzytowy a nawet źródłowy kiedy mówimy o sex-handlu. Papua Nowa Gwinea jest krajem charakteryzującym się ogromną różnorodnością językową, na co ma wpływ duża liczba plemion zamieszkujących ten skrawek ziemi. Czasami liderzy tych plemion wymieniają młode dziewczyny w zamian za przysługi polityczne, broń lub inne korzyści. W innym przypadku młode dziewczyny są wydawane za mąż za członków innych plemion.

3. Uzbekistan.

Uzbekistan to kraj źródłowy, z którego mężczyźni, kobiety oraz dzieci są wykorzystywane seksualnie oraz przy pracach przymusowych w innych państwach świata, nawet w Rosji, Japonii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W bardzo trudnej sytuacji są zwłaszcza młode kobiety i dziewczęta, które były wychowywane przez domy dziecka, ponieważ nie mają nikogo kto mógłby je chronić. W ostatnich latach w Uzbekistanie odnotowano wzrost sex-handlu, a mimo to rząd robi bardzo niewiele aby temu przeciwdziałać.

4. Iran.

Iran to kraj źródłowy, tranzytowy i docelowy handlu mężczyznami, kobietami i dziećmi. Młodzi chłopcy i dziewczęta z Afganistanu, które zamieszkały w Iranie bardzo często nie potrafią się odnaleźć w nowej sytuacji, przez co zostają ofiarami prostytucji. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost nastoletnich dziewcząt pracujących w prostytucji w stolicy kraju Teheranie. Kobiety, które skarżą się na wykorzystywanie seksualne mogą skończyć w więzieniu oskarżone o cudzołóstwo. Karą za tego typu „przestępstwo" jest śmierć.

5. Korea Północna.

Ze względu na mocno strzeżone granice Korea Północna nie jest krajem tranzytowym ani docelowym, za to jest krajem źródłowym sex-handlu. Kulejąca gospodarka kraju sprawiła, że wiele kobiet i mężczyzn zdecydowało się wyjechać za pracą do Chin, Rosji i Mongolii z którymi to państwami Korea Północna ma podpisane stosowne umowy. Rząd otrzymuje znaczną część pieniędzy jaką jego obywatele wypracują za granicą. W związku z tym wiele osób decyduje się dodatkowo dorabiać  po godzinach pracy własnym ciałem.

6. Kuba.

Kuba to kolejny kraj źródłowy kiedy mowa o sex-handlu. Seks-turystyka to tutaj wielki biznes, dlatego Kubę często odwiedzają turyści ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy zainteresowani prostytucją. Wpływ na to mają stosunkowo tania podróż, tanie ceny na Kubie oraz bardzo niskie statystyki HIV – o wiele niższe niż w innych krajach Karaibskich. Ma na to wpływ bardzo dobrze działający system opieki zdrowotnej. Alfonsi, taksówkarze a nawet hotelarze bardzo chętnie wskazują miejsca w których można zapłacić seks.

7. Gwinea Równikowa.

Gwinea Równikowa to niewielkie państwo położone na zachodnim brzegu centralnej Afryki. Pomimo wysokiego PKB wynoszącego 18000 USD na osobę, kraj znajduje się w drugiej setce wskaźnika rozwoju społecznego. Ze względu na duże wydobycie ropy w kraju pracuje wielu zagranicznych pracowników, co stwarza duży rynek zbytu dla prostytucji. Wiele młodych dziewczyn jest zmuszanych przez swoje rodziny do prostytucji, a pieniądze przez nie zarobione są wykorzystywane do utrzymania mieszkania i kupna jedzenia.

8. Zimbabwe.

Zimbabwe to kraj tranzytowy, docelowy oraz źródłowy sex-handlu mężczyznami, kobietami oraz dziećmi. Kobiety i dziewczęta, które żyją blisko granicy z RPA, Zambią i Mozambikiem pracują w domach publicznych znajdujących się po obu stronach granicy, w których obsługują głównie kierowców ciężarówek długodystansowych. Wiele kobiet, mężczyzn i dziewcząt wyrusza za pracą do RPA, Nigerii i Angoli. Na miejscu ich paszporty i dokumenty są rekwirowane, a ci przymuszani są do pracy i prostytucji.

9. Mauretania.

Mauretania to państwo w północno-zachodniej Afryce, położone nad Atlantykiem. To kraj pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia kiedy w grę wchodzi sex-handel. Młode kobiety i dziewczęta mauretańskie są przymuszane do prostytucji w ich własnym kraju, a nawet są przedmiotem handlu do krajów Bliskiego Wschodu, w których są zmuszane do świadczenia usług seksualnych. Mężczyźni z krajów Bliskiego Wschodu poszukują tu swoich przyszłych żon, którymi przez umowy z rodzinami często stają się młode dziewczyny.

10. Libia.

Libia jest krajem tranzytu i przeznaczenia dla całej Afryki Subsaharyjskiej i Azji. Migranci którzy przyjeżdżają do Libii często obierają sobie za główny cel przedostanie się do Włoch lub Grecji. Niestety na miejscu dokumenty niektórych z nich są rekwirowane, przez co ludzie nie są w stanie wrócić do domu a następnie są przymuszani do prostytucji. Jako, że rząd ma dość na głowie przez niepokoje panujące w kraju, aktualnie nie robi nic aby przeciwdziałać sex-handlowi. Wygląda na to, że nieprędko ulegnie to zmianie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń