Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


Szczęśliwa 7: Kraje w których pije się najwięcej wina

Wino jest integralną częścią diety niemal każdej cywilizacji od starożytności do czasów współczesnych. Mimo, że jego początki są niejasne, to prawdopodobnie pierwsze wina uzyskiwano przed 7 tysiącami lat na terenie dzisiejszego Iranu. Wino było również chętnie pite w starożytnych Chinach, Egipcie, Grecji oraz Cesarstwie Rzymskim – dowodów nie trzeba daleko szukać, picie wina przedstawiają nawet dzieła artystów żyjących w tamtych czasach.

Oczywiście picie wina jest również bardzo popularne w dzisiejszych czasach, w niektórych krajach bardziej niż w innych. Zobacz 7 państw w których pija się najwięcej tego trunku.

1. Luksemburg: 54,29 litra na osobę/rok.

Luksemburg to niewielki Europejski kraj wciśnięty miedzy Belgię, Francję i Niemcy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO. Żyje tu około 525 tysięcy osób, a każdy obywatel wypija ponad 54 litry wina rocznie! Większość rodzimych potraw w Luksemburgu to dania typowo chłopskie, jednak lwiej części posiłków towarzyszy picie wina. Szacuje się, że tutejszy przemysł produkuje niemal 200 tysięcy hektolitrów wina rocznie, a winogrona do produkcji wina pochodzą w dużej mierze z upraw winorośli w dolinie rzeki Mozeli. Wino w Luksemburgu jest opodatkowane tylko na 15%, więc tutejszy rząd osiąga zdrowy zysk z ulubionego napoju swoich rodaków.

2. Wyspa Norfolk: 46,68 litra na osobę/rok.

Wyspa Norfolk, znana też jako Terytorium Wyspy Norfolk, to australijskie terytorium zależne składające się z wyspy Norfolk i dwóch mniejszych wysepek: Philip i Nepean. Położona jest na Morzu Fidżi, na Oceanie Spokojnym pomiędzy Australią, Nową Zelandią i Nową Kaledonią. Terytorium to zamieszkuje około 2100 osób i działa tu jedna winnica „Two Chimneys Wines", która została otworzona w 2006 roku. Wyspa jest bardzo piękna a klimat łagodny (Średnia roczna temperatura wynosi ok. +20 °C) więc Norfolk jest popularnym kierunkiem turystycznym. To właśnie turyści odpowiadają w znacznej mierze za podwyższanie statystyk spożycia wina na wyspie.

3. Francja: 45,23 litra na osobę/rok.

Francja to pierwszy duży kraj na tej liście, wyróżniający się tak dużym spożyciem wina na obywatela. Nic dziwnego, skoro jedne z najlepszych win świata pochodzą właśnie z Francji, a najtańsze wina dostaniemy tu już za około 12 złotych za butelkę. Jeszcze przed dekadą wino mogły kupować osoby, które ukończyły przynajmniej 16 lat, jednak od 2006 roku minimalny wiek wynosi 18 lat. Picie wina stało się integralna częścią francuskiej kultury. Bardzo powszechne jest zamówienie kieliszka wina do obiadu nawet w dniu roboczym. Tutaj nawet dzieci dostają do kolacji i obiadu odrobinkę wina, które wśród Francuzów uważane jest za zdrowy trunek. Dzięki spożywaniu dużych ilości czerwonego wina Francuzi rzadziej chorują na choroby serca.

4. Portugalia: 42,49 litra na osobę/rok.

Portugalia słynie ze słodkiego wina „Porto", wytwarzanego z winogron zbieranych w dolinie rzeki Douro na północy kraju, w jej środkowym biegu. Wino to po wzmocnieniu spirytusem winnym osiąga zawartość alkoholu około 20%, jest więc całkiem mocne. Chociaż alkohol w Portugalii mogą spożywać ludzie od 18 roku życia (wcześniej od 16 lat), to młodzi w towarzystwie starszych członków rodziny mają okazję do spróbowania wina. Nawet policja często przymyka na to oko. Jeżeli jednak w grę wchodzą napoje spirytusowe, to osoba, która sprzedaje taki alkohol nieletnim może dostać grzywnę w wysokości nawet 30 tysięcy euro. Tak więc picie wina do obiadu przez młodych jest na miejscu, zaś spirytus lepiej omijać szerokim łukiem.

5. Włochy: 42,15 litra na osobę/rok.

Włochy są znane na całym świecie jako największy producent wina, więc nie jest zaskoczeniem, że wino stanowi integralny element włoskiej kuchni i tutejszej kultury. Jako, że włoskie ziemie to jedne z najstarszych regionów winiarskich na świecie, istnieją historyczne podstawy do picia wina w ilościach powyżej 40 litrów na głowę. Chociaż to za rzymian efektywność produkcji wina znacznie się poprawiła, to wino było tu już produkowane na długo przed Imperium Rzymskim, przez greckich i etruskich osadników. Wino jest pite we Włoszech w czasie lanczu i kolacji. Przed kryzysem gospodarczym pito tu ponad 45 litrów wina na głowę, jednak od kilku lat spożycie wina powoli spada.

6. Andora: 38,65 litra na osobę/rok.

Andora to niewielkie państwo bez dostępu do morza, położone między Francją a Hiszpanią. Zarówno pod względem powierzchni jak i ludności jest to jedno z najmniejszych państw świata, zamieszkiwane przez około 85 tysięcy osób. Andorczycy kochają ten trunek: szacuje się, że wino stanowi ponad 40% wszystkich alkoholi pitych w tym państwie. Eksperci uważają, że wysokie spożycie wina może być jednym z czynników warunkujących długie życie mieszkańców Andory, którzy średnio dożywają 84 lat. Jednocześnie spożycie wina na mieszkańca mogą podwyższać turyści, bowiem aż 80% PKB Andory stanowią przychody z Turystyki. Każdego roku Andora jest odwiedzana przez 9 milionów turystów.

7. Szwajcaria: 38,14 litra na osobę/rok.

Wino jest najbardziej popularnym napojem alkoholowym wśród Szwajcarów. Tradycje winiarskie mają tu długie korzenie i sięgają czasów Imperium Rzymskiego (chociaż niektórzy uważają, że winnice w Szwajcarii były już na długo przed pojawieniem się Rzymian). Szacuje się, że w Szwajcarii produkowane jest ponad 1 milion hektolitrów wina, które w większości jest wypijane w granicach kraju (tylko 2% wina idzie na eksport, głównie do Niemiec). Picie wina towarzyszy ludziom od młodego wieku. Tutaj już od 16 lat można legalnie kupić wino, chociaż dzieci próbują wina dużo wcześniej – chociażby podczas uroczystych posiłków w gronie rodziny.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń