Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów z najniższym średnim IQ obywateli

W 2002 roku profesorowie Richard Lynn i Tatu Vanhanen opublikowali kontrowersyjną książkę „IQ i Bogactwo narodów", w której przekonują, że bogactwo wszystkich krajów świata ma bezpośredni związek z poziomem inteligencji ich obywateli.

Według Richarda Lynna i Tatu Vanhanena najwyższe średnie IQ posiadają mieszkańcy Hongkongu, Korei Południowej i Japonii. W czołowej dziesiątce znalazło się również miejsce dla kilku Europejskich narodów, w tym Włochów, Niemców i Szwajcarów. Co ciekawe Polacy ze średnim IQ 99 plasują się na miejscu 16-18, wspólnie z Hiszpanami i Węgrami. Poniżej znajdziecie kraje, których populacja ma najniższe średnie IQ.

1. Gwinea Równikowa: 59 IQ.

Gwinea Równikowa, zwana również Republiką Gwinei Równikowej, to państwo położone w zachodniej części centralnej Afryki, wciśnięte między Kamerun i Gabon. Według Wskaźnika rozwoju społecznego (ang. Human Development Index, HDI) opisującego rozwój społeczno-ekonomiczny poszczególnych krajów Gwinea Równikowa zajmuje 117 miejsce na 177 sklasyfikowanych państw. Mimo wysokiego PKB (na co wpływa wydobycie i eksport ropy) kraj ma problemy z handlem ludźmi i wysoką umieralnością wśród dzieci – szacuje się, że co piąte dziecko umiera tu przed ukończeniem 5 roku życia.

2. Saint Lucia: 62 IQ.

Saint Lucia to niewielkie państwo położone na Morzu Karaibskim, na wyspie o tej samej nazwie. Pod względem powierzchni Saint Lucia nieznacznie ustępuje Singapurowi i wyprzedza Andorę. Te mały kraj o powierzchni 616 km² zamieszkuje populacja licząca sobie 173 tysiące osób. Kraj znajduje się na 88 miejscu Human Development Index, zaś edukacja jest tu bezpłatna i obowiązkowa. Niestety średnie IQ tutejszej populacji wynosi zaledwie 62 punkty. Eksperci wskazują, że może mieć to związek z dużą nierównością pomiędzy poszczególnymi klasami społecznymi.

3. Sierra Leone: 64 IQ.

Sierra Leone to mały kraj położony na zachodnim wybrzeżu Afryki, u brzegów Oceanu Spokojnego. Kraj wyniszczony przez wojnę domową, jest obecnie jednym z najbiedniejszych państw świata. Obecnie niemal cała gospodarka Sierra Leone opiera się na wydobyciu i eksporcie diamentów, zaś około dwóch trzecich ludności żyje z rolnictwa i rybołówstwa. Na wojnie domowej bardzo ucierpiał system edukacji. Straty są bardzo widoczne w systemie szkolnictwa wyższego, gdzie na 6 milionowy naród działają tylko 3 uczelnie wyższe.

Zobacz: 10 krajów z najwyższym średnim IQ obywateli.

4. Mozambik: 64 IQ.

Mozambik to duży afrykański kraj znajdujący się w południowo-wschodnim rogu kontynentu. Chociaż w kraju w ostatnich latach zanotowano spektakularny wzrost PKB, to jego mieszkańcy nadal cierpią z powodu niskiej średniej długości życia, dużej korupcji i 15-letniej wojny domowej, która miała tu miejsce w latach 1977-1992, a w której zginęło około miliona osób. Statystyki z 2003 roku mówiły o tym, że tylko 47,8% ludzi powyżej 15 roku życia potrafiło czytać i pisać. Sytuacja wciąż ulega poprawie, jednak w szkołach nie ma wystarczająco miejsc by pomieścić wszystkich chętnych do nauki.

5. Gabon: 64 IQ.

Gabon to kraj wielkością zbliżony do Wielkiej Brytanii, położony w zachodniej części centralnej Afryki, graniczący z Gwineą Równikową (1 miejsce w dzisiejszym rankingu). Kraj ma stosunkowo wysokie PKB, jednak według Wskaźnika rozwoju społecznego zajmuje dopiero 106 miejsce. Szacuje się, że Gabon przeznacza na edukację niemal 10% PKB. Poza tym edukacja jest obowiązkowa dla dzieci w wieku 6-16 lat. Mimo tego klasy są przepełnione a nauczyciele niedouczeni, co odbija się na poziomie inteligencji całe populacji. Krążą również plotki, że Gabon mógł stać się ofiarą wadliwej metodologii wykorzystanej przez Lynna i Vanhanena.

6. Etiopia: 64 IQ.

Etiopia to kraj położony we wschodniej części kontynentu afrykańskiego, tzw. Rogu Afryki. Etiopia to również jeden z najuboższych krajów świata. W 2009 roku PKB wyniósł tylko 33,92 mld USD (zaledwie 418 USD na mieszkańca). W latach 1984-1985 miała tu miejsce ogromna klęska głodu, która dotknęła około 8 milionów ludzi i spowodowała śmierć około 1 miliona osób. Odbiło się to na całej gospodarce kraju, a w rezultacie spowodowało degradację systemu edukacji. Mimo, że od tego czasu system edukacji był świadkiem kilku ulepszeń, przed nim wciąż długa droga ku lepszemu.

7. Demokratyczna Republika Konga: 64 IQ.

Demokratyczna Republika Konga  jest jednym z siedmiu krajów, które w badaniu Richarda Lynna i Tatu Vanhanena wykazały średnie IQ na poziomie 64 punktów. Historia tego ogromnego kraju położonego w Afryce środkowej jest bardzo burzliwa. Kraj dawniej znany jako Zair, jest obecnie zamieszkiwany przez 73 miliony osób, co daje mu 18 miejsce na Liście państw świata według liczby ludności. To jeden z tych krajów gdzie służy bardzo duża liczba dzieci żołnierzy. Dzieci zamiast trzymać w dłoni przybory szkolne, biegają z bronią palną.

Zobacz: 10 krajów, w których możemy się spotkać z dziećmi-żołnierzami.

8. Republika Środkowoafrykańska: 64 IQ.

Republika Środkowoafrykańska to państwo położone w samym sercu kontynentu afrykańskiego, od południa graniczące z Demokratyczną Republiką Konga. Chociaż kraj posiada duże walory turystyczne i bogactwa naturalne, to słaba infrastruktura i duża korupcja powodują, że jest to jedno z najuboższych państw świata. System edukacji Republiki Środkowoafrykańskiej jest uważany za jeden z najgorszych na świecie. Szacuje się, że tylko 56,6% ludzi dorosłych potrafi czytać i pisać. Również to państwo ma problem z dziećmi służącymi w siłach zbrojnych.

9. Kamerun: 64 IQ.

Kamerun to państwo w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską, zamieszkiwane przez 20 milionów osób. Kamerun był kiedyś kolonią Niemiecką, zanim został przydzielony pod kontrolę Francji i Wielkiej Brytanii po I Wojnie Światowej. Kwestie językowe i mała liczba nauczycieli to główne problemy, którym musi stawić czoła tutejszy system edukacji. Jest to jeden z najbiedniejszych krajów w Afryce subsaharyjskiej. Szacuje się, że poziom bezrobocia w całym kraju wynosi zatrważające 30%! W niektórych regionach Kamerunu nie potrafi pisać i czytać ponad 60% dorosłych.

10. Republika Konga: 65 IQ.

Republika Konga to kraj położony w środkowej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim. Mieszka tu trochę ponad 4 miliony osób, zaś PKB na mieszkańca wynosi 3346 dolarów na osobę (dane z 2012 roku wg Międzynarodowego Funduszu Walutowego). Chociaż edukacja jest tu obowiązkowa to system edukacji cierpi z powodu niedofinansowania. Kiedy dodamy do tego fakt, że kraj jest politycznie niestabilny (ostatnia wojna domowa miała tu miejsce w latach 1997 – 1999) to naturalne, że oddziałuje to negatywnie na edukację.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń