Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów, w których ludzie cierpią na depresję

Czym jest depresja? To zaburzenie psychiczne charakteryzujące się pogorszeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem. Wyróżniamy między innymi depresję epizodyczną, nawracającą, przewlekłą a nawet sezonową. Na całym świecie na depresję cierpią miliony osób – w niektórych krajach ten odsetek jest większy, w innych mniejszy.

Poniżej przedstawiamy wam dziesiątkę państw w których najwięcej ludzi cierpi z powodu depresji. Dane opierają się na statystykach opublikowanych przez US Census Bureau oraz stronę statisticbrain.com. Obywatele których krajów są najbardziej przygnębieni? Jakie czynniki mają na to wpływ? Więcej w rozwinięciu dzisiejszego rankingu.

1. Stany Zjednoczone: 9,6%.

Nie ulega wątpliwości, że po latach przyzwyczajenia do dobrobytu, Amerykanów mogła dopaść depresja spowodowania globalnym kryzysem gospodarczym. Ludzie w dalszym ciągu tracą pracę, a gospodarka wychodzi z recesji bardzo powoli. Wśród ludzi cierpiących w Stanach Zjednoczonych na depresję znajdziemy osoby niezdolne do spłacania swoich kredytów, osoby które utraciły dom, nastolatków, kobiety cierpiące na depresję poporodową oraz osoby otyłe, dla których przybieranie na wadze ma ogromny wpływ na nastrój.

2. Ukraina: 9,1%.

Każdy kto chociaż raz włączył wiadomości w ostatnich kilku miesiącach, doskonale wie co dzieje się teraz na Ukrainie. Mimo wszystko, depresja wśród Ukraińców ma znacznie głębsze podłoże. Wielu ludzi cierpiało z powodu depresji już wtedy, gdy Ukraina została uznana jednym z tych krajów, który najbardziej ucierpiał z powodu kryzysu gospodarczego. Oczywiście, obecna sytuacja polityczna nie ułatwia sprawy. Wielu ludzi mieszkających na Ukrainie nie jest pewnych swojej przyszłości. Być może w ostatnim czasie depresja zbiera tu jeszcze większe żniwo.

3. Francja: 8,5%.

Francja to kraj wiecznej miłości i niezapomnianych kochanków? Z pewnością wielu z nas właśnie z tym kojarzy się ten piękny kraj. Niestety Francuzi bardzo często popadają z depresją, która jest ma podłoże w ich pesymistycznym podchodzeniu do życia. To właśnie Francuzi już od kilku lat przodują we wszystkich rankingach spożywania największej ilości antydepresantów. Depresja jest tu sporym problemem. Każdego roku ponad 12 tysięcy Francuzów decyduje się na śmierć samobójczą, nie mogąc sobie poradzić z przygnębieniem i poczuciem bezsilności.

4. Holandia: 6,9%.

Mimo, że jedne z ostatnich badań wykazały, że Holandia jest najlepszym miejscem do wychowywania dzieci, to Holendrzy przodują w europejskich rankingach dotyczących depresji. Czasopismo BMC Medicine opublikowało badania z których wynikach, że Holendrzy znajdują się w TOP 3 narodowości najbardziej zagrożonych depresją. Naukowcy argumentują, że wysoki poziom depresji w społeczeństwach zamożnych jest związany ze słabszymi więziami rodzinnymi. W krajach biednych więzi rodzinne są silniejsze, wiec i depresja jest niższa.

5. Kolumbia: 6,8%.

Na wysoki wskaźnik depresji w Kolumbii ma wpływ wiele czynników. Chociaż bezrobocie wynosi tu trochę ponad 10%, to jednocześnie jest to najwyższy wskaźnik bezrobocia w rejonie  Ameryki Łacińskiej i Karaibów – a jak udowodniono, niepowodzenia w życiu zawodowym mają wpływ na psychikę człowieka. Ponadto Kolumbia to kraj o bardzo wysokim wskaźniku przestępczości. Szacuje się, że ponad 10% PKB Kolumbii pochodzi z produkcji narkotyków, głównie kokainy.

6. Liban: 6,6%.

W pamięci wielu Libańczyków jest jeszcze wybuch wojny domowej lat 70-tych XX wieku oraz upadek gospodarczy państwa. Począwszy od lat 90-tych XX wieku gospodarka kraju jest powoli odbudowywana, jednak w dalszym ciągu nie brakuje tu konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych. Od 2011 roku trwa tu konflikt między sunnitami i szyitami, zapoczątkowany serią antyrządowych protestów przeciwko formowaniem się rządów zdominowanych przez partie prosyryjskie. W takich warunkach nietrudno o depresję.

7. Belgia: 6,2%.

Społeczeństwo Belgii jest równie zamożne co Holendrzy, i z tego też powodu depresja ma tu podobne podłoże. Słabsze relacje między członkami rodziny, zajmującymi się karierą i zarabianiem pieniędzy, powodują poczucie bezsilności w sytuacjach wywołujących stres. Ludzie, którym wydaje się, że nie mogą polegać na innych są bardziej narażenie na depresję. Jako, że w kraju zalegalizowana jest eutanazja, istnieje poważne ryzyko tego, że osoby chore na depresje zdecydują się na „legalne samobójstwo".

8. Hiszpania: 4,9%.

Ciepły klimat, atrakcje turystyczne, piękne plaże i słońce świecące przez cały dzień – wydawać by się mogło, że w takich warunkach Hiszpanie powinni być jednymi z najszczęśliwszych ludzi na świecie. Niestety tak nie jest. W kraju w którym ogólna stopa bezrobocia wynosi 26% nie ma powodów do optymizmu. Zwłaszcza gdy spojrzymy na bezrobocie wśród młodych Hiszpanów – tutaj pracy nie ma aż 55,5% osób. Młodzieży, która nie ma perspektyw na przyszłość, bardzo łatwo popaść w głęboką depresję.

9. Meksyk: 4,8%.

Badania wykazały, że depresja w Meksyku dotyka więcej kobiet niż mężczyzn, oraz zwiększa się wraz z wiekiem. Jeżeli chodzi o poziom depresji w Meksyku, to warto przyjrzeć się tutejszej kulturze i edukacji. Osoby o większym wykształceniu, którym udało się odnieść sukces, są o wiele odporniejsi. Depresja często dotykała kobiety rozwiedzione, dla których rozpad małżeństwa był ogromnym ciosem. W kraju w którym wartości rodzinne są tak silne, rosnący odsetek rozwodów przyczynia się również do depresji w rozbitych rodzinach.

10. Włochy: 3,8%.

Włochy to kolejny kraj, w którym depresja przybrała na silne po załamaniu gospodarczym. Jeszcze w 2007 roku bezrobocie we Włoszech wynosiło niecałe 6%, zaś obecnie bez pracy jest 12,5% ludności czynnej zawodowo. Bardzo duże bezrobocie jest wśród młodych ludzi, gdzie bez pracy jest 41,6% ludzi. Włochom ciężko walczyć z depresją również ze względów kulturowych. Aż 75% badanych uważa, że osoby cierpiące na choroby psychiczne powinny unikać mówienia o nich. To nie pomaga pozbyć się narastających problemów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń