Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów z najwyższym średnim IQ obywateli

Szacuje się, że około 50% populacji ziemi ma IQ na poziomie 90-110 punktów. Jedynie 0,5% ludzi posiada inteligencję wysoką i bardzo wysoką, a wynik ich testów na inteligencje przekracza 140 punktów. Wśród nich jest koreański fizyk Kim Ung-Yong, u którego test na inteligencję wskazał 210 punktów, dzięki czemu człowiek ten trafił do Księgi rekordów Guinnessa.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że niemożliwe jest dokładne zmierzenie inteligencji człowieka, dlatego wszelkie testy IQ są bardzo kontrowersyjne. Mimo wszystko testy IQ nadal stanowią bardzo dobrą rozrywkę i potrafią wskazać jak wypadamy na tle innych ludzi. Również ten ranking należy traktować jak rozrywkę. Przyjrzyjcie się temu, które kraje mogą się pochwalić najwyższym średnim IQ obywateli.

1. Hongkong: 107 IQ.

Chociaż Honkong nie jest typowym krajem, tylko Specjalnym Regionem Administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej, to w oficjalnych publikacjach (w tym ONZ i MFW) często wymieniany jest jako osobny podmiot. Hongkong może się pochwalić bardzo skutecznym systemem edukacji, który plasuje się na drugim miejscu, zaraz za Finlandia, wg OECD. Chociaż powierzchnia Hongkongu wynosi zaledwie 1104 km2, to działa tu niemal tysiąc szkół. Obywatele Hongkongu mogą się pochwalić wieloma sukcesami w matematyce i innych naukach.

2. Korea Południowa: 106 IQ.

Korea Południowa, w porównaniu do swojego północnego sąsiada, to bardzo zaawansowany kraj. To właśnie Koreańczycy korzystają z Internetu o najwyższej średniej prędkości na świecie, walnie przyczyniając się do ułatwienia dostępu do badań i informacji. System edukacji w Korei Południowej jest bardzo wysoko oceniany, jednak ze względu na ścisłą strukturę i nacisk na konkurencję przyczynia się do zwiększenia współczynnika samobójstw wśród młodych, zwłaszcza w okresie egzaminów. Niektórzy uczniowie spędzają nawet 14 godzin dziennie na nauce.

3. Japonia: 105 IQ.

Chyba nie ma się co dziwić, ze naród który jest nierozerwalnie związany z zaawansowaną technologia i elektroniką, posiada tak wysokie średnie IQ. To właśnie Japonia może się pochwalić jednymi z największych sukcesów w robotyce. Japonia posiada kilka naprawdę dobrych uniwersytetów, które są nie tylko jednymi z najlepszych w Azji, ale i na świcie. Uniwersytet w Tokio oraz Uniwersytet w Osace regularnie plasują się w TOP 50 najlepszych uniwersytetów świata najbardziej prestiżowych rankingów.

4. Tajwan: 104 IQ.

Kontynuując podróż po Azji przyjrzyjmy się Republice Chińskiej, państwu które jest lepiej znane jako Tajwan. Jest to kraj rozwinięty przemysłowo, w którego eksporcie dominują produkty elektroniczne. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm z Tajwanu jest Acer, jeden z największych producentów komputerów osobistych na świecie. Tajwan również może się pochwalić dobrym systemem edukacji. Uczniowie bardzo często zapisują się na zajęcia pozalekcyjne, w tym na naukę języka angielskiego.

5. Singapur: 103 IQ.

Singapur to miasto-państwo położone w południowo-wschodniej Azji., zamieszkiwane przez 5,4 miliona osób (7540 osób na km2). Singapur zajmuje drugie miejsce, po Japonii, na liście najbardziej rozwiniętych azjatyckich państw. Gospodarka kraju opiera się głównie na usługach finansowych, turystyce,  przemyśle stoczniowym, tekstylnym i petrochemicznym. Jako, że eksport znacznie przewyższa import, Singapur może sobie pozwolić na wydawanie nadwyżki pieniędzy na projekty społeczne, dotyczące edukacji i nauki.

6. Holandia: 102 IQ.

Dwanaście lat obowiązkowej nauki, pomogły ludziom w Holandii wynieść swój kraj na szczyt dzisiejszego rankingu. Średnie IQ holendrów jest takie samo jak mieszkańców Włoch, Niemiec i Austrii. Kraj może się pochwalić dobrym systemem edukacji, który jest uznawany za dziewiąty najlepszy na świecie, przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Sprawność intelektualną pozwala utrzymać aktywność fizyczna. Dzięki zamiłowaniu do rowerów Holendrzy są jednym z najbardziej aktywnych narodów świata.

7. Włochy: 102 IQ.

Szóste miejsce z Holandią dzielą Włochy. Według testów inteligencji przeciętny Włoch może się pochwalić IQ ocenianym na 102 punkty. Co ciekawe, kraj może się pochwalić bardzo barwna i bogatą historią, która pamięta czasy Imperium rzymskiego i tamtejszych uczonych. Włoscy malarze, rzeźbiarze, pisarze i poeci są znani na całym świecie. Wystarczy wspomnieć o Leonardo da Vinci, Dante Alighieri, Michale Aniele czy Galileuszu aby uzmysłowić sobie, że Włochy od wieków są domem dla bardzo inteligentnych osób.

8. Niemcy: 102 IQ.

Jak widać po tej liście, poziom IQ ma bezpośredni związek z poziomem rozwoju kraju. Nie inaczej jest w tym przypadku, bowiem Niemcy to europejska potęga gospodarcza. Kraj posiada jedną z najwyższych wartości PKB na świecie, pozostawiając w tyle takie kraje jak Francja i Wielka Brytania. W Niemczech znajdziemy kilka z najlepszych uniwersytetów świata. Np. Uniwersytet w Heidelbergu, który powstał w 1386 roku, posiada związek z 55 laureatami Nagrody Nobla. Noblistów znajdziemy wśród studentów oraz wykładowców.

9. Austria: 102 IQ.

Austria to kolejny kraj, obok Holandii, Włoch i Niemców, który może się pochwalić wysokim średnim IQ mieszkańców. Edukacja jest bezpłatna dla wszystkich dzieci i obowiązkowa co najmniej przez 9 lat. Uniwersytet Wiedeński, założony przez księcia Rudolfa IV w 1365 roku, jest najstarszym uniwersytetem w krajach niemieckojęzycznych. Austria może się również pochwalić wieloma uniwersytetami o światowym standardzie, na których studiuje mnóstwo studentów zagranicznych. Tylko na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu studiuje ponad 5 tysięcy studentów zagranicznych.

10. Szwajcaria: 101 IQ.

Przeciętny Szwajcar może się pochwalić IQ ocenianym na 101 punktów, co daje Szwajcarii zaszczytne 10 miejsce dzisiejszego rankingu inteligencji. Szwajcaria od pokoleń słynie z bardzo dobrych zegarmistrzów i bankierów, a wiec zawodów, które wymagają dużej ilości myślenia, cierpliwości i dokładności. Szwajcarska Politechnika Federalna w Zurychu oraz Politechnika Federalna w Lozannie znalazły się w TOP 10 najlepszych uniwersytetów Europy wg Times Higher Education. Co więcej, to dwie najlepsze politechniki na Starym Kontynencie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń