Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


Top 10 największych miast w Chinach

Chiny to jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Według ekspertów już w latach 2020-2030 ich PKB wzrośnie do poziomu, który pozwoli im na zdeklasowanie Stanów Zjednoczonych w rankingu największych gospodarek świata (zobacz). Nic więc dziwnego, że Państwo Środka jest coraz częściej odwiedzane przez turystów wybierających się tam w interesach, w celach poznawczych, religijnych lub rekreacyjno-wypoczynkowych.

Rozwój państwa najlepiej uwidaczniają miasta i ich zmieniająca się panorama. Dlatego też przygotowaliśmy dla was zestawienie 10 największych miast w Chinach. Sami zobaczcie, gdzie warto wybrać się na wycieczkę.

1. Chongqing

Chongqing to miasto wydzielone położone w środkowych Chinach. Szacuje się, że w całej jednostce administracyjnej (miasto + jego okolice) mieszka około 29 milionów osób – z czego obszar zurbanizowany zamieszkuje około 6 lub 7 milionów. Powstało w 1997 roku i od tego czasu jest jednym z najprężniej rozwijających się miast, jedną z najszybciej rozwijających się prowincji. Do największych atrakcji miasta możemy zaliczyć duży diabelski młyn, Bramę do Nieba, Halę Ludową, Muzeum w Chongqing, Rzeźby skalne w Dazu (lista UNESCO) i Szczyt Skarbów.

Zobacz 40 rzeczy w których Chiny są najlepsze na świecie

2. Szanghaj

Jedno z największych miast Chin, całą jednostkę administracyjną zamieszkuje około 23 miliony osób. Szanghaj zaczynał jako wieś w czasach dynastii Song, w czasach dynastii Ming miasto zostało otoczone murem, następnie zostało ważnym portem morskim (dynastia Qing), by z czasem dojść do stanu obecnego. Pomimo, że miasto jest ważnym portem i centrum finansowym to znajduje się tu całkiem dużo atrakcji turystycznych: wieża Oriental Pearl, wieża Jin Mao, tor Formuły 1, Ogród Yuyuan, ulica Nankińska będąca deptakiem handlowym oraz Świątynia Nefrytowego Buddy.

3. Pekin

Pekin, stolica Chin, to miasto wydzielone które zamieszkuje około 19,6 miliona osób – z czego w samym mieście mieszka około 8 milionów. To wielki ośrodek gospodarczy, polityczny i kulturalny. Miasto było wielokrotnie niszczone i odbudowywane, ostatnio podczas II Wojny Światowej w wyniku walk pomiędzy siłami chińskimi a japońskimi. Do największych atrakcji turystycznych miasta należy Plac Tian'anmen, Zakazane Miasto, Pałac Letni, Świątynia Nieba oraz znajdujący się w rejonie Badaling jeden z odcinków Wielkiego Muru Chińskiego.

4. Tiencin (Tianjin)

Dane z 2011 roku dotyczące populacji Tiencin mówią o tym, że miasto wydzielone zamieszkuje około 13,5 miliona osób, z czego w samym mieście mieszka około 4,5 miliona. To duży ośrodek handlu i przemysłu, ważny port położony w pobliżu ujścia rzeki Hai He do Morza Żółtego. Będąc w mieście warto odwiedzić takie atrakcje jak: Tianhougong, Luzutang, Świątynia Wielkiego Współczucia, Shijia Dayuan, muzeum i park rozrywki w dawnym radzieckim lotniskowcu „Kijew", Góra Panshan, Wielka Ściana Huangyaguan oraz Fort Dagukou, z dynastii Qing.

5. Chengdu

Chengdu to miasto położone w środkowych Chinach, w prowincji Syczuan. Zespół miejski jest domem dla 14 milionów osób, podczas gdy obszar zurbanizowany jest zamieszkiwany przez około 7 milionów osób. Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym (w 2007 uznane jednym z najlepszych miast do inwestycji w Chinach) i kulturalno-naukowym. Do największych atrakcji aglomeracji możemy zaliczyć: Chińską Bazę Badawczo-Hodowlaną Pandy Wielkiej, Zoo, rzekę Jing Jiang, Świątynię Markiza Wu oraz liczącą 1200 lat Świątynię Wenshu.

Zobacz ciekawe festiwale obchodzone w Azji

6. Kanton (Guangzhou)

Kanton to miasto w południowych Chinach będące ważnym portem morskim, ośrodkiem handlowym, przemysłowym i kulturalno-naukowym. Miasto, będące gospodarzem Letnich Igrzysk Azjatyckich z 2010 roku, jest domem dla około 11 milionów osób. Do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta należy: Park Yuexiu, Wieża Zhenhai z 1380 roku, Muzeum Prowincji Guangdong, Pomnik Pięciu Baranów, Ogród Orchidei, Świątynia Sześciu Banianów i Meczet Huaisheng. Największym budynkiem miasta jest Guangzhou TV Tower mierząca 600 metrów.

7. Shenzhen

Shenzhen to zazwyczaj pierwszy przystanek dla turystów odwiedzających Chiny. To jeden z głównych portów morskich, ośrodek gospodarczy, finansowy i turystyczny. Cały ośrodek miejski jest zamieszkiwany przez około 10,3 miliona osób. Trudno sobie wyobrazić, ale jeszcze w 1979 roku miasto było niewielką wioską rybacką. W 1980 roku utworzona pierwszą strefę ekonomiczną i od tego czasu nastąpił gwałtowny wzrost miasta i okolic. Największymi atrakcjami miasta są muzea, sklepy, liczne punkty usługowe oraz stadion Shenzhen Bay Sports Center.

8. Dongguan

Dongguan to ważne przemysłowe miasto położone w delcie Rzeki Perłowej, będące domem dla 8,2 miliona osób. Miasto nosi niechlubna nazwę „Chińskiej stolicy seksu" z rozbudowanym sektorem usługowym na który składają się domy publiczne, salony masażu, kluby nocne, centra z saunami oraz bary karaoke. Szacuje się, że w tym sektorze jest zatrudnionych od 500 000 do 800 000 osób. W mieście znajduje się największe centrum handlowe świata (tutaj więcej), które w większości pozostaje puste. Do pozostałych atrakcji miasta możemy zaliczyć Guan Yin Shan i wiszący most Humen Pearl River.

9. Hangzhou

Hangzhou to miasto położone we wschodnich Chinach, stolica prowincji prowincji Zhejiang. Szacuje się, że cały zespół miejski zamieszkuje około 8,1 miliona osób. Miasto może się pochwalić 2200 latami tradycji. Już w średniowieczu było jednym z największych miast świata. Hangzhou jest często nazywane "najwspanialszym i najbardziej luksusowym miastem świata". Na turystów czekają tu takie atrakcje jak: Jezioro Zachodnie, Pagoda Baochu z 968 roku, Pagoda Liuhe z 970 roku, Świątynia Lingyin, Muzeum Chińskiej Herbaty oraz wyspa Santan Yinyue usypana w epoce Ming.

10. Hongkong

Hongkong to duże miasto położone na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim. W mieście będącym jednym z najważniejszych centrów handlowo-finansowych świata mieszka około 7 milionów osób. Hongkong przyciąga do siebie rzesze turystów, którzy odwiedzają miasto w celach biznesowych i w ramach turystyki zakupowej: głównie do wolnocłowych sklepów po zakupy. Miasto odznacza się dużą liczbą nowoczesnych zabudowań, w tym wieżowców. Do największych atrakcji zliczamy Wzgórze Wiktorii oraz Hong Kong Disneyland.

Zobacz listę najbogatszych Chińczyków

Komentarze   

 
+2 #3 wiktoria 2015-09-22 17:10
ekstra są chiny
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D :D :D ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Cytować
 
 
+1 #2 Andrzej 2015-03-27 15:07
Super prezentacja, z filmów można odnieść wrażenie, że Chiny to bardzo nowoczesne państwo. Chętnie wybrałbym się tam na wycieczkę.
Cytować
 
 
+1 #1 Jack 2013-12-12 14:21
Ładnie, dwa chińskie miasta mają populację większą jak Polska :) Z miast, które tu wymieniliście z chęcią odwiedziłbym Kanton, bardzo fajnie wygląda na filmie.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń