Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbardziej skorumpowanych państw w 2015 roku

W wielu krajach biednych i rozwijających się, korupcja jest jednym z głównych środków prowadzących do celu. Zdarza się, że to właśnie dzięki korupcji można sobie wywalczyć pozytywne dla siebie zmiany przepisów, czy wygraną w jakimś dużym przetargu. Ale korupcja istnieje również na dużo mniejszą skalę, np. w służbach mundurowych, które w zamian za korzyść finansową mogą przymykać oczy na niektóre wykroczenia.

Dziś mamy dla was listę dziesięciu najbardziej skorumpowanych państw w 2015 roku. Lista ta powstała między innymi w oparciu o informacje płynące z takich stron jak transparency.org oraz heritage.org.

1. Somalia.

Od 1991 roku trwa tu wojna domowa. Według CIA, Somalia w zasadzie nie ma rządu, a większość mieszkańców żyje z rolnictwa lub rybołówstwa. Ponadto o somalijskich piratach bardzo często mowa w TV. Nic dziwnego, że w tych warunkach szerzy się korupcja.

Somalia

2. Korea Północna.

To państwo, które jest odseparowane od świata jak żadne inne. Ludzie klepią tu biedę i kombinują jak mogą, by poradzić sobie w dobie międzynarodowych sankcji. Oczywiście ten azjatycki kraj jest jednym z najbardziej skorumpowanych.

Korea Północna

3. Sudan.

Biorąc pod uwagę to, że w tym państwie od lat trwają zawirowania, to ma sens, że znalazło się w pierwszej trójce najbardziej skorumpowanych. Ponad połowa Sudańczyków żyje w ubóstwie, a nieliczne firmy są paraliżowane niekompetencją urzędników.

Sudan

4. Afganistan.

Kolejnym krajem trawionym przez korupcję, państwem w którym od lat brakuje stabilizacji, jest Afganistan. Słabością Afganistanu jest nieefektywne przywództwo. Tutaj wciąż wiele do powiedzenia mają agresywni lokalni liderzy.

Afganistan

5. Sudan Południowy.

Sudan południowy jest samodzielnym krajem od 2011 roku. W oddzieleniu się od Sudanu, oraz niewielkim wieku państwa można upatrywać powodów wysokich wskaźników korupcji. Zanim dojdzie tu do ładu, minie jeszcze wiele lat.

Sudan Południowy

6. Irak.

Irak ma wiele problemów: zawirowania polityczne, protesty, powstania, przemoc i brak doświadczonych urzędników to tylko czubek góry lodowej. Wiele krajów rozwiniętych stara się pomóc, ale niewiele z tego wychodzi.

Irak

7. Turkmenistan.

Ten kraj graniczy z jednymi z najbardziej skorumpowanych państw na świecie, i sam ma wiele do powiedzenia gdy w grę wchodzi korupcja. Jeszcze do niedawna, bo od 1991 do 2013 roku, Turkmenistan był dyktaturą jednopartyjną.

Turkmenistan

8. Uzbekistan.

Ten mało nam znany kraj jest republiką, w której wprowadzono autorytarne rządy prezydenckie. Nieprzerwalnie od 1991 roku prezydentem Uzbekistanu jest Islom Karimov. Ludzie opierają swoje życie głównie na rolnictwie.

Uzbekistan

9. Libia.

O Libii dość często mówią w telewizji, więc większość ludzi kojarzy, że kraj walczy z zawirowaniami politycznymi i powstaniami. Obecnie trwa tu wojna domowa, w trakcie której na terenie Libii własną operację rozpoczęło Państwo Islamskie.

Libia

10. Erytrea.

Nie słyszałeś o tym państwie? Erytrea to państwo w Afryce Wschodniej, graniczące między innymi z Sudanem. Państwo od wielu lat znajduje się na ostatniej pozycji w różnych rankingach wolności prasy. Od 1993 roku prezydentem jest Isajas Afewerki.

Erytrea

Komentarze   

 
0 #1 CKK 2015-06-18 10:12
Jakiś nie kompletny ten ranking! Gdzieś między 2 a 3 miejscem powinna znaleźć się Polska! Tylko, że tu korupcja jest (prawie) legalna!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń