Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 niezwykłych miast z całego świata

Każdy z nas doskonale wie jak wygląda typowe miasto – intensywna zabudowa, mała ilość terenów rolniczych, dobra organizacja, duże zagęszczenie ludności, przemysł, dobra komunikacja i wiele, wiele więcej.

Jednakże na świecie istnieją również miasta nietypowe, miasta których nie dotyczą ogólnie przyjęte normy. Miasta będące połączeniem różnych kultur, miasta wypełnione śmieciami, czy też miasta rządzone wyłącznie przez kobiety. Na świecie istnieje wiele niezwykłych, czasem wręcz dziwnych miast - poniższa lista przedstawi ci kilka z nich. Jeżeli znasz inne ciekawe miasta i miasteczka, zachęcamy do podzielenia się wiedzą w komentarzach pod artykułem.

1. Manshiyat Naser, Egipt – miasto śmieci.

Ciężko w to uwierzyć, ale egipskie miasto Manshiyat Naser, zamieszkane przez około 260 tysięcy osób (dane z 2006 roku) jest całe wypełnione śmieciami. Większość mieszkańców tego miasta żyje z recyklingu odpadów pochodzących z wielomilionowego Kairu. Szacuje się, że przetworzeniu ulega tu około 90% śmieci – część jest odzyskiwana jako surowiec, część spalana do ogrzania domów, odpadki organiczne są zjadane przez świnie, a reszta? Jest zakopywana na pustyni lub zalega w mieście.

Manshiyat Naser, Egipt – miasto śmieci

2. Thames Town, Chiny – podrobione miasto.

Chińczycy niejednokrotnie udowadniali, że potrafią podrobić wszystko – nawet miasta. Tutaj możesz zobaczyć miasteczko Thames Town, znajdujące się około 30 kilometrów od centrum Szanghaju, stylizowane na typowe angielskie miasteczka. Budowa miasta została zakończona w 2006 roku. Mimo, że może ono pomieścić około 10 tysięcy osób, to z uwagi na wysokie ceny apartamentów nie ma wielu chętnych by tu zamieszkać. Może się to zmienić w przyszłości, wraz z bogaceniem się chińskiego społeczeństwa.

Thames Town, Chiny – podrobione miasto

3. Noiva Cordeiro, Brazylia – miasto kobiet.

Noiva Cordeiro to miasteczko położone na północy Brazylii. Co takiego szczególnego jest w tym miejscu? Wyobraź sobie miasto zamieszkiwane i rządzone tylko przez kobiety – tak takie jest Noiva Cordeiro w Brazylii. Mężczyzn można tu zobaczyć bardzo rzadko, a jeżeli już to najczęściej są to synowie, którzy po ukończeniu 18 roku życia wyprowadzają się z miasta. W weekendy można trafić na mężów niektórych pań, ale to również rzadkie zjawisko. Obecnie cała społeczność liczy sobie około 600 kobiet.

Noiva Cordeiro, Brazylia – miasto kobiet

4. Neft Dashlari, Azerbejdżan – naftowe miasto na morzu.

Neft Dashlari to miasto zbudowane od podstaw na środku Morza Kaspijskiego, sześć godzin rejsu statkiem od najbliższego lądu. Kiedy pod koniec pierwszej połowy XX wieku odkryto tu ogromne złoża ropy naftowej, błyskawicznie rozpoczęto budowę 2 tysięcy szybów i 300 kilometrów łączących je mostów. Do tego powstały tu bloki, centra kulturalne i wiele więcej. Dziś trudno żyć w tym mieście, jednakże nadal jest domem dla niespełna 5 tysięcy mieszkańców.

Neft Dashlari, Azerbejdżan – naftowe miasto na morzu

5. Auroville, Indie – miasto utopia.

Auroville zostało założone w 1968 roku i obecnie mieszka tu około 2 tysięcy osób z całego świata. Miasto jest dobrze znane ze złotego globu znajdującego się w centrum miasta, jednak tym co przyciąga tu turystów jest utopijne społeczeństwo. Nie ma tu pieniędzy, nie ma rządu i mamy do czynienia z brakiem przepisów. Mimo, że mieszkają tu ludzie z całego świata, to panuje między nimi spokój i harmonia. Jeżeli w przyszłości chciałbyś tu zamieszkać, językiem urzędowym jest angielski.

Auroville, Indie – miasto utopia

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń