Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


Top 10 największych obszarów miejskich w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku. Chociaż jest to państwo nieco mniejsze od Polski, oraz trochę większe od Wielkiej Brytanii, to tak naprawdę większość z nas wie o nim bardzo niewiele.

Piękne krajobrazy Nowej Zelandii są nam znane głównie z serii filmów "Władca Pierścieni" i "Hobbit". Państwo składa się z dwóch większych i wielu mniejszych wysp. Jako, że Nową Zelandię zamieszkuje tylko 4,4 miliona osób, większość tutejszych miast jest dużo mniejsza od tego co znamy z naszego podwórka. Możecie się o tym przekonać spoglądając na listę największych obszarów miejskich w Nowej Zelandii.

1. Auckland.
Auckland to największy obszar miejski Nowej Zelandii. Mieszka tu 1 413 700 osób, czyli znaczna część mieszkańców całego państwa. Auckland jest nazywane miastem żagli, a to z powodu dużej popularności żeglugi w tym regionie. Oficjalne dane podają, że aż 135 tysięcy jachtów i motorówek jest zarejestrowanych w tym mieście.

Zdjęcie miasta Auckland z Nowej Zelandii

2. Wellington.
Wellington to stolica i drugi największy obszar miejski Nowej Zelandii. Szacuje się, że cały obszar miejski zamieszkuje 393 600 osób. Duże wpływy do budżetu miasta zapewnia turystyka – w tej branży pracuje tu około 9% osób zdolnych do pracy. Popularną atrakcją turystyczna jest Muzeum Miasta Wellington i Morza.

Zdjęcie miasta Wellington z Nowej Zelandii

3. Christchurch.
Christchurch to obszar miejski zamieszkiwany przez 375 200 osób, największe miasto na Wyspie Południowej. Wielu turystom przypomina typowe angielskie miasta. Mamy tu kina, bardzo duże parki, teatr i wiele więcej. Do ciekawych atrakcji zaliczają się Most Pamięci, Katedra Świętego Sakramentu, Katedra ChristChurch i plac Cathedral Square.

Zdjęcie miasta Christchurch z Nowej Zelandii

4. Hamilton.
Hamilton to obszar miejski w regionie Waikato, będące domem dla 218 800 osób. Miasto może się pochwalić mocnym przemysłem spożywczym. Znajduje się tu jedna z największych na świecie fabryk mleka sproszkowanego, a ponadto miasto jest słynne z produkcji maszyn rolniczych.

Zdjęcie miasta Hamilton z Nowej Zelandii

5. Napier-Hastings.
Napier-Hastings to obszar miejski składający się z dwóch bliźniaczych miast Napier oraz Hastings, zamieszkanych łącznie przez 128 800 mieszkańców. W mieście Napier znajdziemy jeden z nielicznych na świecie zwartych zespołów urbanistycznych w stylu Art déco, zaś w Hastings rozwinięty przemysł spożywczy i włókienniczy.

Zdjęcie miasta Napier z Nowej Zelandii

6. Tauranga.
Na miejscu szóstym znajduje się Tauranga, obszar miejski zamieszkany przez 127 700 osób. Miasto został zbudowane wokół portu i jest jednym z głównych ośrodków biznesu, handlu międzynarodowego, kultury i mody w Nowej Zelandii. W mieście występuje klimat umiarkowany morski, który czasami jest opisywany jako subtropikalny.

Zdjęcie miasta Tauranga z Nowej Zelandii

7. Dunedin.
Dunedin to miasto położone na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej, nad Zatoką Otago. Dużą atrakcją miasta jest Baldwin Street – najbardziej stroma ulica świata o nachyleniu 38%. Warto wspomnieć, że zatoka i wzgórza wokół Dunedin są pozostałością wygasłego wulkanu. Miasto jest domem dla 116 200 osób.

Zdjęcie miasta Dunedin z Nowej Zelandii

8. Palmerston North.
Palmerston North to ósmy największy obszar miejski w Nowej Zelandii, liczący sobie 82 400 mieszkańców. Miasto znajduje się w głębi lądu, w pobliżu północnego brzegu rzeki Manawatu. Posiada wiele atrakcji turystycznych i udogodnień, w tym centrum handlowe "The Plaza", parki, biblioteki, dużą ilość restauracji itd.

Zdjęcie miasta Palmerston North z Nowej Zelandii

9. Nelson.
Nelson to piękne miasto na północnym wybrzeżu Wyspy Południowej. Leży nad zatoką Tasmana, posiada port i z trzech stron otoczone jest górami. W pobliżu miasta znajdują się trzy parki narodowe i jaskinie, więc jest co zwiedzać. Szacuje się, że Nelson posiada około 64 100 mieszkańców.

Zdjęcie miasta Nelson z Nowej Zelandii

10. Rotorua.
Na miejscu dziesiątym znajduje się miasto Rotorua, będące domem dla 56 200 mieszkańców. Największymi atrakcjami miasta są pobliskie jezioro Rotorua, jedyny maoryski teatr, źródła geotermalne wód siarkowych, park geotermalny Te Puia z gejzerem Pohutu, jezioro Tarawera itd. Każdego roku przyjeżdża tu około 1,6 miliona turystów.

Zdjęcie miasta Rotorua z Nowej Zelandii

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Budownictwo modułowe
- generalny wykonawca
inwestycji budowlanych

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń

Polecane