Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 nietypowych miast z całego świata

Miasta to jednostki administracyjne większe od wsi, posiadające własną nazwę, rząd i granicę, charakteryzujące się dużą intensywnością zabudowy i małą ilością terenów rolniczych. Tak najogólniej można by scharakteryzować większość miast, jednakże na świecie istnieją miasta, które znacznie różnią się od innych. Mogą być wyjątkowe ze względu na ludzi, którzy je zamieszkują, zabudowę lub położenie.

Pięć takich wyjątkowych miast znajdziesz w rozwinięciu rankingu. Wśród nich miasto emerytów, miasto umarłych a nawet miasto będące kopią innego. Znasz inne nietypowe miasta? Możesz je wymienić w komentarzach pod artykułem.

1. The Villages, Stany Zjednoczone.
The Villages to miasto znajdujące się na Florydzie, zaprojektowane specjalnie z myślą o emerytach. Badania pokazują, że aktualnie jest to jedno z najszybciej rosnących miast w Stanach Zjednoczonych. Mamy tu ponad 100 tysięcy mieszkańców, którzy w większości poruszają się po mieście w wózkach golfowych. Co ciekawe to właśnie w tym mieście pobito rekord Guinnessa na najdłuższą paradę wózków golfowych (3321 wózków).

Miasto The Villages

2. Büsingen am Hochrhein, Niemcy.
Chociaż Büsingen am Hochrhein to miasto niemieckie, to jest ono otoczone z każdej strony przez ziemię Szwajcarii. Miasto jest oddzielone od Niemiec około 700 metrowym pasem ziemi, w najwęższym miejscu. Biorąc pod uwagę to nietypowe położenie, Büsingen am Hochrhein wydaje się bardziej szwajcarskie niż niemieckie. Miasto posiada nawet szwajcarski i niemiecki kod pocztowy, a jego drużyna piłki nożnej gra w lidze szwajcarskiej.

Miasto Büsingen am Hochrhein, mapa

3. Colma, Stany Zjednoczone.
Miasto Colma w Kalifornii, niedaleko San Francisco, ma więcej martwych niż żywych mieszkańców. Szacuje się, że obecnie mieszka tu około 1500 ludzi, zaś pochowanych jest 1,5 miliona. Ma to związek z tym, że na początku XX wieku zakazano pochówków w granicach miasta San Francisco, więc cmentarze zaczęto organizować w Colma. Obecnie ponad 70% gruntów miasta zajmują cmentarze, o czym możecie się przekonać spoglądając na mapy Google.

Miasto cmentarzy Colma

4. Ordos, Chiny.
Ordos to miasto wybudowane na około 1,5 miliona mieszkańców, znajdujące się w Chinach, w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Swego czasu magazyn Time nazwał je współczesnym miastem duchów, a to dlatego, że zaledwie 10% mieszkań jest zamieszkałych. Miasto wygląda na bardzo spokojne. Po szerokich ulicach jeżdżą pojedyncze samochody, a o miejsce na parkingu nie trzeba się martwić. Podobno większość mieszkań została już kupiona, jako inwestycja na przyszłość.

Miasto Ordos

5. Hallstatt, Chiny.
Prawdziwe Hallstatt to austriackie miasteczko wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta miejscowość tak urzekła Chińczyków, że ci postanowili skopiować miasteczko i wybudować u siebie, w Huizhou w prowincji Guangdong na południu Chin. Budowa miasteczka pochłonęła około 940 milionów dolarów. Ciekawe jest to, że dzięki chińskiej kopii również oryginalne Hallstatt stało się jeszcze popularniejsze na świecie.

Miasto Hallstatt

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń