Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 dziwnych faktów, które mogą być dla ciebie zaskakujące

Świat w którym żyjemy jest pełen dziwnych rzeczy – czasami wywołujących zdziwienie, innym razem obrzydzenie, kiedy indziej tak skrajne emocje jak strach lub radość. Czasami możemy zostać zaskoczeni podczas drogi do szkoły lub pracy, innym razem widząc coś ciekawego podczas powrotu do domu, lub po prostu czytając o tym w Internecie.

Na temat dziwnych rzeczy i zjawisk można by napisać długą książkę, jednak na przeczytanie takowej trzeba mieć sporo czasu. Szanujemy wasz czas, dlatego dzisiaj przygotowaliśmy listę dziesięciu dziwnych faktów, które mogą wywołać w was zaskoczenie. Jeżeli dysponujecie innymi ciekawostkami utwórzcie własny ranking lub dajcie znać w komentarzach.

1. Kufel nasienia może zaludnić ziemię.
Czy wiedziałeś tym, że w jednym mililitrze spermy znajduje się ponad 15 milionów plemników? Wiedząc, że do zapłodnienia wystarczy 1 plemnik (o ile ktoś wprowadzi go do komórki jajowej), to do zaludnienia Ziemi wystarczy około 500 mililitrów (0,5 litra) nasienia. W tych 500 mililitrach nasienia kryje się co najmniej 7,5 miliarda plemników! Uważajcie tylko aby nie rzucać tą ciekawostką przy jedzeniu lub kuflu piwa z przyjaciółmi.

Plemniki zmierzające ku komórce jajowej

2. Zerwanie może być niebezpieczne.
Zerwanie lub rozwód to jedno z najbardziej bolesnych doświadczeń jakie mogą dotknąć człowieka. Badania wykazały, że emocjonalne rozbicie związane z zakończeniem związku może powodować nawet objawy fizyczne, w tym ból w okolicy serca, zwany zespołem złamanego serca. Zerwanie może prowadzić do depresji, a ta jest jedną z najczęstszych przyczyn samobójstw. Te same badania wykazały, że ból psychiczny i fizyczny można łagodzić patrząc na zdjęcie byłego partnera/partnerki.

Smutna figurka ze złamanym sercem

3. Bycie zakochanym jest jak zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.
Jedną z ulubionych rzeczy wszystkich ludzi żyjących na świecie jest miłość. Co wiesz o miłości? Czy wiedziałeś, że uczucie zakochania jest podobne do uczucia doświadczanego przez narkomana? Czy wiedziałeś, że u ludzi którzy doświadczają miłości maleje poziom serotoniny i wzrasta poziom dopaminy, podobnie jak u ludzi cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne? To by wyjaśniało dlaczego ludzie zachowują się tak chaotycznie kiedy w grę wchodzi miłość.

Zakochana para o zachodzie słońca

4. Marihuana jest bardziej przydatna niż nam się wydaje.
Pisząc o „Marysi", piszemy o jednym z najpopularniejszych ziół wykorzystywanym na całym świecie. Szacuje się, że marihuana jest trzecią (po alkoholu i papierosach) najpopularniejszą używką świata – jednak jest ona dla organizmu o wiele mniej szkodliwa niż alkohol czy papierosy. W marihuanie znajduje się Tetrahydrokannabinol (THC) który hamuje rozwój guza oraz ogranicza liczbę komórek nowotworowych. Poza tym marihuana działa przeciwbólowo.

Zdrowotna Marihuana

5. Alkohol posiada wiele korzyści zdrowotnych.
Ludzie kochają pić alkohol. Nie ma miejsca na świecie, gdzie nie opracowano by jakiegoś alkoholu. Chociaż alkohol w dużych ilościach szkodzi naszemu zdrowiu, to picie niewielkich porcji jest zdrowe. Pijąc jedno piwo dziennie dostarczamy organizmowi przeciwutleniaczy (spowalniają proces starzenia) oraz nieznacznie rozrzedzamy krew, co korzystnie wpływa na serce. Z drugiej strony wódka jest dobra w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

Kufel piwa

6. Żywe skamieniałości ratują życie.
Jednym z najbardziej fascynujących zwierząt morskich jest skrzypłocz, znany również jako mieczogon. Skrzypłocze żyją już na Ziemi od około 425 milionów lat, dlatego nazywane są żywymi skamieniałościami. Pancerz tych zwierząt zbudowany jest z chityny, która jest wykorzystywana w medycynie, kosmetyce i biotechnologii. Chitynę nakłada się na rany, co pozwala na szybsze gojenie, jak również pokrywa się nią igły i nici wykorzystywane do szwów.

Zdjęcie skrzypłocza, żywej skamieniałości

7. Największy penis na Ziemi należy do płetwala błękitnego.
Płetwal błękitny to największe zwierzę na Ziemi, dlatego można było spokojnie założyć, że również narząd rozrodczy samca tego gatunku będzie ogromny. Szacuje się, że średnia długość penisa płetwala błękitnego wynosi 2,7 metra, a podczas ejakulacji samiec potrafi wyrzucić z siebie niemal 20 litrów nasienia. Warto wspomnieć, że penis płetwala błękitnego można zobaczyć w muzeum penisów w Islandii.

Penis płetwala błękitnego w muzeum

8. Większość życia na Ziemi pozostaje nieodkryta.
Ocean jest źródłem niekończących się tajemnic, a ludzie spędzili niezliczoną ilość godzin i pieniędzy próbując odkryć i zrozumieć wszystkie jego sekrety. Szacuje się, że nawet 90% powierzchni oceanów pozostaje nieodkrytych. Człowiekowi łatwiej jest wyruszyć w kosmos i postawić pierwszy krok na Księżycu niż zbadać wzdłuż i wszerz Głębię Challengera położoną 10 994 metrów pod poziomem morza. Szacuje się, że w oceanach żyje aż 80% gatunków, a my jesteśmy świadomi istnienia tylko niewielkiej części.

Ocean, źródło życia

9. Komórki skóry człowieka są wszędzie.
Ciało człowieka jest niezwykle fascynujące, każdego dnia odrzuca martwe komórki i tworzy nowe. Szacuje się, że skóra człowieka jest regenerowana w całości w ciągu miesiąca, co oznacza, że człowiek zrzuca zewnętrzną warstwę skóry każdego dnia, niczym drzewo zrzucające liście jesienią. Gdzie znika naskórek? Przejedź palcem po zakurzonych meblach a będziesz wiedział. Komórki skóry stanowią około połowę kurzu w domu i znaczną część pyłu w powietrzu.

Kórz w około połowie składa się z martwego naskórka

10. Zjadamy robaki każdego dnia.
Czy tego chcesz czy nie chcesz, faktem jest, że niemal każdego dnia masz niezliczoną liczbę okazji do zjedzenia owadów. Ostatnio przeprowadzone badania wykazały, że przeciętny człowiek zjada około 430 owadów rocznie, nie będąc tego świadomym – to około 1,2 owada na dobę. Niektóre z tych owadów są zmielone (np. razem z ziarnami zbóż) a inne znajdują się w owocach i warzywach. Jeszcze inne, np. muchy i muszki, wpadają do naszego obiadu.

Mucha w zupie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane