Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 legendarnych potworów znanych na całym świecie

Każdy z nas słyszał opowieści o potworach: wampirach, wilkołakach, czarownicach, zombie i innych kreaturach. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym skąd one pochodzą? Na pewno są czymś więcej niż tylko naszą wyobraźnią. Są tylko legendą, czy realnym zagrożeniem, które czai się w ciemności?

Dawno, dawno temu najpopularniejszą legendą świata była ta mówiąca o smokach. Oczywiście w każdej kulturze smoki opisywano inaczej (zazwyczaj latające), jednak według jednej z legend było to zwierzę pożywiające się mięsem, z zębami ostrymi jak brzytwa, wężowym językiem i trującą śliną. Do takiego opisu pasuje jak ulał Waran z Komodo (zwany Smokiem z Komodo) odkryty w 1910 roku. To dobrze pokazuje, że w każdej historii może być ziarnko prawdy.

Na całym świecie nadal istnieje sporo legend dotyczących potworów i stworzeń kryjących się w wodach i lasach, na szczytach gór i w trudno dostępnych jaskiniach. Oprócz zeznań świadków, nie ma niezbitych dowodów na ich istnienie. Być może w przyszłości niektóre  z tych mitów znajdą rozwiązanie i staną się rzeczywistością. Dlatego dziś chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej kilku niesamowitym legendom o przedziwnych stworzeniach.

1. Czarownice.

Czarownice przez długi czas były kojarzone z krzywymi nosami, zieloną skórą pokrytą brodawkami, roztrzepanymi włosami, lataniem na miotle, magicznymi eliksirami, klątwami i dietą bogatą w dzieci. Podobno żyły w małych domkach w głębi lasu, a nawet zawarły pakt z diabłem w zamian za nadprzyrodzone moce. Nawet dwóch papieży w historii ludzkości wierzyło w czarownice, byli to Jan XXII oraz Innocenty VIII.

Historie o czarownicach są mieszkanką przesądów i błędnego odczytania pewnych zjawisk, które były niezrozumiałe dla ludzi żyjących kilka wieków temu. Niekiedy o czary oskarżano uwodzicielskie kobiety, które podobały się wielu mężczyznom. Innym razem za czarownicę uważano kobietę, która świetnie znała się na ziołach oraz leczyła ciężko chorych i rannych, którym nikt nie wróżył powrotu do zdrowia.

2. Wampiry.

Wampiry to nieśmiertelne potwory o białej skórze, żywiące się krwią, nie posiadające cienia i odbicia w lustrze, ze słabością do czosnku i krzyży. Według legend mogło je zabić wyłącznie wystawienie na bezpośrednie światło słoneczne, ogień lub osikowy kołek. Wampiry to jedne z pierwszych demonicznych stworzeń pojawiających się historii. Każda kultura ma swoja wersję mitu o wampirach. Najstarsze opowieści o wampirach liczą sobie około 4 tysięcy lat, a pochodzą z Asyrii i Babilonu w Mezopotamii. Ostatnie badania pokazały, że wampirami mogli być nazywani ludzie chorujący na porfirię.

3. Wilkołaki.

Historie o wilkołakach, czyli ludziach zmieniających się w wilki, to kolejna bardzo stara legenda. Już w mitologii greckiej była mowa o przemianie ludzi w te stworzenia. Tak zwany Mit o Likaonie opowiada o niesławnym królu Arkadii, który wraz ze swoimi synami został przemieniony przez bogów w wilki. Wiara w to, że człowiek może się zmienić w wilka była powszechna również w XVI i XVII wieku. Wtedy to bardzo częste były procesy o wilkołactwo, zaś najsłynniejszym z nich był proces niejakiego Gilles'a Garniera.

4. Zombie.

Bezmyślne i bezduszne trupy spragnione ludzkiego mięsa – tak większości z nas jawią się typowe zombie, tak zwany żywe trupy. Według encyklopedii Wikipedia „Pojęcie zombie wywodzi się z kultu voodoo, w którym oznacza osobę silnie zniewoloną i ślepo lub nieświadomie wykonującą polecenia osoby kontrolującej ją, najczęściej będąc pod wpływem środków odurzających." Dopiero film George'a Romera „Noc żywych trupów" wypromował zombie jako nieumarłego powstającego z grobu, żywiącego się ludzkim mięsem i mózgiem. Czy taka przemiana jest możliwa? W świecie zwierząt TAK. Poczytajcie o mrówce z gatunku Camponotus leonardi infekowanej przez grzyba Cordyceps unilateralis.

5. Chupacabra.

Chupacabra to przerażający stwór wysysający krew z kóz, owiec, krów, drobiu i zwierząt domowych. Według relacji świadków Chupacabra przypomina bezwłosego psa z dużymi kolcami na grzbiecie, posiada ostre zęby, szarą skórę i wydziela okropny smród. Według niektórych świadków zwierzę to może osiągać rozmiary małego niedźwiedzia. Kryptozoolodzy twierdzą, ze może to być nieznany gatunek zwierzęcia lub kosmita. Niektórzy uważają, że może to być zwierzę domowe kosmitów, ponieważ jego atakom często towarzyszą dziwne znaki na niebie.

6. Ebu Gogo.

Ebu Gogo to ludzka istota (lub rasa), która pojawia się w legendach ludzi żyjących na indonezyjskiej wyspie Flores, cieszącej się sławą „Zaginionego świata", gdzie gatunki dawno wymarłe w innych częściach świata żyły jeszcze stosunkowo niedawno lub żyją nadal. Według legendy Ebu Gogo są niewielkimi istotami, nie większymi jak 1 metr wysokości, przypominającymi skrzaty lub elfy. Niektórzy uważają, że opis ten może pasować do Homo floresiensis, rzekomo wymarłego gatunku hominida, którego szkielet odkryto w jaskini na wyspie Flores.

7. Wielka stopa.

Wielka Stopa (ang. Bigfoot, Big Foot lub w języku Indian Sasquatch) to mityczne zwierzę, które rzekomo żyje w Górach Skalistych i w sąsiednich regionach. Według relacji naocznych świadków to stworzenie jest większe od człowieka (2-3 metry wysokości), chodzi na nogach tak jak człowiek, ma duże stopy a jego ciało jest pokryte ciemną sierścią – futrem w kolorze szarym, brązowym, rudym i czarnym. Dotychczas nie znaleziono żadnych bezpośrednich dowodów wskazujących na istnienie Wielkiej Stopy, a wszelkie nagrania i zdjęcia są podważane tak przez naukowców jak i przez zwykłych ludzi.

8. Yeti.

Wielu z nas błędnie myli Wielką Stopę z Yeti, chociaż trzeba przyznać, że oba stworzenia są do siebie podobne. Według legend Yeti żyje w odludnych, wysokogórskich rejonach Himalajów (Indie, Nepal, Tybet, Bhutan) oraz Syberii. Świadkowie twierdzą, że jest to duża dwunożna istota o wzroście dochodzącym nawet do 3 metrów, silnie owłosiona, pokryta szarym lub rdzawym futrem. Niektóre relacje mówią o tym, że Yeti ma furo srebrzyste lub kolorem przypominające brudny śnieg. Jednymi ze sławniejszych zdjęć dokumentujących ślady bytności Yeti są te wykonane przez angielskiego badacza Erica Shiptona.

9. Naga.

Naga czy też Nagowie to stworzenia występujące w mitologii hinduskiej, prawdopodobnie pochodzenia przedaryjskiego. Naga są uważane za pół-bogów lub bogów mórz. W większości przypadków przedstawiane są jako istoty będące w połowie człowiekiem a w połowie wężem morskim. Według relacji świadków Naga pojawiały się na powierzchni wody zawsze, kiedy miało dojść do wielkich katastrof naturalnych, takich jak trzęsienia ziemi lub tsunami. Niektórzy twierdzą, że wiara w te stworzenia może się wywodzić od gigantycznych ryb strojnikokształtnych, należących do rodziny Regalecidae. Znajdziecie je na hasło „Giant Oarfish".

10. Potwór z Loch Ness.

Chociaż występowanie potwora w wodach jeziora Loch Ness było wspominane już przed wiekami, to szał na słynnego „Nessie" wybuchł w 1933 roku. Wtedy to właścicieli hotelu w Drumnadrochit opisali w lokalnej gazecie Inverness Courier, stworzenie podobne do wieloryba, spotkane dnia 14 kwietnia tegoż roku. Następnie pojawiały się kolejne relacje świadków, a wraz z końcem 1933 roku ukazało się pierwsze zdjęcie i pamiętny film Malcolma Irvinea. Podobny potwór, znany jako Champ, zamieszkuje ponoć jezioro Champlain w Ameryce Północnej. Kryptozoolodzy uważają, że potwór może być gatunkiem plezjozaura, który w jakiś sposób przetrwał do dziś.

Komentarze   

 
0 #1 Małek 2014-08-18 15:09
W sumie dla mnie Wielka Stopa i Yeti zawsze były tym samym potworem, ale teraz widzę na wikipedii, że rzeczywiście to dwa różne stwory, jakby należące do jednego gatunku.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane