Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 częstych koszmarów sennych i ich znaczenie

Świat jest pełny nieszczęścia i strasznych rzeczy, a czasami niektóre z nich nie dają nam spokoju nawet podczas snu. Koszmary senne są uniwersalne dla całej naszej populacji. Naukowcy szacują, że nawet 2-6% ludności świata ma przynajmniej jeden koszmar senny tygodniowo. Co ciekawe dowiedziono, że kobiety miewają koszmary senne częściej od mężczyzn.

Na Uniwersytecie w Montrealu prowadzi się badania snów ludzi w każdym wieku, zarówno dzieci jak i osób starszych. Pozwoliły one na wysnucie wniosku, że koszmary senne są pewną formą podświadomej regulacji emocjonalnej, pozwalającej zmierzyć się z największymi obawami podczas snu, zamiast zajmować się nimi w godzinach aktywności. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się 10 częstym koszmarom i temu co sobą reprezentują.

 

1. Spadanie.

Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu miał ten sen, podczas którego spadaliśmy z dużej wysokości: wysokiego budynku, góry, mostu, samolotu itd. Pogłoska głosi, że jeżeli śni ci się spadanie, to jesteś bliski śmierci. Na szczęście nie ma to nic wspólnego z prawdą. Niektórzy naukowcy uważają, że sen w którym spadamy może być spowodowany zmianami w ciśnieniu krwi lub przemieszczaniem się płynu wewnątrz ucha, którym wypełniony jest błędnik błoniasty. Mówi się również, że spadanie może się przyśnić komuś, kto obawia się utraty kontroli lub boi się czegoś co w jego życiu jest poza kontrolą.

2. Bycie ściganym.

Freud sądził, że sny w których przed kimś uciekamy reprezentują szczególne obawy seksualne: kastrację wśród mężczyzn oraz gwałt wśród kobiet. Nie należy jednak przypisywać do tego dużej uwagi, bowiem Freud niemal wszystkie sny interpretował seksualnie. Współczesne interpretacje wskazują, że sny w których jesteśmy ścigani reprezentują obawy dotyczące własnego bezpieczeństwa oraz poczucie winy. Niektórzy uważają, że to co ściga cię w snach, symbolizuje osobę lub element z którym się dotychczas nie pogodziłeś.

3. Nagość w miejscu publicznym.

Wszystko idzie bardzo dobrze w twojej krainie snów: właśnie wybrałeś się do miejskiego parku z ukochaną osobą, kiedy w pewnym momencie zauważasz, że jesteś nagi! Nagość w miejscu publicznym to kolejny znany koszmar senny. Ma on dwie interpretacje. Pierwsza interpretacja mówi o tym, że boisz się odkrycia twoich największych tajemnic. Druga interpretacja sugeruje poczucie niższości i pewnej niepewności w życiu realnym. Uważa się, że jeżeli twojej nagości nikt w śnie nie zauważa, to twoje obawy nie mają uzasadnienia.

4. Zranienie.

Sen o byciu rannym to kolejny z częstych i bardzo różnorodnych snów. Kontuzje i rany jakich doznajemy w snach mogą być bardzo zróżnicowane: począwszy od zwichnięcia noga, po rany postrzałowe. W opinii Carla Gustava Junga krwawiące rany występujące w snie mogą oznaczać poczucie osłabienia i emocjonalnego wyczerpania. Jeżeli w śnie jesteśmy w stanie leczyć swoje rany i skutecznie się bronić, jest to uważane za pozytywny znak. Sugeruje on, ze w pewien sposób jesteśmy w stanie poradzić sobie z sytuacją która nam przeszkadza.

5. Utrata zębów.

Utrata zębów jest bardzo częstym tematem goszczącym w naszych snach – na tyle częstym, że doczekała się kilku możliwych interpretacji. Naukowcy uważają, że sen o utracie zębów często dotyka osoby, które zgrzytają zębami lub mają bardzo wrażliwe zęby. Z mniej naukowych źródeł możemy się dowiedzieć, że sen o utracie zębów śni się zwłaszcza osobom, które odczuwają ogromną odpowiedzialność lub weszły w okres wielkich życiowych zmian. Może to oznaczać, że sen o wypadających zębach ma bezpośredni związek ze strachem przed zmianami.

6. Zagubienie.

Jesteś w całkowicie obcym miejscu i nie wiesz jak wrócić do domu. A może znajdujesz się w ciemnym lesie i nie możesz odnaleźć drogi? Wielu ludzi doznaje snu o zagubieniu. Sen o zgubieniu się oznacza, że również w życiu realnym jesteśmy zagubieni: mamy problemy w odnalezieniu się w nowej sytuacji, nie wiemy czy nasze decyzje są słuszne itd.  Twoja podświadomość próbuje rozwiązać problem emocjonalnego rozdarcia podczas snu, stad sny w których czujemy się zagubieni.

7. Bycie uwięzionym.

To jeden z tych snów, który ma skrajnie różne interpretacje. Według pierwszej z nich, bycie uwięzionym we śnie oznacza, że również w prawdziwym życiu czujesz się uwięziony, osamotniony i pozostawiony samemu sobie. Takie sny mogą się przydarzyć osobom, które w pracy lub życiu prywatnym muszą samotnie stawić czoła pewnym problemom. Inna interpretacja mówi o tym, że czeka cię dobra passa – spotka cię coś dobrego w pracy lub życiu prywatnym.

8. Testy i klasówki.

Mimo, że masz kilkadziesiąt lat na karku to wciąż śnią ci się testy i klasówki? Sen o testach do których jesteśmy nieprzygotowani to kolejny popularny koszmar senny. Jako, że testy towarzyszą nam przez całe życie – w dzieciństwie jako klasówki, później jako test na prawo jazdy lub szkolenie – nasz organizm nauczył się, że z testem bądź klasówka wiąże się stres. Kiedy śni ci się test lub klasówka, oznacza to, że również w realnym życiu masz do czynienia z sytuacją stresową, z którą podczas snu próbuje sobie poradzić twoja podświadomość.

9. Umieranie.

Sytuacja analogiczna do spadania: jeżeli umierasz w swoim snie, nie oznacza to, że umrzesz na jawie. Co więcej, bycie umierającym w śnie wcale nie musi być zwiastunem złej wróżby. Koszmary dotyczące śmierci mogą oznaczać nowy początek – stara część ciebie jest pochowana i robi miejsce dla nowych możliwości. Naukowcy, którzy do sprawy podchodzą na spokojnie, uważają że sny o śmierci są dla podświadomości sposobem na poradzenie sobie z problemem śmiertelności i bardzo ludzkim strachem przed śmiercią.

10. Zdrada.

Jeżeli masz sny o zdradzie partnera, a nigdy nie byłeś zaniepokojony o wierność ukochanej osoby, może to oznaczać, że twoja podświadomość zbiera się na coś, co przegapia świadomość. Zdrada śni się bardzo często osobom, które czują się wyobcowane i porzucone przez innych. Oczywiście zdrada może się również śnić osobom, które martwią się o wierność swoich partnerów. Nawet jeżeli w życiu realnym nie śledzisz ukochanej osoby, to może za nią ganiać twoja podświadomość. Inna interpretacja snu wskazuje, że sen o byciu zdradzonym reprezentuje zapowiedź przezwyciężenia trudności w życiu osobistym lub zawodowym.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze