Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 szokujących obrzędów inicjacyjnych

Dla każdego z nas przejście w dorosłość jest bardzo ważne. To okres kiedy doświadczamy nie tylko zmian fizycznych, ale również psychicznych, emocjonalnych i duchowych.

Większość kultur na całym świecie przywiązuje dużą uwagę do wejścia w dorosłość. W społeczeństwach zachodnich przyjęły się hucznie zakrapiane imprezy z okazji pełnoletności (w większości współczesnych krajów jest to wiek 18 lat), podczas których młody dorosły może pierwszy raz wypić alkohol wraz z rodzicami. Z drugiej strony istnieje wiele kultur, których obrzędy przejścia są wręcz szokujące. Kilka przykładów takich niezwykłych obrzędów inicjacyjnych odnajdziecie w dzisiejszym artykule.

1. Krwawy rytuał plemienia Sambia.

Inicjacja w plemieniu Sambia z Papui Nowej Gwinei zaczyna się, gdy chłopiec kończy 7 lat. W tym wieku zabiera się go od matki i umieszcza w specjalnym domu, gdzie przez najbliższe lata będzie przebywał ze starszyzną. Inicjacja polega na wielokrotnym przebijaniu skóry, w tym przegrody nosowej, oraz przeciąganiu przez ranę trzcinowego patyka. Chłopcy spożywają również trzcinę cukrową, by wywoływać wymioty. Celem tych rytuałów jest oczyszczenie chłopca od wpływu kobiet. Kiedy chłopak zostanie już uznany za oczyszczonego, wymaga się od niego oby połknął nasienie starszego mężczyzny. Uważa się, że tylko połknięcie nasienia innego mężczyzny może rozpalić męskość i siłę. Nawet kiedy chłopak już zostanie uznany za dorosłego, będzie dalej uczestniczył w krwawym rytuale – chociażby po to, by oczyszczać się od wpływu swojej kobiety.

Plemię Sambia

2. Próby myśliwego w plemieniu Matis.

Kiedy chłopcy z plemienia Matis z amazońskiej dżungli są gotowi by stać się mężczyznami, są zobowiązani do udziału w czterech próbach myśliwego. W skład prób wchodzi wylewanie gorzkiego soku rośliny na oczy (co według starszyzny poprawia wzrok), bicie kijami dla udowodnienia wytrzymałości, wstrzykiwanie trucizny z trującej żaby oraz ukłucia trującymi liśćmi. Jeżeli chłopak wytrzyma ból oraz nie wyzionie ducha przez truciznę zostanie uznany za mężczyznę i odtąd będzie mógł chodzić na polowania z innymi mężczyznami.

Plemię Matis

3. Okaleczanie penisa u aborygenów Mardudjara.

Młodzi chłopcy w plemieniu aborygenów Mardudjara nie mają łatwego życia. Już w wieku 10-12 lat chłopak będzie musiał usunąć jeden przedni ząb, a jego przegroda nosowa zostanie przebita. Kolejnym elementem inicjacji jest zabranie chłopaka w odosobnienie, gdzie starszyzna wykonuje obrzezanie, a chłopak musi połknąć swój napletek. Kiedy penis chłopaka wyleczy się po obrzezaniu, chłopak musi uczestniczyć w drugiej części rytuału. Tym razem penis jest podcinany od spodu i chłopak krwawi do ognia. To ma nauczyć nowego mężczyznę tego, co doświadcza kobieta.

Plemię Mardudjara

4. Bolesna inicjacja w plemieniu Fulan.

Fulanie to plemię zachodniej Afryki, w którym zarówno mężczyźni jak i kobiety przechodzą bolesną inicjację. Jeżeli chłopak pragnie stać się mężczyzną wymaga się od niego aby wziął udział w walce na bicze, co ma sprawdzić jego siłę, opanowanie i odwagę. Dwóch chłopców wybiera długie zaostrzone trzciny, a następnie z całej siły biczują się na przemian, co powoduje rozerwanie skóry. Trwa to tak długo, aż zostanie wybrany jeden zwycięzca – chłopiec o największej tolerancji na ból, który wyrządził przeciwnikowi głębokie rany. Dziewczynki mają swój rytuał inicjacji, który polega na wytatuowaniu całej twarzy. W tym czasie dziewczyna nie może okazywać żadnych oznak bólu, inaczej inicjacja zostaje przerwana.

Plemię Fulan

5. Krwawa inicjacja plemienia Matausa.

Matausa to kolejne plemię z Papui Nowej Gwinei praktykujące rytuał oczyszczenia mężczyzny od wpływu kobiet. Chłopiec przed wejściem w dorosłość bierze udział w bolesnym rytuale. Na początek do jego przełyku wkłada się dwa drewniane kije, w celu wywołania wymiotów, aż żołądek chłopaka będzie pusty. Następnie ostre trzciny wkłada się do nosa, by wywołać krwawienie. Na koniec nacina się język chłopaka, do momentu aż ten zostanie całkowicie oczyszczony.

Plemię Matausa

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze