Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 tajemniczych artefaktów z całego świata

Jako ludzie jesteśmy z natury bardzo ciekawscy. Mamy wiele pytań dotyczących otaczającego nas świata i lubimy przesuwać granicę tego co już wiemy. Mimo całej naszej wiedzy i doświadczenia nadal zadajemy pytania dotyczące naszej przeszłości – obejmuje to zarówno minione wydarzenia, jak i tajemnicze artefakty odkrywane na całym świecie.

Kontynuując temat sprzed tygodnia, kiedy to przedstawiliśmy 5 niewyjaśnionych tajemnic starożytności, dziś chcielibyśmy pokazać wam kilka niezwykłych artefaktów, jakie kiedykolwiek odkryto. Niektóre z nich przypisywane są nawet pozaziemskim cywilizacjom. Jeżeli znasz więcej podobnych artefaktów, napisz o tym w komentarzach.

1. Olbrzymie kamienne kule z Kostaryki.

Były lata 30. XX wieku, kiedy firma United Fruit Company aktywnie zakładała plantacje bananów w całej Ameryce Środkowej. Podczas karczowania lasów i przygotowywania ziemi w Kostaryce pracownicy firmy natknęli się na setki kamiennych kul o różnych rozmiarach. Znajdują się tu kule kilkucentymetrowe, jak idealne kule o średnicy 2 metrów i wadze 16 ton. Zdumiewające jest również to, że materiał użyty do budowy kul znajduje się 80 kilometrów od miejsca w którym odkryto kule. Nikt nie wie jaka cywilizacja może być odpowiedzialna za stworzenie tych kul przed tysiącami lat i jaki był ich cel.

Zdjęcie kamiennych kul z Kostaryki

2. Kamienna głowa z Gwatemali.

Ameryka Środkowa, a zwłaszcza obszar dzisiejszej Gwatemali, to miejsce w którym pomiędzy 2000 a 400 rokiem p.n.e. kwitła cywilizacja Olmeków. Podobnie jak inne starożytne cywilizacje Olmekowie pozostawili po sobie liczne zabytki i artefakty, jednym z nich była tajemnicza kamienna głowa z Gwatemali odkryta w dżungli, o której w 1987 roku donosił dr Oscar Rafael Padilla Lara. Na zdjęciu możemy zobaczyć, że głowa miała wyraźnie europejskie cechy. Niestety dziś już nie możemy zbadać tego niezwykłego artefaktu, bowiem został zniszczony przez rewolucjonistów, którzy używali go jako tarczy strzelniczej.

Zdjęcie kamiennej głowy z gwatemalskiej dżungli

3. Bateria z Bagdadu.

W 1936 roku w Chudżat Rabua (okolice Bagdadu) niemiecki archeolog Wilhelm König znalazł gliniane naczynie zatkane korkiem osadzonym w asfalcie, z tkwiącym wewnątrz skorodowanym miedzianym walcem. König wysnuł hipotezę, że mogło to być ogniwo galwaniczne starożytnych. Chociaż jego znalezisko zostało zniszczone w czasie wojny, to w latach 60. XX wieku archeologowie znów natknęli się na podobny przedmiot w okolicach Bagdadu. Jako, że wiek owych znalezisk szacuje się na III wiek p.n.e. naukowcy użyli kwasów znanych tamtejszym mieszkańcom (octowego i cytrynowego) i wypełnili nimi zrekonstruowane naczynie. Okazało się, że ta podstawowa bateria elektryczna zaczęła działać. Mimo, że nie zachowały się na ten temat żadne przekazy pisemne, okazuje się, że w starożytności mogli znać prąd.

Zdjęcie przekroju starożytnej baterii z Bagdadu

4. Dyski Dropa.

Dyski Dropa, nazywane również Kamieniami Dropa, zostały odkryte w 1937 roku przez ekspedycje dowodzoną przez archeologa Chi Pu Tei z Chińskiej Akademi Nauk. Chi Pu Tei wraz ze swoją ekipą próbowali znaleźć schronienie w górskim paśmie i tak trafili do jaskini, w głębi której znaleźli setki kamiennych dysków o średnicy ponad 20-30 centymetrów, ze spiralnie naniesionymi inskrypcjami (te udało się odszyfrować dopiero 25 lat później). Ich wiek szacuje się na około 12 tysięcy lat, zaś same dyski zawierają historię przybyszów z nieba (nazywanych Dropa), których pojazd rozbił się na Ziemi.

Kamienne Dyski Dropa opowiadające o przybyszach z kosmosu

5. Zagadkowa kula Betzów.

Wiosną 1974 roku członkowie rodziny Betz znaleźli na swojej posiadłości na Florydzie tajemniczą metaliczną kulę. Kula wyglądała jak wypolerowania, na jej powierzchni nie było śladów łączeń. Betzowie zabrali przedmiot do domu, by wkrótce doświadczyć dziwnych rzeczy. Kula budziła się gdy grała muzyka, wydobywały się z niej dźwięki, a nawet toczyła się po podłodze jak tylko chciała. Nie były to wymysły Betzów, bowiem dziwne zachowanie kuli zostało potwierdzone przez fotoreportera lokalnej gazety, a następnie przez rzecznika Marynarki Wojennej USA. Niestety jeszcze tego samego roku Betzowie i ich kula gdzieś przepadli. Po sprawie pozostało sporo zdjęć i artykułów. Podobne metaliczne kule były znajdywane również w innych częściach świata, w tym w Australii i Meksyku. Podobno pierwsze zapiski o metalowych kulach z nieba pochodzą z 1802 roku, z Holandii.

Tajemnicza metalowa kula Betzów z kosmosu

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane